Terorismus

Autor : 🕔20.01.2001 📕12.335

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Seriál

 1. Terorismus
 2. Terorismus
 3. Terorismus
 4. Terorismus
 5. Terorismus
 6. Terorismus
 7. Terorismus
 8. Terorismus
 9. Terorismus
 10. Terorismus
 11. Terorismus
 12. Terorismus
 13. Terorismus
 14. Terorismus
 15. Terorismus
 16. Terorismus
 17. Terorismus
 18. Terorismus
 19. Terorismus
 20. Terorismus
 21. Terorismus
 22. Terorismus
 23. Terorismus
 24. Terorismus
 25. Terorismus
 26. Terorismus
 27. Terorismus
 28. Terorismus

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2018 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 87.861,- Kč
♡ Chci přispět

2.1.5. Schizma po Muhammadově smrti

Po Muhammadově smrti vzniká spor o způsob nástupnictví na nejvyšším postu v čele islámského společenství. Korán ani Muhammadova závěť totiž žádný konkrétní způsob neurčovaly. Proto se v tomto období začínají objevovat rozpory mezi dvěma skupinami.

První požadovala volby na základě konsensu vládnoucích rodů. Tuto formu dodnes uznává převážná většina muslimské populace, která ji chápe jako součást tradice (sunna). Druhá strana prosazovala určení následníka na základě přímého příbuzenského vztahu k Muhammadovi, a protože po sobě Prorok nezanechal syna, požadovali tedy její zastánci nejvyšší post pro Muhammadova zetě Alího (ší´a – Strana Alího).

Nejvlivnější muslimové posléze zvolili Muhammadova tchána Abú Bakra a po něm byli stejným způsobem určeni i další tři chalífové. Tím čtvrtým byl již zmíněný Alí, který se v roce 661 stal obětí atentátu organizovaného jednou z islámských sekt. V roce 680 byl zavražděn i Alího syn Husajn, čímž se nepřátelství mezi ší´ou a sunnou ještě více prohloubilo.

Ší´a, která je dnes vyznávána pouhými 10% muslimů, převládá hlavně v Íránu a Bahrajnu. Významný podíl na obyvatelstvu tvoří také například v Iráku či Libanonu. Ší´a se jeví jako militantnější a ortodoxnější. Její stoupenci, uznávající ajatolláha, se odmítají podřídit jakýmkoli světským autoritám. Avšak v současném muslimském společenství – ummě – jasně dominuje s devadesátiprocentním podílem sunnitská ortodoxie. Mimo tyto dvě hlavní větve existuje dále kolem dvaceti různých islámských sekt.

Autor : 🕔20.01.2001 📕12.335

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře