Horatio Nelson - III. díl

Autor : 🕔30.05.2007 📕13.175
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Láska a politika

Nelson dorazil do Anglie koncem listopadu a ze své choroby se zotavoval v lázních Bathu. Ihned po uzdravení požádal o návrat do aktivní služby. Jeho žádosti bylo vyhověno, s pokračující válkou byl kapitánů válečných lodí stále nedostatek. V srpnu 1871 byl Nelson jmenován kapitánem 28 dělové fregaty Albemarle, původně francouzské obchodní lodi narychlo přestrojené na válečné plavidlo. V letech 1781-82 se s touto lodí Nelson věnoval převážně doprovodů konvojů obchodních lodí např. mezi Anglií a Dánskem či Kanadou.

Právě při jedné z těchto cest se Nelson v Quebeku poprvé zamiloval. Jeho vášeň k Mary Simpsonové, šestnáctileté dceři plukovníka Simpsona sloužícího v quebecké posádce, byla takového rázu, že dokonce uvažoval ukončit svoji námořnickou kariéru kvůli sňatku s ní. Dáma však jeho city neopětovala, na vdávání ani nepomýšlela, a Nelson tak zůstal zachován válečnému námořnictvu.

To jej při jedné z dalších cest vyslalo do New Yorku, kde se hlásil u admirála Samuela Hooda. Na palubě jeho vlajkové lodi se seznámil se sedmnáctiletým mládencem, jímž nebyl nikdo jiný, než princ William Henry, syn krále Jiřího III. a budoucí král Vilém IV. Mladý princ si právě v hodnosti podporučíka odbýval námořnickou zkušenost. S Nelsonem se brzy spřátelil (samozřejmě v možnostech jejich vzájemného společenského postavení) a celý život si pak dopisovali, princ si všechny Nelsonovy dopisy uschoval.

Zatím se první etapa Nelsonovy námořnické kariéry nachýlila ke svému konci. Válka skončila a tak námořnictvo zredukovalo počty válečných lodí na mírové stavy. Všechny nadbytečné lodi byly odstrojeny a jejich posádky rozpuštěny. V červnu 1783 to postihlo i Nelsona a jeho Albemarle. Když se loučil se svojí posádkou, všichni od posledního plavčíka po poddůstojníky mu přísahali, že pokud dostane novou loď, nastoupí na ni všichni jako jeho nová posádka. V té době byl takový vztah mezi posádkou a kapitánem vzácný, Nelson byl známý svojí přísností, avšak i spravedlivostí a i když používal tehdy obvyklých tělesných trestů, nikdy jich na rozdíl od mnoha jiných důstojníků nezneužíval. Razil také teorii, že zdravý a dobře najezený námořník vydá za dva a o svou posádku se vždy příkladně staral.

Jako již mnohokrát předtím si získal sympatie také svých nadřízených. Admirálu Hoodovi se zalíbil natolik, že jej vzal sebou na audienci do královského paláce, kde Nelsona představil králi Jiřímu III.

Nakonec se však Nelson ocitl na souši s polovičním žoldem. Volný čas se pokusil vyplnit cestou do Francie, kde se chtěl naučit francouzsky. Studium cizích jazyků pro něj nebylo úspěšné, ve Francii však opět vzplanul láskou, tentokrát k dceři anglického pastora Andrewse, jehož rodina žila v Saint Omer. Dívka ho však odmítla a tak se v lednu 1784 vrátil do Anglie, kde se pokusil kandidovat do Dolní sněmovny parlamentu. Neměl ale dostatečnou podporu vlivných známých a tudíž neuspěl.

Všechno zlé je ale pro něco dobré. Nelson při hledání podpory své politické kandidatury totiž požádal o slyšení u Prvního lorda Admirality, který jej bez váhání přijal, což dokládá vážnost jaké se Nelson již tehdy těšil. Ministr Nelsona vyslechl, navrhl mu však raději návrat do aktivní služby. Nelson přijal a byl jmenován velitelem 28 dělové fregaty Boreas.

Autor : 🕔30.05.2007 📕13.175

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 1 week ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago