Přehled (40 článků)

Evropa : Čechy, Československo a Česko (CZK)

Podplukovník pěchoty Bohumil Záleský

Muž, jenž jako poslední velel takzvanému "Kornilovu praporu", jinak Československému inženýrskému pluku, jenž vznikl v lednu 1918 na Donu v Dobrovolné armádě generála Kornilova. Muž, jenž se osobně zúčastnil 59 bojových střetů s bolševiky.
🪖︎ Jiří Mašek 🕔︎ 30.09.2010 👁︎ 27952

Podivní vlastenci

Současná válka je válka imperialistická, nespravedlivá, na níž má stejnou vinu buržoazie všech válčících států. V žádné zemi nesmí dělnická strana a tím méně komunistická strana tuto válku podporovat. Buržoazie nevede válku proti fašismu, jak to tvrdí Chamberlain a vůdci sociální demokracie. Je to válka dvou skupin kapitalistických zemí o světovládu.
Klement Gottwald 8. září 1939, Moskva
🪖︎ PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔︎ 04.02.2013 👁︎ 31702

Debakl zbrojního průmyslu po 17.11.1989

Jednou z věčně omílaných křivd, spáchaných Čechy na Slovácích je debakl konverze slovenské zbrojní výroby na Slovensku v souvislosti se 17. listopadem. A právě k téhle tématice mi JŠ poslal dva naprosto skvělé linky. S koncentrací nezpochybnitelných dat a navíc SLOVENSKÉ provenience! Žádný článek psaný českou rukou! Automaticky odpadá podezření, že nějaký český nacionalista překrucuje účelově historii!
🪖︎ Kosa Nostra 🕔︎ 02.12.2018 👁︎ 38444

Jan Antonín hrabě z Rottalu

Moravský šlechtic z původně štýrského rodu Rottalů. Řadu let zastával nejvyšší zemské úřady na Moravě a za třicetileté války se stal významnou osobností habsburské monarchie, jeho působení nakonec přesáhlo i hranice Moravy. Byl povýšen na hraběte a získal Řád zlatého rouna, pro svou rodinu vybudoval rozsáhlé majetkové zázemí na Moravě. Díky bezohlednému výkonu státních úřadů a utlačování poddaných se mu dostalo přezdívky Zlý Rotál.
🪖︎ Filip Hrabal 🕔︎ 08.01.2022 👁︎ 4433

Třetí zpravodajský odboj zahraniční

Díky premiéru Mirkovi Topolánkovi se opět začíná mluvit o třetím odboji. Není to nic nového. Pokusili jsme se to ztvárnit v televizním seriálu Československo ve zvláštních službách, který vysílala ČT 2 v roce 2002, a já ho zařadil do stejnojmenné knihy.
Ovšem už 1. prosince 1999 se konalo kolokvium o třetím odboji na Filozofické fakultě UK v Praze. Tam jsem přednesl referát, který zde poprvé zveřejňuji.
🪖︎ Karel Pacner 🕔︎ 19.05.2008 👁︎ 19394

Česká legenda na anglickém nebi

Byl to pilot, jaký dosud neexistoval a ani nebude existovat. Sám se pouštěl do souboje s převahou nepřítele. Létal sám, neočekávaně přepadal Němce. Byl nejlepším střelcem - kdykoli stiskl spoušť svého kulometu, zřítil se dolů jeden Němec...
🪖︎ František Novotný 🕔︎ 01.01.1970 👁︎ 43061

Dopisy Lidušce

Vzpomínky na dobu plnou nadšení, odhodlání, hrdosti, hrdinství, ...
... ale i zrady a bolestivého zklamání...
🪖︎ Joey Pytlák Říha 🕔︎ 14.05.2008 👁︎ 30471

Česká státní vlajka

Státní vlajka slaví své 100. narozeniny. Za těch 100 let své existence toho „neprožila“ málo. Bývala slavnostně vztyčována, pyšně vlála, bývala i se smutkem a slzami spouštěna. Jako symbol vítězství zavlála nad mnoha bojišti druhé světové války, vlála jako symbol vzdoru v roce 1968. Dnes už naštěstí nemusí vlát při tak pohnutých událostech, ve větším počtu zpravidla nyní provází úspěchy našich sportovců. Na hokeji mává státní vlajkou kdekdo. Ale kolik z nás něco ví o její opravdové historii?
🪖︎ Radek Enžl 🕔︎ 13.04.2005 👁︎ 72772

Cholmondeley 1940 - Příčiny a průběh jedné krize československé zahraniční armády

Když 1. září 1939 vypukla druhá světová válka, netrpělivě jsme očekávali příchod naší vojenské obvodní komise a pak nástup do armády. Uplynul měsíc září, pak říjen a vono nic. Dozvěděli jsme se o založení československé armády ve městě Agde a přesunu našich chlapců z cizinecké legie právě do této armády. [...] Nejednou jsem se obrátil na kapitána Michala, poručíka Křena a další, aby mi řekli, co bude s námi. Nikdo mi nic nevysvětlil. Jen pokrčili rameny a ústa nepromluvila.V té době už asi věděli o důsledcích uzavřeného paktu o neútočení mezi hitlerovským Německem a Sovětským svazem [...]. Z něho totiž vyplynuly dvě nesmírně závažné skutečnosti. Ta první by se mohla chlapsky pojmenovat rozdělení Polska. Dosud utajená. Ta druhá byl pokyn Komunistické internacionály řízené Stalinem všem komunistům, aby se nezúčastnili kapitalistické války. 

