Přehled článků autora

František Novotný

František Novotný

Počet článků: 71 Počet shlédnutí: 2.347.623
Úplný profil autora: František Novotný

88 let neomezené ponorkové války

Po dvou a půl letech války bylo císařské Německo mnohem vyčerpanější než nepřátelské státy Dohody. Británie a Francie sály nové síly ze svých kolonií a k dopravě nezbytných surovin využívaly i obchodní loďstva neutrálních států ...
🕔︎ 16.09.2002 👁︎ 41.577

Alláhův prorok

Vznik a raketové rozšíření islámu patří k nejzajímavějším fenoménům světových dějin, jehož příčiny nejsou stále dostatečně objasněny. Oblast staré předislámské Arábie byla jak kulturně, tak nábožensky značně roztříštěna. Panovaly zde jak astrální kulty, tak sem pronikaly náboženské panteony ze sousedních oblastí - Baal ze Sýrie, koptské křesťanství z Etiopie i christianismus Nabatejců. Kněžstvo jako stav neexistovalo, určité rody jenom ošetřovaly tradiční svatyně, jakou byla i Kaaba v Mekce. Vzhledem k poloze mezi Perským zálivem a Rudým mořem se mohlo zárodečné městské obyvatelstvo živit obchodem. Druhou, hlavní složku obyvatelstva tvořil civilizační protiklad - divoké nomádské kmeny, které pokládaly loupež za legální možnost, jak si přivydělat.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 33.210

Americká válka, evropský mír

Analýza vztahu mezi Evropou a USA a jejich postojem vůči boji s terorismem. Ač rok a půl starý, tento článek je až příliš aktuální !

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 16.059

Americké kořeny sovětského tanku T-34

Ve druhé polovině 1.světové války vznikl tank jako podpůrný prostředek pěchoty, jakási pohyblivá pevnůstka, jež měla pěchotě umožnit postup nepřátelským obranným pásmem s početnými drátěnými zátarasy a mnohanásobnými systémy zákopů. Obranné pásmo dosahovalo hloubky několika desítek km a celý prostor byl postřelován kulomety a děly. Pomalu se plazící tank pak při postupu poskytoval pěchotě nejen krytí před kulometnou palbou protivníka, ale svými děly a kulomety umlčoval i nepřátelská palebná ohniska, razil průchody v drátěných zátarasech a dokázal i zaplňovat zákopy hatěmi, jež nesl...

🕔︎ 16.08.2002 👁︎ 84.673

Americký torpédoborec za 2. světové války

Torpédoborce patřily za 2. .světové války k nejrozšířenější třídě válečných lodí. Sériově vyráběná, relativně malá a laciná plavidla se svým univerzálním charakterem osvědčila v každé akci. Torpédoborce v roli protiponorkových a protileteckých prostředků doprovázely nejen operační svazy těžkých jednotek, ale také poskytovaly ochranu obchodním lodím v konvojové službě ...

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 33.009

Bitva o konvoj PQ-16

Ihned po nacistickém útoku nabídli západní spojenci Sovětskému svazu materiální pomoc. Nejkratší trasa, jíž bylo možno materiál dostat na ruskou frontu, vedla po moři z Britských ostrovů kolem Němci okupovaného Norska do jediného nezamrzajícího sovětského přístavu Murmansk v Kolském zálivu. Konvoje, které po ní pluly, dostaly kódové označení PQ.

🕔︎ 16.09.2002 👁︎ 48.387

Bitva o Moskvu

Dobytí Moskvy bylo součástí plánu „Barbarossa“ a nástup na Moskvu zahájila německá skupina armád Střed již 30. září 1941 sbíhavými manévry ze severu a jihu. Pro operaci bylo vyčleněno 80 divizí, z toho 14 tankových a 8 motorizovaných. 2. října prolomili Němci ruskou obranu na nejdůležitějších směrech (Vjazma, Brjansk, Orel) a 16. října pokračovali v útoku...

🕔︎ 15.08.2002 👁︎ 107.853

Bratrovražedný červenec 1940

Podle článku 8 francouzsko-německého příměří, podepsaného 22. 6. 1940 v Compiegne, měla se francouzská flotila shromáždit ve sběrných bodech, vyznačených německou Kriegsmarine, a tam se za německého nebo italského dozoru odzbrojit a demobilizovat záložníky. Vlastní plavidla měla tedy teoreticky zůstat pod kontrolou skeletových francouzských posádek. Ačkoli vichistická vláda s maršálem Petainem v čele a francouzský námořní šéf admirál Darlan několikrát prohlásili, že ani jedna francouzská válečná loď nikdy nepadne Němcům do rukou, bylo otázkou, zda Vichy disponuje silou, jež by Němcům v převzetí lodí dokázala zabránit. Britové s buldočím Churchillem čerstvě v čele se rozhodli neponechat nic náhodě.

🕔︎ 09.09.2002 👁︎ 31.899

Byl také Čech

Vašátko se stal dvakrát stíhacím esem: poprvé v bitvě o Francii a podruhé v RAF. Z československých stíhacích es pouze Karel Kuttelwascher a Josef František sestřelili více letadel než Vašátko. Jako Wing Commander byl Vašátko jedním z nejvyšších československých důstojníků RAF ve frontové službě. V den své smrti byl Vašátko právě vyznamenán DFC. Generální inspektor československého letectva Karel Janoušek označil Vašátkovu smrt za "nejkrutější ránu pro celé naše letectvo".

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 27.754

Česká legenda na anglickém nebi

Byl to pilot, jaký dosud neexistoval a ani nebude existovat. Sám se pouštěl do souboje s převahou nepřítele. Létal sám, neočekávaně přepadal Němce. Byl nejlepším střelcem - kdykoli stiskl spoušť svého kulometu, zřítil se dolů jeden Němec...

🕔︎ 01.01.1970 👁︎ 43.061

Churchillovy "nádrže"

Současná válka smetla všechny dosavadní vojenské teorie. Kulometná palba je tak silná, že stačí sto metrů, aby zastavila jakýkoli útok protivníka, který, aby unikl palbě dělostřelecké, si kope zákopy v týlu...

🕔︎ 20.01.2003 👁︎ 36.923

Dobytí Guamu

Jestliže na čerstvě otevřeném západoevropském válčišti se od 6. června 1944 generál Eisenhower strachoval o postup invazních spojeneckých jednotek do hloubi Francie, v Tichomoří jeho velitelští kolegové admirál Nimitz a generál MacArthur měli obdobné obavy o operaci "Forager", jejíž provedení svěřili admirálu Spruancemu. Začátkem léta 1944 situace nazrála natolik, že americké tichomořské síly si mohly troufnout zaútočit na Marianské ostrovy - na "vnitřní závoru" tarasící další postup k japonským domácím ostrovům.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 25.571

Dodatek k oslavám VŘSR

Již dlouho před 7. listopadem každoročně spouštěly noviny od Labe až po Sachalin propagandistickou kampaň a začaly se vyhlašovat socialistické závazky na počest VŘSR. V Československu jako akt oddanosti následoval Měsíc československo-sovětského přátelství, v němž se lid český, respektive slovenský, učil milovat Sovětský svaz, po roce 1968 pak i na besídkách se sovětskými okupačními důstojníky.

🕔︎ 09.09.2002 👁︎ 28.216

Islamistický nacismus

Palestinský terorismus a šiítské "povstání" v Iráku má s bojem za svobodu palestinského a iráckého lidu asi tolik společného, kolik společného měla s osvobozováním Rusů ze stalinského jha vyhlazovací sonderkommanda SS. Braní rukojmí z řad civilistů, kteří přijeli do Iráku pomoci, a další zvěrstva islamistických teroristů nejsou jedinou shodou. Kromě těchto praktik existují i ideologické shody mezi učením fanatických islámských duchovních, jakým byl Jasín a je Muktada Sadr, a nacismem.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 17.476

Jak padla Paříž

Po květnové katastrofě na severu zbylo Francouzům 61 divizí. Zaujímaly frontu o délce 300 km od Maginotovy linie na východě až k moři na západě. Porážkami poučené francouzské velení se snažilo vybudovat obranu do velké hloubky pomocí opěrných bodů uzpůsobených ke kruhové obraně.

🕔︎ 09.09.2002 👁︎ 27.553

Jedno a půl století ocelových rakví

K prvnímu prokázanému bojovému nasazení ponorky došlo v roce 1776 za americké revoluce. Seržant Lee z Washingtonovy armády se nechal zavřít do vajíčku podobné miniaturní jednomístné ponorky Turtle amerického vynálezce Bushnella a pokusil se pod vodou ručně „dovrtět“ (pomocí kliky otáčel primitivní vrtulí) pod trup anglické vlajkové lodi Asia lorda Howea, zakotvené před New Yorkem. Kupodivu se mu to zdařilo, ale když se pokoušel někde u kormidla připevnit na trup nepřítele primitivní minu, narazil opět ručně poháněný vrták na železnou výztuhu a udýchaný seržant, který měl vyšší spotřebu vzduchu, se začal dusit.

🕔︎ 16.09.2002 👁︎ 34.933

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 1

Raketa jako zbraň byla použita nejméně o 500 let dříve než dělo. Její vynález se prakticky kryje s vynálezem střelného prachu a první zmínky o obém pocházejí z Číny, ze 7. století našeho letopočtu. V čínském rukopisu "Úplný výtah vojenských klasiků" z roku 1045 je v oddílu o zbraních zmínka, že černý prach a snad i rakety byly nasazeny již v roce 960.

🕔︎ 02.09.2002 👁︎ 33.882

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 2

Je náhoda, že první kroky, sice nejmenší, avšak nejdůležitější, byly učiněny v režimech, které patří k nejobludnějším v lidských dějinách?

🕔︎ 25.08.2002 👁︎ 31.322

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 3

Na přelomu 19. a 20. století se nůžky mezi teorií a praxí raketové „techniky“ rozevřely nejšířeji. Poté co v roce 1890 i zaostalé Rusko vyřadilo reaktivní střely z výzbroje a rakety se jednou provždy měly stát drogistickým zbožím, v jedné zapadlé gubernii podivínský středoškolský profesor K. E. Ciolkovskij dospěl k názoru, že reaktivní princip rakety je jedinou možností, jak proniknout do vesmíru. Zatímco Paříž tančila kankán za vypalování ohňostrojů a šlechta tří impérií si užívala poslední léta svých výsad, ten podivínský profesůrek hledal pro svůj bláznivý sen matematický šat.

