Main Menu
User Menu

Lübeck

Lübeck

     
Název:
Name:
Lübeck
Originální název:
Original Name:
Lübeck
Další názvy:
Other Names:
Lübeek, Lybæk
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Šlesvicko-Holštýnsko
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
53°52'11.00"N 10°41'11.00"E
Místní části:
Local Municipalities:
Innenstadt, St. Jürgen, Moisling, Buntekuh, St. Lorenz - Süd, St. Lorenz - Nord, St. Gertrud, Schlutup, Kücknitz, Travemünde
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1147
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Sedm věží (Die sieben Türme) - Marienkirche, St. Jakobikirche, Petrikirche, Aegidienkirche, Dom zu Lübeck
karavela Lisa von Lübeck
městská brána Holstentor
městská brána Burgtor
Lübecker Dom
radnice Lübecker Rathaus
Salzspeicher
Muzea:
Museums:
Museumshafen Lübeck
Osobnosti:
Personalities:
- Krohn, Theodor
* 23.02.1873 
Mann, Paul Thomas
* 06.06.1875 
Pister, Hermann
* 21.02.1885 
Brinkmann, Helmuth
* 12.03.1895 
- Pagels, Christian
* 17.06.1900 
Godt, Eberhard
* 15.08.1900 
Wattenberg, Jürgen
* 28.12.1900 
Buck, Wilhelm
* 01.04.1903 
Gusmann, Jürgen
* 03.02.1907 
Bestmann, Walter
* 02.10.1907 
Mohnke, Wilhelm
* 15.03.1911 
Deecke, Jürgen
* 28.04.1911 
Deecke, Joachim
* 29.07.1912 
Hirsacker, Heinz
* 14.08.1914 
Strakeljahn, Friedrich-Wilhelm
* 07.09.1914 
- Jacobs, Paul
* 23.03.1915 
- Edelhoff, Ernst
* 13.10.1917 
Jabs, Hans Joachim
* 14.11.1917 
- Barschkis, Hans-Heinrich
* 08.04.1920 
von Loßberg, Friedrich Karl
† 04.05.1942
Bächer, Rudolf
† 03.12.1947
Lech, Walther
† 03.10.1953
- Enke, Gustav
† 13.02.1954
Bruhn, Johannes
† 20.11.1954
Braumüller, Erwin
† 13.02.1955
Haeker, Erich
† 27.04.1958
Bestmann, Walter
† 17.06.1958
Krieger, Hans
† 29.11.1960
Reinhold, Leo-Hermann
† 26.10.1961
Ciliax, Otto
† 12.12.1964
Banse, Gustav
† 01.08.1965
- Neumann, Werner
† 04.07.1970
Ansat, John
† 28.08.1970
Klammt, Günther
† 18.05.1971
Strauß, Adolf
† 20.03.1973
Bassenge, Gerhard
† 13.03.1977
Hofmann, Horst
† 14.06.1978
Rodenburg, Carl
† 05.11.1992
Brandt, Willy
Grass, Günter
Mann, Paul Thomas
Mann, Luiz Heinrich
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
01.04.1936-01.04.1937
4. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 162
4th Squadron of the 162nd Dive Bomber Wing
01.04.1936-01.04.1937
5. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 162
5th Squadron of the 162nd Dive Bomber Wing
01.04.1936-01.04.1937
6. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 162
6th Squadron of the 162nd Dive Bomber Wing
01.04.1936-01.04.1937
II. skupina Eskadry střemhlavých bombardérů 162
2nd Group of the 162nd Dive Bomber Wing
01.04.1936-01.04.1937
Štáb II. skupiny Eskadry střemhlavých bombardérů 162
Staff of the 2nd Group of the 162nd Dive Bomber Wing
01.10.1936-DD.MM.RRRR
30. pěší divize
30th Infantry Division
01.04.1937-01.04.1938
1. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 167
