Main Menu
User Menu

15. armáda [1940-1945]

15th Army / 15. Armee

     
Název:
Name:
15. armáda
Originální název:
Original Name:
15. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
07.12.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
13.04.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.12.1940-15.01.1941 Skupina armád D
15.01.1941-23.02.1941 Hlavní velitelství pozemního vojska
23.02.1941-14.04.1941 Skupina armád A
14.04.1941-12.01.1944 Skupina armád D
12.01.1944-10.11.1944 Skupina armád B
10.11.1944-15.12.1944 Skupina armád H
15.12.1944-13.04.1945 Skupina armád B
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
07.12.1940-30.11.1942 Haase, Curt (Generaloberst)
01.12.1942-05.08.1943 Vietinghoff-Scheel, Heinrich-Gottfried von (Generaloberst)
05.08.1943-25.08.1944 Salmuth, Hans von (Generaloberst)
25.08.1944-13.04.1945 Zangen, Gustav Adolf von (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
15.01.1941-21.11.1941 Grimmeiß, Maximilian (Oberst)
09.12.1941-01.04.1942 Ziegler, Heinz (Generalmajor)
01.04.1942-30.04.1942 Wuthmann, Rolf (Generalmajor)
01.05.1942-06.11.1944 Hofmann, Rudolf (Generalleutnant)
06.11.1944-10.03.1945 Kahlden, Wolf von (Oberst)
10.03.1945-13.04.1945 Reinhard, Walther (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.05.1941-27.05.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXII
DD.05.1941-27.05.1942 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXVII
DD.05.1941-DD.06.1941 XXIII. armádní sbor
DD.05.1941-DD.06.1941 XXXVIII. armádní sbor
DD.05.1941-DD.07.1941 XXXXII. armádní sbor
DD.07.1941-DD.01.1942 711. pěší divize
11.11.1941-14.07.1944 Tankový oddíl 205
01.05.1942-02.05.1942 323. pěší divize
25.05.1942-DD.08.1944 LXXXII. armádní sbor
DD.06.1942-DD.08.1944 LXXXI. armádní sbor
DD.07.1942-DD.09.1942 10. tanková divize
09.08.1942-25.10.1942 Sbor Šelda
DD.08.1942-DD.11.1942 Tankový sbor SS
14.09.1942-DD.05.1943 26. tanková divize
25.10.1942-DD.11.1944 LXXXIX. armádní sbor
27.11.1942-14.12.1942 306. pěší divize
DD.11.1942-DD.12.1942 10. tanková divize
30.12.1942-13.02.1943 1. tanková divize
DD.12.1942-DD.01.1943 38. pěší divize
DD.02.1943-02.02.1943 Africká brigáda 999
DD.04.1943-DD.08.1943 305. pěší divize
DD.05.1943-DD.09.1943 Divize tankových granátníků SS Hohenstaufen
DD.07.1943-DD.08.1943 65. pěší divize
11.08.1943-16.08.1943 24. tanková divize
26.10.1943-DD.12.1943 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.11.1943-DD.01.1944 245. pěší divize
DD.11.1943-DD.01.1944 Divize tankových granátníků Feldherrnhalle
DD.01.1944-DD.04.1944 2. tanková divize
02.02.1944-DD.08.1944 84. pěší divize
02.02.1944-DD.08.1944 85. pěší divize
DD.02.1944-30.07.1944 182. záložní divize
DD.02.1944-DD.08.1944 326. pěší divize
DD.02.1944-DD.06.1944 346. pěší divize
DD.02.1944-DD.12.1944 LXVII. armádní sbor
DD.04.1944-DD.08.1944 331. pěší divize
DD.06.1944-DD.07.1944 1. tanková divize SS Leibstandarte SS Adolf Hitler
DD.06.1944-30.10.1944 Divizní štáb ke zvláštnímu použití 136
DD.06.1944-DD.07.1944 LXIV. záložní sbor
DD.07.1944-DD.08.1944 116. tanková divize
DD.09.1944-DD.10.1944 70. pěší divize
DD.09.1944-DD.10.1944 LXXXVI. armádní sbor
01.10.1944-13.04.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 320
22.10.1944-08.05.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 409
22.10.1944-DD.MM.1945 Lidový dělostřelecký sbor (částečně motorizovaný) 403
DD.10.1944-DD.01.1945 LXXXVIII. armádní sbor
26.11.1944-03.12.1944 59. pěší divize
DD.11.1944-DD.MM.RRRR Těžký oddíl stíhačů tanků pozemního vojska 682
05.12.1944-11.12.1944 59. pěší divize
DD.12.1944-DD.01.1945 719. pěší divize
DD.12.1944-DD.01.1945 85. pěší divize
DD.12.1944-13.04.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 517
DD.12.1944-DD.01.1945 XXX. armádní sbor ke zvláštnímu použití
DD.01.1945-DD.02.1945 10. tanková divize SS Frundsberg
DD.01.1945-DD.02.1945 LXVII. armádní sbor
DD.01.1945-DD.02.1945 LXXIV. armádní sbor
DD.01.1945-16.04.1945 LXXXI. armádní sbor
DD.01.1945-08.05.1945 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 766
DD.01.1945-DD.04.1945 XII. armádní sbor SS
DD.02.1945-DD.04.1945 LVIII. tankový sbor
DD.04.1945-16.04.1945 LXXIV. armádní sbor
DD.MM.1945-DD.MM.RRRR Oddíl těžkých stíhačů tanků 654
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 6. paradesantní divize
DD.MM.RRRR-08.05.1945 Lidový dělostřelecký sbor (částečně motorizovaný) 407

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 15 (AOK 15)


V době od 16.11.1944 do 16.11.1944 známa pod krycím označením Armádní skupina von Manteuffel.
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/15-armada-1940-1945-t9711#435322Verze : 0
MOD