🕔︎ 25.08.2002 👁︎ 37.947

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 4

Německá generalita, frustrovaná porážkou v 1. světové válce, viděla v raketách prostředek, jímž by se mohla rehabilitovat. Když byl v roce 1930 pozdější generál W. Dornberger jako asistent Zbrojního úřadu pověřen vedením vývoje prachových raket, zřídil na střelnici v Kummersdorfu i zkušebnu kapalinových raketových motorů. Zde má počátek raketové eso, jímž se Němci na jaře 1945 pokoušeli přebít spojenecké úspěchy. V roce 1932 mohly být raketové projekty na TPH již předány do výrobních závodů, především do firmy Rheinmetall-Borsig. Na vývoji prachových raket se významně podepsal ing. R. Nebel, přestože později mu byla z rasových důvodů práce ve zbrojním průmyslu zakázána a byl uvězněn v koncentračním táboře. Přisuzují se mu rakety ráže 100, 150 a 210 mm.

🕔︎ 25.08.2002 👁︎ 35.629

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 5

Británie stále byla impériem a i přes drastické škrty v armádních výdajích ve 20. letech a 30. letech minulého století nemohla zanedbat obranu celistvosti své říše. Španělská občanská válka upozornila na nebezpečí leteckého bombardování masami letadel, které, jako plošný cíl, mohly být zranitelné i nepřesnými raketami, pokud budou vypáleny v dostatečné salvě. A to byl směr, kterým vykročila britská raketová škola.

🕔︎ 25.08.2002 👁︎ 30.356

Kaťuše a jejich kapalinové sestřenice 6

Snad nikdy žádná země nebyla tak nepřipravena na válku jako USA v roce 1941. Totálně zanedbané obraně se pochopitelně o vojenských raketách mohlo jenom zdát. Práce R. H. Goddarda probíhaly stranou veřejného zájmu a pro vojáky to byl jenom blouznivec a neškodný blázen.

🕔︎ 25.08.2002 👁︎ 31.543

Léto 1943 - porážka vlčích smeček

Německá námořní ofenzíva, kterou ihned od září 1939 odstartovala Kriegsmarine, dostala název bitva o Atlantik. Neboť jejím cílem bylo přerušit atlantické lodní linky vedoucí do Británie a odříznout zemi od surovin a potravin. Hlavní německou zbraní této bitvy byly ponorky, přestože Kriegsmarine zpočátku nasazovala i hladinová plavidla, od bitevních lodí až k pomocným křižníkům, a Luftwaffe i letadla. Avšak poté, co Britové ojedinělé hladinové nájezdníky potopili (Graf Spee, Bismarck, Scharnhorst) nebo zablokovali v základnách (Tirpitz) ležela od roku 1942 tíže celé bitvy na U-bootech.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 33.164

Malbruk na vojnu jede

Legenda praví, že prý Marie Antoinetta jednou zaslechla, jak kojná zpívá píseň "Malbroug s´en va t´en guerre" malému dauphinovi. Stala se pak šlágrem po celých ´Versailles a Beumarchais ji použil ve hře "Figarova svatba".

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 30.332

Metternich

Dne 15. května 1773 se generálnímu guvernérovi Porýní Metternichovi narodil syn Klemens Lothar Wenzel. Pokud bychom použili dnešní národnostní kritéria, byl budoucí ministr zahraničí a rakouský kancléř Němec, avšak Porýní spravovali Habsburkové, takže rodina patřila k rakouským vysokým správním úředníkům a mladý Klemens mluvil lépe (a radši) francouzsky než německy. Patřil k racionalistickým dítkům osvícenství, souzněl s Voltairem i Kantem, liboval si v mravních poučkách a ve vybroušených epigramech, jimiž deptal protivníky. V roce 1824 napsal Wellingtonovi - již dlouho je pro mne Evropa patrie, takže dnes by nepochybně patřil k horlivým stoupencům sjednocující se Evropy.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 43.683

Muž s indiánským jménem

Křesťanského jména se dočkal budoucí generál až v devíti letech. Po smrti otce byl adoptován whigovským politikem Thomasem Ewingem a jeho žena před indiánského Tecumseha předřadila solidního Williama, takže na vojenskou akademii ve West Pointu vstoupil šestnáctiletý mladík jako William Tecumseh Sherman. O čtyři roky později byl vyřazen jako jeden z nejlepších v ročníku...

