Panovníci státních celků

Autor : 🕔24.11.2003 📕7.964
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Knížata a králové vládnoucí v zemích Koruny české

Přemyslovci - díl 1.

Bořivoj (? - 888?) * 852? - + 888?
Ludmila Spytihněv(875), Vratislav(888)
První historicky známý člen dynastie, odvozující svůj původ od bájného Přemysla. Bořivoj se poprvé proslavil roku 872, kdy bojoval s Franky. Mezi roky 880 až 884 spolu s manželkou přijal křest. Na svém hradišti na Levém Hradci (Praha - východ) vystavěl kostel svatého Klementa, nejstarší kostel v Čechách. Kolem roku 885 přenesl svoji vládu do Prahy.
Spytihněv I. (894/895?-915) * 875 - + 915?
Zbavil se závislosti na moravských knížatech, ale v roce 895 se podřídil v bavorském Řezně východofranskému panovníkovi Arnulfovi, když se stal jeho vazalem.
Vratislav I. (915-921) * 888 - + 13.2.921
Drahomíra Václav (907), Boleslav (915?)
Na pražském hradišti založil kostel sv. Jiří. Jeho předčasná smrt vedla k boji o moc mezi jeho manželkou Drahomírou a matkou Ludmilou. Tento spor končí 15.9. 921 uškrcením Ludmily na hradišti Tetíně. Po delší době pak byla tato prohlášena za svatou. Za vlády Vratislava vrcholí boje mezi křesťany a pohany na našem území.
Václav (921 - 935) * 907 - + 28.9.asi 935
Uklidnil poměry v knížectví. Zavázal se odvádět smluvně poplatek (tzv. daň míru) saskému králi Jindřichu I. Ptáčníkovi. Vyhnul se tak přímému útoku a své zemi zachoval mír, ale značně si proti sobě pobudil domácí opozici. Dal vystavět kostel na pražském hradišti, který zasvětil sv. Vítu. Dne 28.9. 929 nebo 935(nejasná řeč pramenů neumožňuje bezpečnou dataci) byl cestou na ranní mši v kostele v Boleslavi (Stará Boleslav) zabit svým bratrem Boleslavem a jeho bojovníky. Tři roky po Václavově smrti byly jeho tělesné ostatky přeneseny do Prahy a uloženy v kostele sv. Víta. Brzy po své smrti začal být uznávám jako patron Českého království.
Boleslav I. Ukrutný (929/935-972) * 915? - + 15.7.972
Biagota Doubravka, Boleslav(935?), Kristián, Mlada
Podstatně rozšířil území přemyslovského státu: připojil Moravu, Krakov a slovanské Pováží. Dal razit první stříbrné mince - denáry. V létech 936 až 950 vedl boj s císařem Otou I. Po obléhání na hradě Boleslavi se zavázal k lennímu svazku. V roce 955 se zúčastnil bitvy na Lechu proti Maďarům
Boleslav II. Pobožný (972 - 999) * 935? - + 7.2.999
Emma Václav, Boleslav(966), Jaromír, Oldřich(975?)
Území českého státu rozšířil o Krakov a část Ruska sahající až k hornímu Bugu. Zemi politicky sjednotil. V roce 955 nechal vyvraždit Slavníkovce na jejich hradě Libici nad Cidlinou. Po roce 981 v bojích s ruským knížetem Vladimírem Velikým ztrácí východní území. V roce 990 ztratil i Slezsko a časem Krakovsko. Roku 973 zakládá pražské biskupství. Prvním českým biskupem se stal Sas Dětmar. Vedle kláštera sv. Jiří na Pražském hradě byl za Boleslavovy vlády založeny ještě kláštery Břevnov a Ostrov a nejméně dvacet kostelů.Po jeho smrti zemi zasáhla politická krize spojená s bojem o moc mezi Přemyslovci.
Autor : 🕔24.11.2003 📕7.964

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 4 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago