Main Menu
User Menu

29. granátnická divize Waffen-SS (ruská č. 1) [1944-1944]

29th Waffen-SS Grenadier Division (Russian No. 1)

29. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 1)

     
Název:
Name:
29. granátnická divize Waffen-SS (ruská č. 1)
Originální název:
Original Name:
29. Waffen-Grenadier-Division der SS (russische Nr. 1)
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.08.1944
Předchůdce:
Predecessor:
Útočná brigáda SS RONA
Datum zániku:
Disbanded:
DD.11.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
01.08.1944-04.08.1944 Kaminski, Bronislav Vladislavovič (SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS)
04.08.1944-28.08.1944 Belaij, Georgy (SS Obersturmbannführer)
28.08.1944-27.09.1944 Diehm, Christoph (SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS)
27.09.1944-DD.11.1944 Jürs, Heinrich (SS-Gruppenführer und Generalleutenant der Waffen-SS)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?, ? ( ? )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

01.08.1944-DD.11.1944 Divizní jednotky SS 29
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/
URL : https://www.valka.cz/29-granatnicka-divize-Waffen-SS-ruska-c-1-1944-1944-t109#469891Verze : 1
MOD
Organizace:
Granátnický pluk Waffen-SS 72 (ruský č. 1)
Granátnický pluk Waffen-SS 73 (ruský č. 2)
Granátnický pluk Waffen-SS 74 (ruský č. 3)
Dělostřelecký pluk Waffen-SS 29 (ruský č. 1)
URL : https://www.valka.cz/29-granatnicka-divize-Waffen-SS-ruska-c-1-1944-1944-t109#833Verze : 0
MOD
základem Ruská osvobozenecká lidová armáda (RONA) přejmenovaná v květnuna SS Sturmbrigade R.O.N.A.
v zimě 43/44 reorganizace a změna na 29. granátnickou divizi SS (29. Waffen Grenadierdivision der SS, russische Nr. 1) formována v Maďarsku, nasazena k potlačení Varšavského povstání.


chyběli uniformy, tak část vojáků přišla do Varšavy v uniformách sovětských s bílou páskou na paži. po třech týdnech řádění byly na ně stížnosti až u Hitlera. Kaminski byl po polním soudu zastřelen, po něm se novým velitelem stal plukovník Beloj.


počátkem roku 1945 rozpuštěna a její zbytky přešly k 1. divizi vlasovců
URL : https://www.valka.cz/29-granatnicka-divize-Waffen-SS-ruska-c-1-1944-1944-t109#1365Verze : 0
MOD
Základy brigády lze hledat už koncem roku 1941 v oblasti Brjanského lesa u malého běloruského města Lokot. Velitel a takzvaný Válečný pán Brjanského lesa Bronislav Vladislavovič Kaminski byl vzdělaný muž, mluvil plynně německy a jako " intelektuál" strávil 5 let v gulagu. Také proto nenáviděl komunisty.V roce 1943 se jeho brigáda za německé podpory skládala asi z 10000 mužů. Byli organizováni ve 14 praporech a ozbrojeni ručnicemi. Němci brigádě ponechali zcela volnou ruku, aby vyčistila oblast o partyzánů. V srpnu 1944 byly 2. prapory dobrovolníků RONA vyslány pod velením SS-Obersturmbannfuhrera Fromova potlačit do varšavy povstání. Zaměřili se na čtvrť Wola. Tam páchali taková zvěrstva, že dokonce sami němečtí velitelé SS požadovali jejich stažení, dle hlášení během jediného dne - 5.8.1944 zabili oba prapory 10.000 polských obyvatel. Velitel divize Kaminskij byl pod záminkou odlákán od svých mužů a zestřelen příslušníky SS. Němci pak jeho smrt zaranžovali jako autonehodu.


Zdroj
Christopher Ailsby: Hitlerovi renegáti, vyd. Levné knihy, Praha 2008, ISBN 978-80-7309-502-4
URL : https://www.valka.cz/29-granatnicka-divize-Waffen-SS-ruska-c-1-1944-1944-t109#289078Verze : 0
Límcové výložky divize





Zdroj: https://fremd.sweb.cz/o3.htm
URL : https://www.valka.cz/29-granatnicka-divize-Waffen-SS-ruska-c-1-1944-1944-t109#332402Verze : 0