🕔︎ 29.08.2002 👁︎ 38.638

Muž s pilotním průkazem č. 64

Igor Sikorski se narodil 25. května 1889 v Kyjevě. Oba rodiče byli lékaři, ale matka praxi nikdy nevykonávala. Měla umělecké zájmy a patřila k velkým obdivovatelkám Leonarda da Vinciho. V bytě se všude povalovaly knihy s ilustracemi tohoto renesančního giganta a tak se není co divit, že dvanáctiletý Igor si postavil model vrtulníku poháněný gumovým svazkem. Ještě nevěděl, že právě našel celoživotní náplň.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 21.056

Muž, který překonal Dönitze

Začátkem 20. let minulého století odtajnila britská admiralita dokumenty, z nichž vyplývalo, že i přes veškeré snahy britský loďařský průmysl nebyl schopen pokrýt ztráty lodního prostoru, způsobené kaiserovskými ponorkami, a že by je v nejlepším případě dorovnal až v roce 1921. Toto si velmi pozorně přečetl ze zajetí propuštěný kapitán Karl Dönitz a poté, co se 1. září 1939 stal velitelem U-Bootwaffe, uplatnil na tomto faktu vytvořenou strategii při nasazení U-bootů v bitvě o Atlantik. Vycházelo mu, že ke sražení Velké Británie na kolena budou zapotřebí měsíční ztráty lodního prostoru ve výši kolem 500 000 BRT.

🕔︎ 24.03.2021 👁︎ 10.442

Mýtus Jalty

Abychom pochopili, o čem se skutečně při setkání Velké trojky na Jaltě v únoru 1945 jednalo, či spíše nejednalo, je třeba se vrátit až na samý počátek historie USA. Američtí osadníci, kteří museli platit britské vojáky na severoamerickém kontinentu jako ochranu před Francouzi a Indiány, se bitvou u Monongahely přesvědčili, že jenom zbytečně vyhazovali peníze.

🕔︎ 20.01.2003 👁︎ 30.855

Nejasno kolem uranové munice

Podle naučného slovníku je uran stříbrobílý, dosti měkký, těžký kov o hustotě 18,7. Ve srovnání s ocelí (železem) o hustotě 7,86 je tedy uran více než dvakrát hmotnější. Tato hustota s měkkostí pak umožňují bez použití výbušniny nastartovat obdobu kumulativního efektu i při malém objemu, a použít tuto munici v malorážových leteckých kanonech.

🕔︎ 20.01.2003 👁︎ 38.851

Němci na Volze

Poté co na podzim 1941 selhal čelní útok na Moskvu, rozhodl se Hitler v rámci plánované letní ofenzivy 1942 pro boční obchvat z jihu. 28. června 1942 zahájila německá skupina armád „A“ útok na Voroněž a postup se pak stáčel k jihu podél Donu. Před svým ústím do Azovského moře vytváří tato řeka velký ohyb k východu, který se v krajním bodě přibližuje až na 45 km k Volze, právě v oblasti Stalingradu. Jednou ze Stalinových staveb „komunismu“ byl i kanál Volha - Don, který v těchto místech šíji přetínal a umocnil význam města jako dopravního uzlu a mohutné průmyslové základny.

🕔︎ 10.11.2002 👁︎ 45.385

Neohrabaný dělník pacifické války

Během 2. světové války bylo Spojenci při vyloďovacích operacích nasazeno nejen v Tichomoří, ale také v Evropě kolem 10 000 zvláštních pontonových vozidel, jež byla oficiálně klasifikována jako LVT (Landing Vehicle Tracked - vyloďovací vozidlo pásové), ačkoli vojáci mu neřekli jinak než amtrac v transportérové verzi a amtank v podpůrné verzi s dělovou výzbrojí. Bylo také známo pod bojovým jménem "Alligator" nebo "Buffalo", a jeho cesta do výzbroje americké námořní pěchoty je tak barvitá, že stojí za vyprávění.

🕔︎ 10.11.2002 👁︎ 35.418

Nibelungové v éteru

Skutečně, je pravdou, že Adolf Hitler se ve hudbě Richarda Wagnera vyžíval, obzvláště v opeře Rienzi, a že pravidelná rozhlasová protektorátní hlášení o úspěších Wehrmachtu a počtu potopeného spojeneckého lodního prostoru byla uváděna wagnerovskými fanfárami...

🕔︎ 23.02.2003 👁︎ 25.756

O jednom pacifistickém bludu

Přesvědčení, že války vyvolávají zbrojaři, aby vyprodali sklady, patří ke krédu každého pacifisty a do svého ideologického arzenálu je převzali i komunisté v rámci tzv. "boje za mír", ovšem s přívlastkem "imperialističtí" (zbrojaři). Toto přesvědčení, s podtextem, "co mi chcete namlouvat", se tu a tam objevuje i v komentářích u mých článků, a proto není od věci se podívat, co je na něm pravdy.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 27.433

Operace Bagration

Do roku 1944 vstupovala Rudá armáda se značnou sebedůvěrou a silou. Tragický podzim 1941 a léto 1942 s neustálými porážkami a obrovskými ztrátami překrylo vítězství u Stalingradu a porážka německých elitních tankových jednotek u Kursku. Rudá armáda vyspěla nejen technicky, ale i takticky a morálně.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 50.931

Operace Hydra

Podle zpravodajské legendy to byl pověstný agent A-54 československé zpravodajské služby, který v tzv. raportu z Oslo již na podzim 1939 upozornil Spojence na vývoj tajné zbraně proti Anglii v podobě vzdušného torpéda, které se katapultováním změní v letadlo, a na výzkumnou základnu na baltském pobřeží.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 47.059