1st Squadron of the 167th Dive Bomber Wing
01.04.1937-01.04.1938
2. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 167
2nd Squadron of the 167th Dive Bomber Wing
01.04.1937-01.04.1938
3. letka Eskadry střemhlavých bombardérů 167
3rd Squadron of the 167th Dive Bomber Wing
01.04.1937-31.03.1938
I. skupina Eskadry střemhlavých bombardérů 167
1st Group of the 167th Dive Bomber Wing
01.04.1937-01.04.1938
Štáb I. skupiny Eskadry střemhlavých bombardérů 167
Staff of the 1st Group of the 167th Dive Bomber Wing
DD.MM.1937-01.05.1939
I. skupina Bombardovací eskadry 257
1st Group of the 257th Bomber Wing
01.11.1938-DD.01.1939
10. letka (námořní) Instrukční eskadry 2
10th Squadron (Maritime) of the 2nd Instruction Wing
01.05.1939-25.09.1939
3. letka Bombardovací eskadry 26
3rd Squadron of the 26th Bomber Wing
01.05.1939-25.09.1939
I. skupina Bombardovací eskadry 26
1st Group of the 26th Bomber Wing
05.09.1939-15.09.1939
1. letka Stíhací eskadry 1
1st Squadron of the 1st Fighter Wing
05.09.1939-15.09.1939
2. letka Stíhací eskadry 1
2nd Squadron of the 1st Fighter Wing
05.09.1939-15.09.1939
3. letka Stíhací eskadry 1
3rd Squadron of the 1st Fighter Wing
05.09.1939-15.09.1939
I. skupina Stíhací eskadry 1
1st Group of the 1st Fighter Wing
05.09.1939-15.09.1939
Štáb I. skupiny Stíhací eskadry 1
Staff of the 1st Group of 1st Fighter Wing
12.09.1939-DD.09.1939
Bombardovací eskadra 26
26th Bomber Wing
12.09.1939-DD.09.1939
Štáb Bombardovací eskadry 26
Staff of the 26th Bomber Wing
DD.03.1940-DD.04.1940
1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 120
1st Squadron (Long Range) of the 120th Reconnaissance Group
DD.03.1940-05.08.1940
Zaoceánská letka
Trans-Ocean Squadron
DD.08.1940-22.03.1941
Doplňovací letka Bombardovací eskadry 26
Replacement Squadron of the 26th Bomber Wing
22.03.1941-07.09.1944
10. letka Bombardovací eskadry 26
10th Squadron of the 26th Bomber Wing
22.03.1941-07.09.1944
11. letka Bombardovací eskadry 26
11th Squadron of the 26th Bomber Wing
22.03.1941-DD.05.1942
12. letka Bombardovací eskadry 26
12th Squadron of the 26th Bomber Wing
22.03.1941-07.09.1944
IV. skupina Bombardovací eskadry 26
4th Group of the 26th Bomber Wing
22.03.1941-07.09.1944
Štáb IV.skupiny Bombardovací eskadry 26
Staff of the 4th Group of 26th Bomber Wing
01.04.1941-08.05.1941
1. letka Průzkumné skupiny 126 (námořní)
1st Squadron of the 126th Reconnaissance Group (Maritime)
01.04.1941-08.05.1941
2. letka Průzkumné skupiny 126 (námořní)
2nd Squadron of the 126th Reconnaissance Group (Maritime)
01.04.1941-08.05.1941
3. letka Průzkumné skupiny 126 (námořní)
3rd Squadron of the 126th Reconnaissance Group (Maritime)
DD.04.1941-08.05.1941
Průzkumná skupina 126 (námořní)
126th Reconnaissance Group (Maritime)
09.12.1941-DD.02.1942
Letka vzdušné přepravy (námořní) 222
222nd Air Transport Squadron (Maritime)
04.06.1942-07.09.1944
12. letka Bombardovací eskadry 26
12th Squadron of the 26th Bomber Wing
DD.10.1942-DD.11.1942
