Main Menu
User Menu

Výzkumný a zkušební letecký ústav

VZLÚ

Výzkumný a zkušební letecký ústav, respektive jeho přímý předchůdce Vzduchoplavecký studijní ústav byl založen v roce 1922 v Praze.


V letech před druhou světovou válkou se ústav zabýval především studiem a praktickým výzkumem aerodynamiky a rozvojem teorie pevnostních výpočtů.Rovněž se zabýval výzkumem a testováním nových letounů vyrobených firmami Aero, Letov, Avia a Praga.Činnost ústavu byla v období druhé světové války prakticky zmrazena a jeho personál se zabýval pouze omezeným výzkumem pro firmy Arado a Siebel.


Po skončení války byl ústav transformován a zcela přesunut do civilní sféry.Podílel se potom nejen na vývoji letounů vlastní československé produkce jako byly slavné L-29, L-39, L-13, L-410 a řada dalších ale i na zavádění licenčních letounů Il-10, MiG-15, MiG-19 a MiG-21 do výroby.


Činnost ústavu prošla v roce 1989 díky podstatnému útlumu domácího leteckého průzkumu vážnou krizí, kterou se však podařilo zvládnout a ústav se mimo jiné podílel na konstrukčních pracech na letounech L-159 a Ae-270.Jeho technické zázemí v současnosti využívají i firmy zabývající se strojírenstvím, automobilovým průmyslem a dopravními technologiemi


Zdroje:www.vzlu.cz, výstřižkový archiv L+K, archiv autora
URL : https://www.valka.cz/Vyzkumny-a-zkusebni-letecky-ustav-t83796#307314Verze : 2