Operace Zitadelle

Optimistické Stalinovo přesvědčení, že po stalingradské porážce, kde hitlerovské Německo ztratilo celou polní armádu, je Wehrmacht vyřízen, vyprchalo v polovině března 1943, když Němci zreorganizovaná armádní skupina "Jih" udeřila od jihu proti příliš roztaženým sovětským vojskům Jihozápadního frontu, následným průlomem odkryla křídlo Voroněžského frontu a donutila Rudou armádu znovu vyklidit koncem zimy dobytý Charkov a Belgorod, jenž se stal frontovou linií. Pro Stavku, vrchní velení Rudé armády, to byla studená sprcha, která znamenala, že strategická iniciativa opět přechází na stranu Němců. Voroněžský front ale udržel tzv. "Kurský" výběžek, jehož severní bok byl opřen o Kursk, západní o Sumy a jižní o Belgorod.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 65.093

Paradoxy Pearl Harboru

Vzhledem k množství literatury, od ryze odborné až po populární, a dvěma velkofilmům o útoku na Pearl Harbor, "Tora, tora" a "Pearl Harbor", je zbytečné podrobněji popisovat průběh akce, americké selhání a následný šok (byť se spekuluje o úmyslu prezidenta Roosevelta, který prý o útoku věděl), jenž vyburcoval americkou veřejnost z pacifismu a způsobil vstup USA do války, což zpečetilo osud mocností Osy. Přínosnější bude zmínit se o paradoxech, které tento zlom v průběhu dějin doprovázejí štědřeji než jakýkoli jiný.

🕔︎ 17.11.2002 👁︎ 32.776

Polská ponorka Orzeł patří do třídy Kilo

Jestliže ponorky třídy Foxtrot patřily do 2. poválečné generace konvenčních ponorek, jejich vývoj začal v roce 1954 a vyráběly se do roku 1983, pak dieselelektrické ponorky třídy Kilo znamenaly zlom v konstrukci nejaderných člunů.

🕔︎ 17.11.2002 👁︎ 44.490

Před 150 lety sešla Evropa na scestí

Večer 18. ledna 1871 zářila okna paláce ve Versailles jako v dobách největší slávy Ludvíka XIV. Návštěvníci, kteří se uvnitř veselili, však nebyli dvořané císaře Napoleona III., ale vojáci. Avšak neměli francouzské uniformy, nýbrž pruské, saské, bavorské, württenberské a dalších armád Severoněmeckého spolku, které až na opevněný pás Pas-de-Calais dobyly Francii a obléhaly Paříž. Versailles sloužily při obléhání jako hlavní pruský stan a toho večera zde došlo k události, jež dovršila pruské snahy o sjednocení Německa. Před malou chvílí byl ve velkém Zrcadlovém sále paláce francouzských králů za přítomnosti německých princů, polních maršálů, generálů a dalších vysokých štábních důstojníků prohlášen pruský král Vilem I. císařem nové německé říše a Otto von Bismarck ustanoven říšským kancléřem.

🕔︎ 18.01.2021 👁︎ 6.800

Půl tisíciletí evropských výbojů

Na anketní otázku, co se stalo v roce 1492, by určitě většina tázaných odpověděla správně, že tehdy Kolumbus doplul do Nového světa. Mnozí by také věděli, že roku 1498 objevil Vasco da Gama námořní cestu do Indie, ale pravděpodobně nikdo by si nevzpomněl, k čemu došlo v roce 1502. Neboť tato událost se ve školních dějepisech příliš nezmiňuje, anebo splývá s těmi předchozími, přestože měla pro praktické konání mnohonásobně větší dosah než ty dvě předchozí - a je stále přítomná i v současnosti.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 22.058

Říkali jí Hirošima

V polovině 50. let studená válka už nabrala pěkné otáčky. Existence jaderných zbraní nutila oba hlavní rivaly hledat nové zbraňové systémy jak pro zasazení prvního úderu, tak pro odvetu. Dne 16. září 1955 Sověti dosáhli podstatného úspěchu, když se jim z vynořené dieselelektrické ponorky B-67 (projekt "611", v kódu NATO "Zulu") podařilo odpálit balistickou střelu - a o několik dní později, 24. září 1955, položit kýl pod první ponorku s jaderným pohonem.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 25.015

Říkalo se jim Higgins

V roce 1970 vydalo nakladatelství Mladá fronta v edici Archiv knihu "Bitva o Guadalcanal", kterou napsal přímý účastník bojů, důstojník USMC Samuel B. Griffith II. Bylo to poprvé, kdy se do rukou českého čtenáře dostalo autentické vylíčení operace, která měla pro Tichomoří tentýž význam jako Stalingrad pro východní frontu. Tuším, že to bylo právě v této knize, kde jsem narazil na pojmenování Higgins nebo Higginsův člun, ale musel jsem si počkat více než čtvrt století - na pád Železné opony - abych se dověděl, co se za touto přezdívkou skrývalo.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 20.633