Letka vzdušné přepravy (námořní) 222
222nd Air Transport Squadron (Maritime)
DD.02.1943-09.03.1943
Letka vzdušné přepravy (námořní) 222
222nd Air Transport Squadron (Maritime)
13.07.1943-DD.09.1943
1. letka (dálková) Skupiny námořního průzkumu 129
1st Squadron (Long Range) of the 129th Maritime Reconnaissance Group
DD.03.1944-DD.06.1944
Bombardovací eskadra 26
26th Bomber Wing
09.07.1944-20.07.1944
II. skupina Bombardovací eskadry 3
2nd Group of the 3rd Bomber Wing
DD.07.1944-16.08.1944
1. letka (dálková) Skupiny námořního průzkumu 129
1st Squadron (Long Range) of the 129th Maritime Reconnaissance Group
07.09.1944-01.02.1945
Doplňovací bombardovací skupina LT
Replacement Bomber Group LT
19.09.1944-DD.10.1944
Bombardovací eskadra 26
26th Bomber Wing
DD.09.1944-02.02.1945
7. letka Bombardovací eskadry 40
7th Squadron of the 40th Bomber Wing
DD.09.1944-DD.10.1944
8. letka Bombardovací eskadry 40
8th Squadron of the 40th Bomber Wing
DD.09.1944-02.02.1945
9. letka Bombardovací eskadry 40
9th Squadron of the 40th Bomber Wing
DD.09.1944-02.02.1945
III. skupina Bombardovací eskadry 40
3rd Group of the 40th Bomber Wing
DD.09.1944-02.02.1945
Štáb III. skupiny Bombardovací eskadry 40
Staff of the 3rd Group of 40th Bomber Wing
DD.10.1944-08.05.1945
7. letka Noční stíhací eskadry 5
7th Squadron of the 5th Night Fighter Wing
DD.12.1944-02.02.1945
Bombardovací eskadra 40
40th Bomber Wing
DD.12.1944-02.02.1945
Štáb Bombardovací eskadry 40
Staff of the 40th Bomber Wing
12.19.1944-DD.09.1944
4. letka Skupiny námořního průzkumu 126
4th Squadron of the 126th Maritime Reconnaissance Group
DD.01.1945-08.05.1945
25. ponorková flotila
25th Submarine Flotilla
DD.02.1945-08.05.1945
12. letka Bitevní eskadry 151
12th Squadron of the 151st Ground Attack Wing
12.04.1945-21.04.1945
10. letka Noční stíhací eskadry 11
10th Squadron of the 11th Night Fighter Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
1. letka Noční stíhací eskadry 100
1st Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
2. letka Noční stíhací eskadry 100
2nd Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
3. letka Noční stíhací eskadry 100
3rd Squadron of the 100th Night Fighter Wing
DD.04.1945-08.05.1945
4. letka Noční stíhací eskadry 5
4th Squadron of the 5th Night Fighter Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
I. skupina Noční stíhací eskadry 100
1st Group of the 100th Night Fighter Wing
DD.04.1945-08.05.1945
II. skupina Noční stíhací eskadry 5
2nd Group of the 5th Night Fighter Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
III. skupina Bombardovací eskadry 200
3rd Group of the 200th Bomber Wing
DD.04.1945-DD.05.1945
Štáb I. skupiny Noční stíhací eskadry 100
Staff of the 1st Group of the 100th Night Fighter Wing
04.05.1945-09.05.1945
659. peruť RAF
No. 659 Squadron RAF
06.05.1945-20.08.1945
247. peruť RAF
No. 247 Squadron RAF
07.05.1945-DD.MM.1945
124. křídlo RAF
No. 124 Wing RAF
07.05.1945-07.07.1945