Michal Durkaj, bývalý španělský interbrigadista, Praha 1985

🪖︎ PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔︎ 03.03.2011 👁︎ 40317

Slovenská dvojka v čele Vojenské kontrarozvědky

V letech 1971 až 1989 vykonávali funkci náčelníka vojenské kontrarozvědky pouze dva muži, jejichž životy, způsoby práce, ale i kvalifikační předpoklady nebyly úplně obvyklé a očekávatelné. Zvláště zarážející je skutečnost, že v čele zpravodajské služby nebyl výskyt zpravodajců až tak častý. Mnohem cennější byla slepá věrnost komunistické straně a schopnost udržení vojácké disciplíny.
🪖︎ PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔︎ 28.02.2015 👁︎ 32517

Soumrak mužů v modrém

„Bylo to kruté, poněvadž já jsem tehdy v lednu 1949 jako ‚zápaďák‘ ještě sloužil. Nakonec jsme byli vlastí takto oceněni – vyhozeni ze dne na den. Stráže mě vyprovázely z kasáren. Bylo to trpké. Já se vždy držel hesla – tam, kde je možno prospět, tam má každý udělat něco pro svoji vlast. Najednou jsem byl ‚zápaďák‘, ten, který táhne s kapitalisty.To nebylo v té době přípustné.“

Plukovník letectva Petr Uruba, 14. 12. 2006

🪖︎ PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔︎ 04.02.2013 👁︎ 25269

1920: Bolševické tajné služby začaly podkopávat republiku

Snaha tajně ovlivňovat jiné státy patří ke kořenům bolševické říše, Sovětského svazu. Od něho ji převzal vysloužilý podplukovník KGB Vladimír Putin, který diriguje nástupnickou Ruskou federaci. Ve skutečnosti šlo v obou případech o imperiální výboje – o získávání nových území anebo aspoň vlivu.
🪖︎ Karel Pacner 🕔︎ 17.01.2018 👁︎ 12752

Plukovník jezdectva Miroslav Brož

Životopis plukovníka jezdectva Miroslava Brože, ruského legionáře "Starodružiníka" a prvorepublikového důstojníka jezdectva, posledního velitele 2. jezdeckého pluku "Sibiřský".
🪖︎ Jiří Mašek 🕔︎ 26.02.2010 👁︎ 32126

Štábní strážmistr Stanislav Kuča

Většina životopisů účastníků 2. sv. války je věnován osobnostem zahraničního a domácího odboje. Všeobecně se však zapomíná na to, že vojáci a příslušníci dalších ozbrojených složek své životy a zdraví nasazovali již dávno před oficiálním vypuknutím války. Jedním z nich byl i můj dědeček Stanislav Kuča.
🪖︎ Michal Kuča 🕔︎ 14.03.2011 👁︎ 27452

Akce „Vietnam“

V červenci roku 1946 jsem se dostal se svým družstvem, kterému jsem velel, do léčky, kterou nám nastrojili vietnamští partyzáni. Bojoval jsem od 7 hodin ráno do 12 hodin, a teprve když jsem viděl, že jsem ztratil čtyři lidi, dal jsem povel k ústupu. Za tuto činnost jsem dostal válečný kříž.
Sergent-chef František Vaňhara, 7. dubna 1951
🪖︎ PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔︎ 22.03.2011 👁︎ 61518

Smrtelná „Bouře“

Na východě se objevilo doslova krvavé slunce. Začínal nový den s datem 5. srpna 1995. Minometný granát, který dopadl na pozorovací stanoviště českých vojáků Tango 23, přilétl jako blesk z čistého nebe. Doslova smršť střepin si okamžitě vybrala svou daň. Dva čeští vojáci za ni zaplatili svými životy, další tři byli zraněni. Linie chorvatských bojovníků, jako by se vůbec nic nestalo, postupovala dál. Operace „Bouře“ proti jednotkám Republiky Srbská Krajina se chýlila k svému závěru. Podívejme se ale na tento tragický okamžik v historii Armády České republiky podrobněji.
🪖︎ Vladimír Marek 🕔︎ 27.10.2012 👁︎ 40836

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více