Rok 1943 ve vzduchu

Plány letecké války proti mocnostem Osy pro další válečný rok se zrodily na konferenci v Casablance v lednu 1943. Mezi nimi i dohoda o kombinované bombardovací ofenzívě CBO anglo-amerického letectva proti německým cílům s těmito prioritami: ponorkové základny a loděnice, letecký průmysl, hlavní dopravní uzly, rafinérie a výrobny syntetického benzínu, závody na výrobu kuličkových ložisek a zbrojní průmysl.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 32.695

Rytíři nebes I

V roce 1903 bratři Wrightové uskutečnili první prokazatelně úspěšný let letadla těžšího vzduchu, nijak neskrývali, že jim jde o byznys a zcela samozřejmě viděli nejvýznamnějšího zákazníka v armádách. Roku 1908 uspořádali velké předváděcí turné po Evropě s modelem „Flyer A“, především pro vojenské publikum, přičemž měli v kapse již podepsanou smlouvu na 25 000 USD za dodávku jednoho letounu americké armádě. Spustili lavinu, na leteckém týdnu v srpnu 1909 v Remeši se to zástupci vojenských správ jenom hemžilo a mít ve výzbroji létající „<aparát“ se stalo prestižní záležitostí všech evropských armád.

🕔︎ 03.09.2002 👁︎ 35.173

Samuraj proti osudu

Ač to zní jako klišé, admirál Isoroku Jamamoto a jeden z velikánů námořní historie se roku 1884 opravdu narodil do starobylé samurajské rodiny Takano. Byl dítětem z druhého otcova manželství a hrdý pan Takano, jenž při narození syna již čítal 56 let, jej nazval „šestapadesátníkem“ - japonsky isoroku. Rodina Takano byly v nemilosti, neboť Isorokův otec bojoval na straně šógunátu proti nové vládě „Meidži“, která koncem 19. století otevřela Japonsko dokořán západním technologiím a modernizaci. Nezbylo mu tedy nic jiného než se skromně živit jako mečíř v Nagaoce na severu ostrova Honšú.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 29.293

Spáry amerického orla I

Ze všech ozbrojených sil Západu má armáda USA nejkratší a jak si dovoluji předeslat nejpodivnější dějiny. Obvykle vstupuje ozbrojená moc do dějin bitvou a ta podivnost americké armády začíná již tou skutečností, že v bitvě, která se klade za počátek severoamerického vojenství, tato armáda vůbec nebojovala, neboť ještě neexistovala.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 32.465

Spáry amerického orla II

Domobranecký systém armády, jemuž po svém vzniku daly USA přednost, neumožňoval vytvořit jednotnou týlovou službu. Když v roce 1818 vypukla válka se Seminoly na Floridě, musely být ženijní jednotky odřazeny pro zásobování polních jednotek, neboť civilní dodavatelé neplnili smlouvy. To vedlo ministra války Calhouna k tlaku na Kongres, aby uvolnil prostředky na intendantní správu...

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 25.044

Spáry amerického orla III

Koncem 19. století se USA ocitly ve výjimečném postavení. Země neměla žádného vnějšího nepřítele, po porážce Mexika ji ostatní americké státy uznaly za hegemona, a dlouhé mořské hranice chránilo britské námořnictvo. Vzhledem k nerostnému bohatství, přičemž na seznamu nechyběla ani ropa (pole v Kalifornii a Texasu), neměla americká vláda žádné ambice získat kontrolu nad cizími zdroji. To vedlo k tomu, že neexistovala žádná strategie, žádná koncepce obrany, žádné plány proti potencionálním protivníkům, tedy všechno to, co bylo v Evropě naprostou samozřejmostí...

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 25.562

Spáry amerického orla IV

Na přelomu 19. a 20. století připomínaly USA ospale spokojeného hroznýše, který tráví kořist. Úspěch US Navy ve španělsko-americké válce otevřel měšce Kongresu a T. Roosevelt neměl problémy získávat prostředky na stavbu nových těžkých jednotek loďstva. Najednou jako by všichni chápali význam oceánské floty ve smyslu Mahanovy doktríny - bylo evidentní, že nové americké zámořské ekonomické zájmy dané kontrolou Filipín, Kuby a Portorika britské loďstvo krýt nehodlá, přestože de facto stále zajišťovalo bezpečnost USA.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 27.041

Spáry amerického orla V

Příměří v listopadu 1918 postavilo USA do role, s níž neměly žádnou zkušenost. Ze dne na den se staly vůdčí světovou velmocí a prezident Wilson si svými 14 body přisvojil hlavní slovo při uspořádání poválečné Evropy...

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 26.236

Spáry amerického orla VI

Dokud 2. světová válka neskončila, prezident Roosevelt se úzkostlivě vyhýbal jakýmkoli jednáním o poválečných hranicích či státních zřízeních. V prosinci 1941, kdy byl zle tísněn, Stalin jednat chtěl a připustil by i vrácení východního Polska a vyklizení pobaltských zemí, avšak s postupem Rudé armády na západ se jeho ochota vytratila až k nule.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 23.351

Spáry amerického orla VII

Pokud se dá uvažovat o nějakém konkrétním datu, v němž se USA staly první supervelmocí moderního světa a získaly nad ním strategickou kontrolu, tak je to 8. prosinec 1991, kdy formálně zanikl SSSR - globální protivník, s nímž po dobu více než 40 let udržovaly mocenskou rovnováhu ...

