Main Menu
User Menu
Reklama

Let Intruderu - Stephen Coonts

Diskuse
Tuto knihu jsem si vybral více méně náhodou. Jako tolikrát jsem stál před stojanem plným knih, a rozmýšlel, co koupit tentokrát. 2. světová válka? Ne, toho mám doma plné police, chtělo by to něco nového. Vietnam. A-6 Intruder, letadlová loď ? 300 stran? 280 Kč? Rozhodl jsem se pro tuto knihu, a když jsem ji na druhý zátah o včerejší noci dočetl, věděl jsem, že to stálo za to.


Co Vás tedy v této knize čeká a nečeká? Kromě asi 10 černobílých fotografií zde nenajdete žádnou fotogalerii, která je tak obvyklá u knih tohoto typu. Docela je to škoda, vzhledem k atraktivnosti daného tématu a použité bojové techniky. Ale to je asi to jediné, co bych knize vytknul. Na druhou stranu projdeme napínavým vyprávěním o bojích nad Severním Vietnamem, o pilotech, jejich pocitech i neskutečncýh technických detailech jejich létání (autor sám byl pilotem A-6 za války ve Vietnamu, i když tato kniha není autobiografií). Kniha obsahuje i vysvětlivky nejčastěji používaných termínů a zkratek. Pokud tedy nevíte, co je to SAM, IR, XO, LSO, netušíte, co znamená v pilotní hatmatilce břevno, ball a další, vždy vás fascinovali oni mužíci s praporkama na letadlových lodích, pak tato kniha je pro vás "must have", něco co určitě musíte mít. S knihou se podíváte na západ slunce nad Vietnamem, elektrárnu stejne jako Saigon, pustý kus lesa i umírajícího kamaráda, do náruče krásné dívky i mezi prostitutky.


Ta kniha je reálná a drsná jak jen válka ve Vietnamu mohla být. Můžeme být jen rádi tomu, že něco takového nemusíme prožívat jinak než zprostředkovaně touto knihou.


str. 262-263
Soustředil se na to, aby udržel příď nahoře a letěl těsně nad budovami. Střelci mohli v tomto světle letoun vidět, a tak potřeboval letět tak nízko, jak to jen šlo, aby jim znesnadnil míření. Pro případ, že by jejich vysílání bylo slyšet, pokračoval bombometčík v hlášení jejich záměru rádiem.
Vpředu vlevo začal střelec pálit dlouhou souvislou dávku. Trasírky letěli plochým obloukem. Jake jemně přitáhl a granáty se prohnali pod nimi. Střelec však provedl opravu. Pilot na chvíli stáhl jednu plynovou páku a letoun zpomalil, což způsobilo, že šnůra trasírek prolétla před nimi. Jake přesunul plynovou páku zpět k zarážce a sklesal, jak si jen troufl. Zdálo se, že trasírky pomalu opravují trajektorii. "Zavaříš tu zkurvenou hlaveň," zakřičel na nepřátelského střelce. Před nimi se vynořila buduva, která převyšovala své sousedy. Letoun se naklonil, protáhl kolem pravé strany a granáty udeřily do budovy.
Záblesky. Bílé záblesky po pravé straně. Jake přimhouřil oči a podíval se tím směrem. Záblesky výbuchů v řadě, dvanáct za sekundu, pochodovaly městem.
"Nálet B-52," zašeptal Tygr s posvátnou úctou.
Město zcela ozářilo mihotavé světlo bomb. Intruder, který se otřásal pod tlakovými vlnami, visel v prostoru osvětleném záblesky vybuchujících bomb a do běla rozpálených ohnivých koulí. Neviditelné B-52 ničili město téměř celou minutu. A-6 se vyřítila do tmy nad rýžovými poli. Ve zpětném zrcátku spatřil Jake hořící ohně a stále stoupající šnůry flaku.
"Dobrý bože," řekl Tygr Cole.
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#14081Verze : 0
MOD
Četl jsem! Vynikající kniha. Perfektní překlad. Ze 100 bodů bych jí dal 110. 8)
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#14197Verze : 0
Taktez jsem ji cetl a musim jen souhlasit! Exclamation Tato kniha je uzasna! Vrele ji vsem doporucuji!
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#14204Verze : 0
Zcela s vámi souhlasím. Je to vynikající kniha, kterou jsem přečetl 3x po sobě.
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#14229Verze : 0
Tuhle knihu jsem si přivezl ještě v originále s názvem Fly the Intruder a strašně jsem čekal, jak dopadne překlad téhle knihy...
Ale REVI odvedlo naprosto fantastický výkon a ta kniha skvěle vyjadřuje postoje a přístup k válce v Namu.
Není to jen jednoduchý příběh jednoho pilota, protíná skvěle několik osudů a podává zajímavý náhled na život na letadlovce při operacích ale i v době odpočinku, kdy Intrudery postávají na letišti a piloti hledají jinou zábavu a útěk z reality...
Každý, kdo ji měl v ruce, ji četl hned několikrát, už pro svůj překlad, který je lepší než samotné zfilmování, a to je co říct!!! Exclamation Very Happy
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#42756Verze : 0
Tto knihu jsem přečetl již asi 3-krát a vždy se k ní rád vrátím. Vřele doporučuji všem.
Pan Coonts napsal několik dalších knich s podobnou tématikou. Některé už vyšli i u nás. Jsou to vesměs fiktivní příběhy. Marně však čekám zda vyjde jeho kniha "Intruder". Nevíte zda ji někdo u nás vydá a kdy?
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#43514Verze : 0
Kniha je to opravdu dobrá a překlad od Revi též. V současnosti je možno na videu a DVD zakoupit stejnojmený film natočený podle této knihy.
URL : https://www.valka.cz/Let-Intruderu-Stephen-Coonts-t6025#48566Verze : 0