Main Menu
User Menu

Stíhací peruť 211 [1959-2004]

Fighter Squadron 211 / VF-211

     
Název:
Name:
Stíhací peruť 211
Originální název:
Original Name:
Fighter Squadron 211
Datum vzniku:
Raised/Formed:
09.03.1959
Předchůdce:
Predecessor:
Stíhací peruť 24
Datum zániku:
Disbanded:
01.10.2004
Nástupce:
Successor:
Úderná stíhací peruť 211
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Palubní letecká skupina 21
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Palubní letecké křídlo 21
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Palubní letecké křídlo 9
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Palubní letecké křídlo 1
Dislokace:
Deployed:
26.04.1959-02.12.1959 -, USS Lexington (CVA-16)
29.10.1960-06.06.1961 -, USS Lexington (CVA-16)
DD.11.1961-DD.11.1961 -, USS Hancock (CVA-19)
02.02.1962-07.10.1962 -, USS Hancock (CVA-19)
07.06.1963-16.12.1963 -, USS Hancock (CVA-19)
DD.08.1964-DD.09.1964 -, USS Hancock (CVA-19)
21.10.1964-29.05.1965 -, USS Hancock (CVA-19)
06.12.1965-01.08.1966 -, USS Hancock (CVA-19)
26.01.1967-25.08.1967 -, USS Bon Homme Richard (CVA-31)
18.07.1968-03.03.1969 -, USS Hancock (CVA-19)
02.08.1969-15.04.1970 -, USS Hancock (CVA-19)
22.10.1970-02.06.1971 -, USS Hancock (CVA-19)
07.01.1972-03.10.1972 -, USS Hancock (CVA-19)
08.05.1973-08.01.1974 -, USS Hancock (CVA-19)
18.03.1975-20.10.1975 -, USS Hancock (CVA-19)
12.04.1977-21.11.1977 -, USS Constellation (CV-64)
26.09.1978-17.05.1979 -, USS Constellation (CV-64)
26.02.1980-15.10.1980 -, USS Constellation (CV-64)
20.10.1981-23.05.1982 -, USS Constellation (CV-64)
15.07.1983-29.02.1984 -, USS Ranger (CV-61)
24.07.1985-21.12.1985 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
03.01.1987-29.06.1987 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
10.06.1988-01.08.1988 -, USS Nimitz (CVN-68)
02.09.1988-02.03.1989 -, USS Nimitz (CVN-68)
15.06.1989-09.07.1989 -, USS Nimitz (CVN-68)
12.02.1990-09.04.1990 -, USS Constellation (CV-64)
25.02.1991-24.08.1991 -, USS Nimitz (CVN-68)
13.10.1992-10.11.1992 -, USS Nimitz (CVN-68)
02.02.1993-01.08.1993 -, USS Nimitz (CVN-68)
25.09.1995-06.10.1995 -, USS Nimitz (CVN-68)
27.11.1995-20.05.1996 -, USS Nimitz (CVN-68)
23.06.1997-24.07.1997 -, USS Nimitz (CVN-68)
01.09.1997-01.03.1998 -, USS Nimitz (CVN-68)
06.07.1998-13.07.1998 -, USS Kitty Hawk (CV-63)
DD.07.1998-DD.08.1998 -, USS Independence (CV-62)
07.01.2000-03.07.2000 -, USS John C. Stennis (CVN-74)
12.11.2001-28.05.2001 -, USS John C. Stennis (CVN-74)
29.08.2003-29.02.2004 -, USS Enterprise (CVN-65)
Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Výzbroj:
Armament:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Grumman F11F-1 Tiger
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vought F8U-1 Crusader
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vought F-8A Crusader
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vought F-8E Crusader
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vought F-8H Crusader
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vought F-8J Crusader
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Grumman F-14A Tomcat
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Grumman F-14B Tomcat
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Grumman F-14A Tomcat
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.history.navy.mil
www.seaforces.org
www.public.navy.mil
www.globalsecurity.org
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#583329Verze : 1
MOD
VF-211 (VFA-211)

V květnu 1945 byla sformována bombardovací squadrona 74 (VB-74), budoucí stíhací squadrona VF-211 Fighting Checkmates. VB-74 začala svoji kariéru na základně NAAF Otis Field, Camp Edwards, Massachusetts s 36 piloty námořnictva létajícími s SB2C-4 Helldiver. Krátce po svém ustanovení byla squadrona přemístěna do East Field, NAS Norfolka a uskutečnila svá první přistání na nové letadlové lodi USS MIDWAY 31. října 1945. Během roku 1946 se z VB-74 stala útočná squadrona VA-1B a přezbrojila na nové letouny AD-1 Skyraider. Za míń jak dva roky Navy opět reorganizovala své letecké skupiny a VA-1B se změnila na VA-24, s letouny AD-2 Skyraider. Skyraidery byly brzy uzemněny kvůli problémům s motory a VA-24 se rychle přeškolila na F4U-4 Corsairy jen 6 týdnů před naloděním na palubu USS CORAL SEA. Poté byla VA-24 přesunuta na NAS Oceana a 1. prosince 1949 byla VA-24 přeznačena na stíhací squadronu 24.