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 21.273

Stodvacet let Srdečné dohody

Tento rok je tomu přesně 120 let, co se nevratně změnily dějiny Evropy. K úžasu celého světa Velká Británie a Francie 8. dubna 1904 podepsaly dohodu o spolupráci, v níž se obě mocnosti dohodly na sférách vlivů. Aby demonstrovaly shodu, jež byla těžkou ranou pro německou zahraniční politiku, nazvali signatáří smlouvu Entente cordiale - Srdečnou dohodou.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 21.947

Tajemství Kursku zůstane tajemstvím do příštího století

Atomový podmořský křižník 1. třídy "Kursk", jak zní označení jaderné ponorky třídy "Oscar II" s řízenými střelami v ruském názvosloví, byl spuštěn na vodu v roce 1995 a v rámci 7. divize 1. ponorkové flotily byl vysílán na pravidelné hlídkové plavby s ostrou municí po celém světě...

🕔︎ 01.01.1970 👁︎ 44.253

Tajemství Saint Exe

Není snad jazyk, do něhož by nebyl přeložen Malý princ Saint Exe, jak mu říkali přátelé piloti. V té kouzelné knížce o setkání pilota a malého mimozemského prince zachytil své vlastní prožitky z nevydařeného dálkového letu, když musel nouzově přistát na poušti. Saint Ex totiž patřil k těm ojedinělým umělcům, pro něž svět techniky nejen nebyl cizí, ale pro něž byl i zdrojem inspirace.

🕔︎ 20.01.2003 👁︎ 20.040

Tak tedy Žižka

Jedním z mála faktů jeho života, který víme opravdu stoprocentně, je právě den úmrtí, 11. říjen 1424. Avšak již nevíme, jaké chorobě Jan Žižka z Trocnova při zbytečném a z vojenského hlediska nesmyslném obléhání hradu Přibyslav po pouhých sedmi dnech podlehl. Obvykle se jako příčina uvádí mor, avšak to je choroba epidemická, a epidemie moru tehdy v Čechách neřádila.

🕔︎ 02.09.2002 👁︎ 54.150

Tažení na Červené řece

Příčinou americké občanské války, která propukla v roce 1861, byl spor o charakter nově připojených území na západ od Mississippi, zda v nich bude povoleno otroctví či nikoli. Zpočátku přinesla válka početná vítězství odtržené jižanské Konfederaci, nicméně roku 1863 se již projevil větší ekonomický potenciál průmyslového Severu. Boje se vedly na obrovském území, což je fakt, který Evropanům zhusta uniká. Válčilo se od řeky Potomac až k Mexickému zálivu, od Memphisu na Mississippi až k Charlestonu na atlantském pobřeží, na ploše 1500 x 1000 km ...

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 16.565

Ten americký generál

Ihned od vzniku Spojených států byl pro americký politický život tou nejčernější noční můrou politikařící generál, když samotný Otec národa, George Washington, byl vystaven pokušení, aby rozehnal Kongres a nechal se prohlásit armádou vojenským diktátorem (ponoukali ho k tomu někteří důstojníci jeho štábu), a na kontinentě samém pak měly USA od poloviny 19. století za sousedy výhradně vojenské diktatury.

🕔︎ 29.08.2002 👁︎ 31.797

Třistajedenáctka má osmdesát

Poté co českoslovenští letci prchli začátkem léta 1940 z demoralizované a poražené Francie do Anglie, nedovolil jim churchillovský duch vzdoru, který v této zemi zavládl, aby se dlouho obírali poraženeckými myšlenkami. Po stíhací 310. peruti (ustavena 10. 7. 1940) se rychle přikročilo i k vybudování první československé bombardovací perutě, vyzbrojené mnohem komplikovanějšími letouny, než byly stíhací stroje Hurricane...

🕔︎ 03.09.2002 👁︎ 28.577

Tygr a drak v exsovětské zbroji

O prudkém ekonomickém vývoji Číny referují média neustále, neboť kombinace komunistického režimu s kapitalistickým hospodářstvím a kupříkladu pohlcení Hongkongu je mediálně přitažlivé. Avšak to, že kromě ekonomického draka se probouzí na jeho západní hranici i tygr, již tak informačně pokryto není.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 24.945

Velký čaroděj techniky

Na jedné straně konstrukce famózního VW "Brouka", jenž se počtem 22 miliónů vyrobených kusů stal absolutně nejúspěšnějším vozidlem v dějinách motorismu, na straně druhé oddaný Hitlerův zbrojíř, který pro nacistický Wehrmacht zkonstruoval jednu z verzí nejtěžšího tanku „Königstiger" a nejsilněji pancéřovaný stíhač tanků "Elefant",jemuž se na počest tvůrce přezdívalo „Ferdinand" - to je nejen technické, ale i lidské rozpětí příběhu tohoto velkého čaroděje techniky, jenž tak souzní s faustovským osudem jiného Němce, Wernhera von Brauna.

