Terorismus

Autor : 🕔20.01.2001 📕15.761

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Terorismus
 2. Terorismus
 3. Terorismus
 4. Terorismus
 5. Terorismus
 6. Terorismus
 7. Terorismus
 8. Terorismus
 9. Terorismus
 10. Terorismus
 11. Terorismus
 12. Terorismus
 13. Terorismus
 14. Terorismus
 15. Terorismus
 16. Terorismus
 17. Terorismus
 18. Terorismus
 19. Terorismus
 20. Terorismus
 21. Terorismus
 22. Terorismus
 23. Terorismus
 24. Terorismus
 25. Terorismus
 26. Terorismus
 27. Terorismus
 28. Terorismus

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč
♡ Chci přispět

2.3.2. Izrael a USA - nepřátelé číslo jedna

Jak bylo již výše řečeno, cílem islámských teroristických skupin a militantních hnutí je především likvidace Izraele a působení škod jeho zastánci, USA. Palestinská otázka, dědictví neúspěšných arabsko-izraelských válek, spor o Svatá místa, tuhé fundamentalistické režimy, ale také civilizační střet mezi západním světem a světem islámu a postupující globalizace, to jsou jen některé z řady faktorů podněcujících islámské radikály k páchání násilí.

MALÝ SATAN IZRAEL

Není na tomto místě možné vyčerpávajícím způsobem postihnout obrovské množství téměř každodenních teroristických útoků, jejichž cílem je židovský stát Izrael a jeho občané. Jako příklad však uvádím jednu z nejotřesnějších akcí palestinských teroristů v historii, kdy během olympiády v Mnichově (1972) došlo k přepadení izraelských atletů. Dva z nich zahynuli už při útoku v olympijské vesnici a devět dalších při přestřelce mezi německými vojenskými oddíly a únosci na letišti. Olympijské hry tak přestaly být oním místem míru a vzájemného porozumění. Při této akci se palestinským teroristům zřejmě dostalo nezbytné materiální podpory od německé Rote Armee Fraktion (RAF).

V této práci není bohužel ani prostor pro detailní rozbor složitého a pomalu postupujícího mírového procesu na Blízkém východě. Za varovné signály možných budoucích komplikací považuji mj. to, že i v současné době, kdy se nejvyšší izraelští a palestinští představitelé snaží společně překonávat překážky mírového procesu, většina Palestinců podporuje ozbrojené útoky proti židovskému státu. Podle průzkumu palestinského výzkumného střediska se pro ozbrojené akce vyslovila více než polovina dotázaných. Pokud se týká trvalého vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu, byly skeptické plné tři pětiny Palestinců a polovina dotázaných sdělila, že mírové rozhovory povedou k vytvoření samostatného palestinského státu. Nárůst zastánců ozbrojených útoků je nepochybně důsledkem zbrzdění či dlouhodobé stagnace mírových jednání. I přesto zůstává Jásir Arafat nejpopulárnějším ze všech palestinských činitelů a podporuje ho 43% dotázaných. Duchovní vůdce extremistického hnutí Hamas šejk Jasín má sympatie jen u každého osmého Palestince. Hlavní palestinská organizace Fatáh má podporu u dvou pětin obyvatel, zatímco Hamas pouze u jedné osminy.

S nadějemi je očekáváno oživení mírového procesu na Blízkém východě s nástupem Ehuda Baraka do funkce izraelského premiéra.

VELKÝ SATAN USA

Po pádu železné opony se USA staly hlavním světovým hegemonem a díky tomu také jasně viditelným terčem teroristů. Přitěžující okolností pro USA je také to, že jsou v islámském světě vnímány jako největší zastánce Izraele. Následující tabulka přináší přehled amerických obětí teroristických útoků v devadesátých letech. V počtu zraněných nejvíce vyčnívá rok 1993, kdy došlo k výbuchu v budově World Trade Center v New Yorku, a rok 1996, ve kterém došlo k explozi v areálu americké základny v Dahránu.

1992 1993 1994 1995 1996 1997
Počet mrtvých 2 7 6 10 23 7
Počet raněných 1 1004 5 60 510 21

Zdroj: archiv CIA

Cílem teroristických akcí jsou především velvyslanectví USA a americké vojenské základny. Jak bylo již výše uvedeno, v listopadu 1979 zajali militantní islámští studenti na 444 dní 52 pracovníků ambasády v íránském Teheránu. Nálož ukrytá v automobilu zdemolovala v roce 1983 zastupitelský úřad v libanonském Bejrútu, při němž bylo 17 Američanů zabito. Nákladní vůz naložený trhavinou zničil v témže roce kasárna námořní pěchoty v Bejrútu, kde zahynulo 241 vojáků. Ve stejném roce zabily šest lidí bomby nastražené islámskými fundamentalisty u velvyslanectví USA a Francie v Kuvajtu. O rok později prorazilo auto s náloží zátarasy u velvyslanectví v Bejrútu a při explozi zahynuli dva Američané. Dva libyjští teroristé, jež se letos Muammar Kaddáfí po šesti letech sankcí ze strany mezinárodního společenství uvolil vydat spravedlnosti, se v roce 1988 „zasloužili“ o zřícení boeingu americké společnosti Pan Am nad skotským Lockerbie. Havárie letounu si vyžádala 270 obětí (viz také kapitola 4.5).

V únoru 1993 dochází k pumovému atentátu přímo na území USA v budově World Trade Center v New Yorku, při němž bylo šest lidí zabito a více než tisíc zraněno. Za útok byli v roce 1995 odsouzeni čtyři militantní muslimové. Jedním z pachatelů byl Ramzi Jusef – fotografie vpravo. V témže roce Amal Kásí ostřeloval budovu CIA v Langley a usmrtil při tom dva lidi. Při útoku na americkou výcvikovou misi v saúdskoarabském Rijádu v roce 1995 zemřelo pět Američanů. Rok na to vybuchla automobilová nálož v areálu americké základny v Dahránu a zabila devatenáct lidí.

Zatím naposledy došlo ke smrtícím výbuchům loni v srpnu, kdy se cílem staly americké ambasády v afrických metropolích Nairobi a Dádesalámu, při nichž zahynulo 12 Američanů a tři stovky Afričanů. K těmto útokům a následné odvetné reakci ze strany Spojených států se podrobněji vrátím v kapitole 5.1.

Seriál

 1. Terorismus
 2. Terorismus
 3. Terorismus
 4. Terorismus
 5. Terorismus
 6. Terorismus
 7. Terorismus
 8. Terorismus
 9. Terorismus
 10. Terorismus
 11. Terorismus
 12. Terorismus
 13. Terorismus
 14. Terorismus
 15. Terorismus
 16. Terorismus
 17. Terorismus
 18. Terorismus
 19. Terorismus
 20. Terorismus
 21. Terorismus
 22. Terorismus
 23. Terorismus
 24. Terorismus
 25. Terorismus
 26. Terorismus
 27. Terorismus
 28. Terorismus

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔20.01.2001 📕15.761

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře