Main Menu
User Menu

26. letecká armáda [1949-1980]

26th Air Army

26-я воздушная армия

     
Název:
Name:
26. letecká armáda
Originální název:
Original Name:
26-я воздушная армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
10.01.1949
Předchůdce:
Predecessor:
1. letecká armáda
Datum zániku:
Disbanded:
01.04.1980
Nástupce:
Successor:
Velitelství letectva Běloruského vojenského okruhu
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.01.1949-01.04.1980 Hlavní velitelství vojenského letectva
10.01.1949-01.04.1980 Běloruský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
10.01.1949-01.04.1980 Minsk

Velitel:
Commander:
10.01.1949-DD.04.1949
DD.04.1949-DD.12.1950 Turkeľ, Ivan Lukič (generálplukovník letectva)
DD.12.1950-DD.08.1951
DD.08.1951-29.06.1953 Rubanov, Stěpan Uljanovič (generálplukovník letectva)
29.06.1953-11.03.1955 Suděc, Vladimir Alexandrovič (generálplukovník letectva)
11.03.1955-04.04.1955 Suděc, Vladimir Alexandrovič (maršál letectva)
04.04.1955-30.05.1956 Krasovskij, Stěpan Akimovič (generálplukovník letectva)
30.05.1956-13.05.1958 Senatorov, Alexandr Sergejevič (generálporučík letectva)
13.05.1958-30.05.1958
30.05.1958-31.01.1964 Rykačov, Jurij Borisovič (generálporučík letectva)
31.01.1964-DD.MM.1968 Žukovskij, Sergej Jakovlevič (generálporučík letectva)
DD.MM.1968-17.02.1972 Žukovskij, Sergej Jakovlevič (generálplukovník letectva)
17.02.1972-26.12.1976 Běda, Leonid Ignaťjevič (generálporučík letectva)
26.12.1976-10.02.1977
10.02.1977-01.04.1980 Zakrevskij, Alexandr Nikolajevič (generálporučík letectva)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
-
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:

Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. – Kalašnikov, K. A. – Golikov, V. I.: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk 2004.
URL : https://www.valka.cz/26-letecka-armada-1949-1980-t59594#464267Verze : 6
MOD