🕔︎ 29.08.2002 👁︎ 34.033

Vítěz od Cušimy I

Heihačiró (podle jiných pramenů Heičahiró) Togó se narodil roku 1848 na ostrově Kjúšú. Japonsko v té době bylo feudálním státem, v němž se nesmělo cestovat do zahraničí a každý cizinec, který by vystoupil na japonské pobřeží, riskoval popravu. Poté, co v roce 1542 přistáli v Japonsku Portugalci, pochopil šógun Hidejoši riziko kolonizace, jež s sebou Evropané přinášeli, v roce 1587 ze země napřed vyhnal portugalské jezuity a posléze jeho nástupce Hidetada v roce 1616 vyhlásil válku nejen evropským misionářům, ale i pokřtěným Japoncům.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 17.960

Vítěz od Cušimy II

Válka elektrizovala celý svět, do Mandžuska se sjeli dopisovatelé jak z Evropy, tak z Ameriky, a Togóovi, jež své lodi stáhl, záhy vyvstal vážný sok v prestiži, když car pověřil velením portarthurského loďstva admirála Makarova. Leč ani admirálu Makarovovi (mimochodem konstruktéru ledoborce "Jermak") se nepodařilo za celé jaro prolomit japonskou blokádu, a Japoncům zase ruské loďstvo zničit ...

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 29.641

Vítězství v Atlantiku

Žádné z válčišť 2. světové války nemělo blíže k čistému matematickému modelu než bitva o Atlantik, v níž se nacistické Německo pokoušelo zablokovat spojenecké lodní trasy. Kvůli převaze spojeneckých hladinových plavidel spočinula záhy celá tíže tohoto úkolu na ponorkové zbrani a obě strany měly přesně spočítané meze, po jejichž překročení by se buď zhroutila spojenecká lodní doprava, nebo naopak ofenzíva německých ponorek. Bitva o Atlantik se tak stala soubojem ekonomické a technologické vyspělosti obou protivníků.

🕔︎ 11.11.2004 👁︎ 20.936

Vyvrtejte si svoje dělo

Každý katolický kostel musel mít zvon a zvonaři pak byli i prvními dělaři, odlévači děl. Zpočátku se používala stejná technologie - děla se lila do jednorázových hliněných forem zakopaných do země. Když se v 17. století etablovaly námořní mocnosti jako Nizozemí, Anglie, Francie a Španělsko a počaly budovat válečná loďstva s tisíci děl, vyvstala nutnost zvýšit "produktivitu" výroby a uspořádat ráže. Francouzské předpisy z roku 1689 stanovovaly pro lodní děla 7 různých kalibrů, britské z roku 1716 pak 11 v 28 variantách lišících se délkou hlavně a hmotností děla.

🕔︎ 02.09.2002 👁︎ 47.445

Wellington - muž, který porazil Napoleona

Vévoda Wellington se po dvakráte zapsal do světových a anglických dějin - jako skvělý vojevůdce, který porazil Napoleona, a jako nejhorší ministerský předseda, jakého Británie v 19. století měla.

🕔︎ 17.11.2002 👁︎ 51.417

Záhada Novorossijsku vysvětlena?

V roce 1947 převzal SSSR z kořisti po italském loďstvu bitevní loď "Giulio Cesare" a pod jménem "Novorossijsk" ji zařadil do Černomořské floty se základnou v Sevastopolu. Tam také večer 28. října 1955 loď po jednodenním dělostřeleckém cvičení zakotvila. Jelikož kapitán Kuchta byl na dovolené, kotevní manévr řídil jeho zástupce komandér-poručík Churšudov. Neměl loď v ruce, špatně odhadl její délku a dobu spouštění kotvy. Výsledkem bylo, že "Novorossijsk", jehož příď držela kotva, ležel zádí mnohem blíže k zadní vyvazovací bóji než obvykle. Nicméně Churšudov se domluvil s technickou obsluhou základny, že pozice bitevní lodi bude korigována až ráno.

🕔︎ 12.11.2004 👁︎ 39.543

Zmatek v signálech stál Brity Ameriku

Začátkem září proběhla námořní bitva u zálivu Chesapeake, v níž se nepodařilo Britům zvítězit nad Francouzi, což v důsledku vedlo ke kapitulaci poslední britské armády na území vzbouřených třinácti kolonií a posléze přinutilo britskou vládu uznat v roce 1783 nezávislost Spojených států amerických.

🕔︎ 22.09.2021 👁︎ 5.182

Znáte rozdíl mezi komandos, rangers a zelenými barety?

Zemí, kde se první moderní speciální jednotky zrodily, byla Velká Británie. (Zdůrazňuji slovo „moderní“!) Roku 1940 bylo ustaveno deset zvláštních jednotek pro norské tažení s posláním znemožnit Němcům, aby si v Norsku vybudovali ponorkové základny. Tak vznikli pověstní komandos. Název převzali Britové z portugalštiny prostřednictvím Búrů, kteří jej za búrské války v Jižní Africe použili pro název svých milic...

🕔︎ 16.08.2002 👁︎ 64.064

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více