181. peruť RAF
No. 181 Squadron RAF
07.05.1945-11.07.1945
182. peruť RAF
No. 182 Squadron RAF
07.05.1945-30.08.1945
616. peruť RAF
No. 616 Squadron RAF
11.07.1945-20.08.1945
137. peruť RAF
No. 137 Squadron RAF
11.07.1945-30.01.1946
41. peruť RAF
No. 41 Squadron RAF
08.08.1945-05.09.1945
3. peruť RAF
No. 3 Squadron RAF
26.08.1945-07.09.1945
174. peruť RAF
No. 174 Squadron RAF
30.08.1945-01.09.1945
263. peruť RAF
No. 263 Squadron RAF
06.09.1945-31.01.1946
41. peruť RAF
No. 41 Squadron RAF
06.09.1945-28.10.1945
80. peruť RAF
No. 80 Squadron RAF
07.09.1945-08.12.1945
26. peruť RAF
No. 26 Squadron RAF
21.09.1945-06.10.1945
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
06.10.1945-20.10.1945
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
20.10.1945-03.11.1945
85. peruť RAF
No. 85 Squadron RAF
04.11.1945-15.11.1945
307. peruť RAF
No. 307 Squadron RAF
17.11.1945-02.12.1945
219. peruť RAF
No. 219 Squadron RAF
18.11.1945-31.01.1946
80. peruť RAF
No. 80 Squadron RAF
02.12.1945-14.12.1945
264. peruť RAF
No. 264 Squadron RAF
24.12.1945-01.04.1946
26. peruť RAF
No. 26 Squadron RAF
03.01.1946-12.01.1946
151. peruť RAF
No. 151 Squadron RAF
12.01.1946-27.01.1946
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
27.01.1946-09.02.1946
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
09.02.1946-24.02.1946
307. peruť RAF
No. 307 Squadron RAF
26.02.1946-09.03.1946
219. peruť RAF
No. 219 Squadron RAF
27.03.1946-06.04.1946
151. peruť RAF
No. 151 Squadron RAF
06.04.1946-17.04.1946
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
27.04.1946-10.05.1946
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
02.05.1946-28.06.1946
129. peruť RAF
No. 129 Squadron RAF
02.05.1946-29.06.1946
19. peruť RAF
No. 19 Squadron RAF
10.05.1946-25.05.1946
219. peruť RAF
No. 219 Squadron RAF
29.06.1946-30.08.1946
41. peruť RAF
No. 41 Squadron RAF
29.06.1946-29.08.1946
91. peruť RAF
No. 91 Squadron RAF
13.07.1946-09.08.1946
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
12.08.1946-23.08.1946
264. peruť RAF
No. 264 Squadron RAF
23.08.1946-06.09.1946
151. peruť RAF
No. 151 Squadron RAF
02.09.1946-02.11.1946
66. peruť RAF
No. 66 Squadron RAF
03.09.1946-30.10.1946
63. peruť RAF
No. 63 Squadron RAF
21.09.1946-05.10.1946
141. peruť RAF
No. 141 Squadron RAF
22.09.1946-04.10.1946
23. peruť RAF
No. 23 Squadron RAF
05.10.1946-18.10.1946
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
19.10.1946-01.11.1946
85. peruť RAF
No. 85 Squadron RAF
29.10.1946-15.12.1946
245. peruť RAF
No. 245 Squadron RAF
31.10.1946-17.12.1946
263. peruť RAF
No. 263 Squadron RAF
19.04.1947-03.05.1947
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
28.04.1947-20.06.1947
222. peruť RAF
No. 222 Squadron RAF
28.04.1947-26.06.1947
266. peruť RAF
No. 266 Squadron RAF
29.04.1947-26.06.1947
1. peruť RAF
No. 1 Squadron RAF
03.05.1947-16.05.1947
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