Během války v Koreji VF-24 uskutečnila dvě válečné plavby na palubách USS BOXER a USS VALLEY FORGE. Během bojového nasazení v Koreji VF-24 zničila mnoho dopravních uzlů, železničních nádraží, vojenských budov a letištních zařízení. Po druhém bojovém nasazení byla VF-24 přeložena do NALF Santa Rosa v Californii a přezbrojila na letouny F9F-2 Panther. V únoru 1952 se VF-24 ještě jednou nalodila na palubu letadlové lodi USS BOXER a vyplula na svou třetí bojovou plavnu proti Koreji. Během této plavby se VF-24 29. srpna 1952 zúčastnila útoku proti Pchjongjangu, hlavnímu městu severní Koreji. Krátce po tom se USS BOXER vrátil i s VF-24 domů a squadrona byla znovu přeložena na základnu Nas Alameda.

Během padesátých let VF-24 létala s mnoha letouny, jako například FJ-3 Fury, FJ-3M, F3H-2M Demon, F-11F Tiger, a nakonec s F-8 Crusader v NAS Moffett Field v Kalifornii.

V roce 1959 byla VF-24 znovu přeznačena na VF-211 Fighting Checkmates. V roce 1961 se Fighting Checkmates přesunuli na základnu NAS Miramar Kalifornii. Tato základna se stala jejich domovem na 35 let.

Během sedmi bojových plaveb během války ve Vietnamu piloti Crusaderů z VF-211 slavili opětovné úspěchy nad Severo Vietnamskými Migy. Na konci války se VF-211 mohla pyšnit 8 sestřelenými Migy.

V roce 1975 se VF-211 přezbrojila na letouny F-14A Tomcat a v roce 1989 na modernizovanou verzi Kocoura F-14B. V roce 1991 se Fighting Checkmates přesunuli do Perského zálivu a podíleli se na operaci DESERT STORM.

V roce 1992 se VF-211 opět přezbrojila spět na F-14A a vyplula znovu do Perského zálivu kde střídavě prováděla hlídkové lety v bezletové zóně během let 1993, 1995 až 1996.
V srpnu 1996 se Fighting Checkmates vrátili zpět na základnu NAS Oceány.

V roce 1997 se squadrona nalodila na palubu letadlové lodi USS NIMITZ a strávila čtyři měsíce v Perském zálivu během operace SOUTHERN WATCH. Na konci čtyřměsíčního turnusu v Perském zálivu uskutečnila squadrona v rámci operace SOUTHERN WATCH 16 precizních útoků na vybrané cíle.

V roce 2000 se VF-211 nalodila na palubu letadlové lodi USS JOHN C. STENNIS (CVN 74).

Po teroristických útocích v roce 2001 se VF-211 účastnila bojových letů nad Afganistanem v rámci Carrier Air Wing 9. Za precizně provedené útoky na pozemní cíle během operace ENDURING FREEDOM a během tří týdenní bojů (operace ANACONDA) proti Al-kaidě, byla VF-211 vyhlášena nejlepší jednotkou roku 2002. Checkmates se vrátili domů po absolvování 1250 bojových misí. Po návratu byla squadrona přeložena k CAW-1.

V roce 2004, na základě restrukturalizace US Navy a jejích palubních leteckých skupin, se z VF-211 stala VFA-211 a v říjnu 2004 začala s přezbrojováním na nové letouny F/A-18F Super Hornet na základně NAS Lemoore v Kalifornii.
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#95741Verze : 0
Kocour od VF-211
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#95744Verze : 0
Znak VF-211 (rukávová nášivka)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#95748Verze : 0
.........
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#121561Verze : 0
MOD
VF-211 byla poslední squadronou u US NAVY,která používala letouny F-14A Tomcat. (Až do listopadu 2004)
URL : https://www.valka.cz/Stihaci-perut-211-1959-2004-t19342#137082Verze : 0