Bojová skupina SS Wallenstein [1945-1945]

SS Combat Group Wallenstein / SS-Kampfgruppe Wallenstein
Kampfverband Wallenstein / Kampfgruppe Wallenstein / 44. SS-Panzergrenadier-Division WallensteinJméno frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna (německy Albrecht von Wallenstein) nesl svazek SS-Kampfverband Wallenstein, někdy uváděný jako Kampfgruppe Wallenstein či 44. SS-Panzer-grenadier Division Wallenstein ve výstavbě. Jednalo se o souborné označení pro jednotky SS, které postupovaly od 5. 5. 1945 proti Pražskému povstání od jihu ze cvičiště SS-Truppenübungsplatz Beneschau na Neveklovsku. Postup z jihu byl veden dvěmi bojovými skupinami:


"Západní" z Hradištka přes Zbraslav na Smíchov (SS-Kampfgruppe Moldauthal, v literatuře též jako SS-Kampfgruppe Klein nebo SS-Kampfgruppe Emil či SS-Kampfgruppe Hradischko), které velel SS-Standartenführer Emil Klein, velitel SS-Pionier-Schule 4 Hradischko.


"Východní" proti Krči a Pankráci (SS-Kampfgruppe Jörchel či SS-Kampfgruppe Barbara), které velel SS-Standartenführer Wolfgang Jörchel, velitel SS-Junkerschule Prag.


K výše uvedeným skupinám se měly připojit i jednotky rozbité 2. SS Panzer Division Das Reich ustupující po plzeňské silnici a navagónované na nádraží v Hořovicích. Ty ale byly napadeny Vlasovci a stáhly se na západ směrem k Američanům. Ve svazku Wallenstein jsou dokumentovány i tři prapory Hlinkovy gardy, není ale zřejmé, zda byly bojově nasazeny (Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde", velitel SS-Obersturmbannführer Walter Demes). SS-Kampfverband Wallenstein bojoval v Praze na Smíchově až do 9. 5. 1945. Následně byl francouzskými zpravodajci od 5. americké pěší divize (5th Infantry Division) odveden přes Řevnice k demarkační čáře v prostoru Čimelice. Část jednotek stačila přejít do amerického zajetí, část nikoli a je velmi pravděpodobné, že se zúčastnily i bojů u Milína a v Březnici 11. a 12. 5. 1945.


Generalfeldmarschall Ferdinand Schörner vyčlenil k útoku na Prahu síly, které daleko převyšovaly vše, co bylo nasazeno proti jiným evropským povstáním. Typické je, že použil téměř výhradně vojska Waffen-SS. Z jihu to byl SS-Kampfverband Wallenstein z Benešovsko-neveklovského výcvikového prostoru se značným počtem tanků a dělostřelectva. Z oblasti Českého Brodu se měly útoku zúčastnit zbytky I. Flak Korps General der Flakartillerie Richarda Reimanna (tzv. Kampfgruppe Reimann). Z SS-Truppenübungsplatz Milowitz měly vyrazit školní jednotky Panzer-Jäger Schule Milowitz (tzv. Kampfgruppe Milowitz). Mimo těchto hlavních sil byla na Prahu nasazena ještě řada nižších motorizovaných, většinou tankových a dělostřeleckých jednotek ze středních a východních Čech.


Všechna vojska se měla do rána 6. 5. 1945 soustředit na okrajích Prahy a za úsvitu zahájit z několika směrů koncentrovaný útok podporovaný letectvem a vstřícnými útoky německých sil v Praze.


SS Kampfgruppe Wallenstein postupovala od jihu dvěma proudy po obou březích Vltavy. Jednotkám po pravém břehu velel SS-Standartenführer Wolfgang Jörchel, na levém SS-Standartenführer von Klein. Okrajů Prahy dosáhl pouze předzvědný oddíl (Aufklärung Abteilung "Wallenstein"), který pronikl po státní silnici od Benešova již v sobotu večer, ještě než byly vybudovány zátarasy. Jednotky v síle jednoho pluku na pravém břehu Vltavy dosáhly pražského předměstí až v neděli večer a do boje již nezasáhly. Část tanků byla z Benešova do Prahy přepravována po železnici. Povstalci znemožnili jejich dopravu destrukcemi v prostoru Čerčan a tanky uvázly na trati.


Složení Kampfgruppe Wallenstein:


Slowakei Grenadier Regiment Nr. 1 "Hlinka Garde" (SS-Obersturmbannführer Walter Demes)
Verst. Grenadier Regiment Nr. 2 "Wallenstein" (SS-Obersturmbannführer Karl Schlamelcher)
Verst. Grenadier Regiment Nr. 1 "Wallenstein"(SS-Standartenführer Wolfgang Jörchel)
Panzer-Jäger Abteilung "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Erich Sinn)
Pionier Regiment "Wallenstein" (SS-Oberführer Emil Klein)
Füsilier-Bataillon "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Leander Hauck)
Aufklärung Abteilung "Wallenstein" (SS-Hauptstrumführer Erhard Körner)
Stu. Gesch. Abteilung "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Klaus von Allwörden)
Nachrichten-Abteilung "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Helmut Bäume)
Sanitäts-Abteilung "Wallenstein" (Lüchem)
Nachschub-Bataillon "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Arno König)
Wirtsch. Bataillon "Wallenstein" (SS-Sturmbannführer Hans Fiedler)
Feldersatz-Regiment "Wallenstein" (SS-Obersturmbannführer der Reserve Richard Einspenner)


Opraveno dle příspěvku níže


Zdroje:
Historie a vojenství č. 2/2005
www.axishistory.com
www.feldgrau.com
www.vojenstvi.cz
URL : https://www.valka.cz/Bojova-skupina-SS-Wallenstein-1945-1945-t126#188567 Verze : 0

Diskuse

V prispevku od Gruppe.Drei bych pouze rad doplnil velitele Feldersatz-Regimentu "Wallenstein". Jednalo se o SS-Obersturmbannführera der Reserve Richarda Einspennera, ktery velel pred svym zarazenim do Feldersatz-Regimentu "Wallenstein" (zhruba od 1.cervence 1944) jednotce SS-Art.E.Rgt.
URL : https://www.valka.cz/Bojova-skupina-SS-Wallenstein-1945-1945-t126#262939 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více