Main Menu
User Menu

1. letecká armáda [1942-1949]

1st Air Army

1-я воздушная армия (1 ВА)

     
Název:
Name:
1. letecká armáda
Originální název:
Original Name:
1-я воздушная армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
10.05.1942
Předchůdce:
Predecessor:
Velitelství letectva Západního frontu
Datum zániku:
Disbanded:
10.01.1949
Nástupce:
Successor:
26. letecká armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.05.1942-24.04.1944 Západní front
24.04.1944-09.07.1945 3. běloruský front
09.07.1945-04.02.1946 Baranovičský vojenský okruh
04.02.1946-10.01.1949 Běloruský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
10.05.1942-DD.09.1943 Alabino, ?
DD.09.1943-DD.10.1943 Juchnov, ?
DD.10.1943-DD.11.1943 Dorogobuž, ?
DD.11.1943-DD.06.1944 Krasnoje, ? /
DD.06.1944-DD.07.1944 Orša, ? /
DD.07.1944-DD.07.1944 Borisov, ?
DD.07.1944-DD.07.1944 Minsk, ? /
DD.07.1944-DD.07.1944 Smorgoň, ?
DD.07.1944-DD.07.1944 Vilnius, ? /
DD.07.1944-DD.01.1945 Kaunas, ? /
DD.01.1945-DD.01.1945 Gumbinnen, ? /
DD.01.1945-DD.02.1945 Insterburg, ?
DD.02.1945-DD.03.1945 Allenstein, ? /
DD.03.1945-DD.07.1945 Königsberg, ? /
DD.07.1945-DD.08.1946 Bobrujsk, ? /
DD.08.1946-10.01.1949 Minsk, ? /

Velitel:
Commander:
10.05.1942-18.06.1942 Kucevalov, Timofej Fjodorovič (generálporučík letectva)
18.06.1942-17.03.1943 Chuďakov, Sergej Alexandrovič (generálporučík letectva)
17.03.1943-27.05.1943 Chuďakov, Sergej Alexandrovič (generálplukovník letectva)
27.05.1943-03.07.1944 Gromov, Michail Michajlovič (generálporučík letectva)
03.07.1944-DD.07.1946 Chrjukin, Timofej Timofejevič (generálplukovník letectva)
DD.07.1946-DD.02.1947 Vorožejkin, Grigorij Alexejevič (maršál letectva)
DD.02.1947-DD.12.1948 Ruděnko, Sergej Ignaťjevič (generálplukovník letectva)
DD.12.1948-10.01.1949
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
10.05.1942-DD.03.1943 Pronin, Alexandr Semjonovič (plukovník letectva)
DD.03.1943-09.08.1944 Pronin, Alexandr Semjonovič (generálmajor letectva)
09.08.1944-12.02.1945
12.02.1945-20.04.1945 Bělov, Ivan Michajlovič (generálmajor letectva)
20.04.1945-DD.MM.1946 Bělov, Ivan Michajlovič (generálporučík letectva)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.03.1942-09.05.1945 1. samostatná agitační letka
10.05.1942-DD.MM.RRRR 168. smíšený letecký pluk
10.05.1942-DD.03.1943 510. smíšený letecký pluk
23.05.1942-03.09.1943 204. bombardovací letecká divize
24.05.1942-24.04.1944 213. noční bombardovací letecká divize
23.06.1942-15.04.1943 20. samostatná pozorovací letka - 2. formování
01.09.1942-DD.MM.RRRR 523. stíhací letecký pluk
DD.MM.1942-DD.MM.RRRR 1. samostatný sanitný letecký pluk
18.02.1943-24.04.1944 309. stíhací letecká divize
28.05.1943-03.08.1943 2. stíhací letecký sbor
16.08.1943-25.04.1944 325. noční bombardovací letecká divize
03.09.1943-26.12.1943 5. gardová bombardovací letecká divize
DD.MM.1943-DD.MM.RRRR 406. noční bombardovací letecký pluk
DD.02.1944-DD.05.1945 354. samostatný spojovací letecký pluk
24.04.1944-09.05.1945 213. noční bombardovací letecká divize
01.06.1944-DD.07.1944 5. gardová bombardovací letecká divize
06.06.1944-09.05.1945 6. gardová bombardovací letecká divize
10.06.1944-16.07.1944 1. gardový stíhací letecký sbor
20.06.1944-10.09.1944 2. stíhací letecký sbor
22.06.1944-09.09.1944 3. stíhací letecký sbor
01.05.1946-20.02.1949 14. stíhací letecký sbor
25.05.1946-20.02.1949 1. gardový bitevní letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 33. samostatná spojovací letka
DD.MM.RRRR-27.02.1943 627. smíšený letecký pluk

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk 2003.
Feskov, V. I. – Kalašnikov, K. A. – Golikov, V. I.: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk 2004.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva 2003.
URL : https://www.valka.cz/1-letecka-armada-1942-1949-t78687#574135Verze : 7
MOD