20.06.1947-04.07.1947
264. peruť RAF
No. 264 Squadron RAF
30.06.1947-30.08.1947
245. peruť RAF
No. 245 Squadron RAF
31.06.1947-28.08.1947
257. peruť RAF
No. 257 Squadron RAF
01.07.1947-28.08.1947
263. peruť RAF
No. 263 Squadron RAF
01.07.1947-28.08.1947
74. peruť RAF
No. 74 Squadron RAF
29.08.1947-11.09.1947
23. peruť RAF
No. 23 Squadron RAF
31.08.1947-30.10.1947
92. peruť RAF
No. 92 Squadron RAF
05.09.1947-31.10.1947
66. peruť RAF
No. 66 Squadron RAF
12.09.1947-26.09.1947
141. peruť RAF
No. 141 Squadron RAF
17.09.1947-04.02.1948
80. peruť RAF
No. 80 Squadron RAF
02.10.1947-30.11.1947
56. peruť RAF
No. 56 Squadron RAF
03.11.1947-24.11.1947
16. peruť RAF
No. 16 Squadron RAF
22.11.1947-11.12.1947
2. peruť RAF
No. 2 Squadron RAF
05.01.1948-11.02.1948
3. peruť RAF
No. 3 Squadron RAF
05.01.1948-11.02.1948
33. peruť RAF
No. 33 Squadron RAF
11.02.1948-06.03.1948
26. peruť RAF
No. 26 Squadron RAF
08.03.1948-30.03.1948
107. peruť RAF
No. 107 Squadron RAF
10.03.1948-29.04.1948
66. peruť RAF
No. 66 Squadron RAF
10.03.1948-29.04.1948
92. peruť RAF
No. 92 Squadron RAF
11.03.1948-25.03.1948
23. peruť RAF
No. 23 Squadron RAF
02.04.1948-16.04.1948
141. peruť RAF
No. 141 Squadron RAF
02.04.1948-29.04.1948
80. peruť RAF
No. 80 Squadron RAF
16.04.1948-30.04.1948
264. peruť RAF
No. 264 Squadron RAF
30.04.1948-14.05.1948
25. peruť RAF
No. 25 Squadron RAF
03.05.1948-23.06.1948
56. peruť RAF
No. 56 Squadron RAF
14.05.1948-27.05.1948
29. peruť RAF
No. 29 Squadron RAF
14.05.1948-29.06.1948
63. peruť RAF
No. 63 Squadron RAF
28.05.1948-11.06.1948
85. peruť RAF
No. 85 Squadron RAF
07.06.1948-05.07.1948
26. peruť RAF
No. 26 Squadron RAF
14.07.1948-07.08.1948
16. peruť RAF
No. 16 Squadron RAF
22.07.1948-24.08.1948
80. peruť RAF
No. 80 Squadron RAF
31.07.1948-16.08.1948
107. peruť RAF
No. 107 Squadron RAF
09.08.1948-04.09.1948
3. peruť RAF
No. 3 Squadron RAF
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Přístavní kapitanát Travemünde
Travemünde Harbor Captain
Průmyslové podniky:
Industry:
DD.MM.1898-DD.MM.RRRR
Schlichting-Werft GmbH
DD.08.1917-DD.09.1918
Fokker Flugzeugwerke GmbH
DD.09.1918-DD.MM.1921
Hanseatische Flugzeugwerke Karl Caspar AG
DD.MM.1921-DD.MM.1928
Caspar Werke AG
DD.MM.1926-DD.MM.1973
Lübecker Flender-Werke AG
DD.MM.1938-DD.MM.1938
Dornier-Werk Wismar GmbH
DD.MM.1938-DD.MM.1945
Norddeutsche Dornier-Werke GmbH
DD.MM.193R-DD.MM.193R
Dornier-Metallbauten GmbH
DD.MM.1949-DD.MM.1950
Stettiner Oderwerke AG für Schiff- und Maschinenbau
DD.MM.1949-DD.MM.1950
Stettiner Oderwerke Maschinenfabrik und Schiffsbauwerft AG
DD.MM.1973-DD.MM.2002
Flender-Werft AG
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
plavidla pojmenovaná po městě:
- korveta Lübeck (1844)
- lehký křižník SMS Lübeck (1904)
- fregata Lübeck (F224)
- fregata Lübeck (F214)
- karavela Lisa von Lübeck
Zdroje:
Sources:
https://www.luebeck.de/ ; https://www.wikipedie.org/
URL : https://www.valka.cz/Luebeck-t93065#348410Verze : 0
MOD