Main Menu
User Menu

1. gardová tanková brigáda [1941-1946]

1st Guards Tank Brigade

1-я гвардейская танковая бригада

     
Název:
Name:
1. gardová tanková brigáda
Originální název:
Original Name:
1-я гвардейская танковая бригада
Datum vzniku:
Raised/Formed:
11.11.1941
Předchůdce:
Predecessor:
4. tanková brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
DD.MM.1946
Nástupce:
Successor:
1. gardový tankový pluk
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1942-01.10.1942 1. tankový sbor
01.10.1942-01.11.1943 3. mechanizovaný sbor
01.11.1943-DD.05.1945 8. gardový mechanizovaný sbor
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
11.11.1941-02.04.1942 Katukov, Michail Jefimovič (Geněral-major / Генерал-майор)
03.04.1942-18.09.1942 Čuchin, Nikolaj Dmitrijevič (Polkovnik / Полковник)
19.09.1942-05.07.1944 Gorelov, Vladimir Michajlovič (Polkovnik / Полковник)
06.07.1944-24.08.1944 Mindlin, Benjamin Aronovič (Polkovnik / Полковник)
25.08.1944-25.09.1944 Borodin, Alexandr Sidorovič (Polkovnik / Полковник)
25.09.1944-27.04.1945 Těmnik, Abram Matvejeviř (Polkovnik / Полковник)
02.05.1945-10.06.1945 Zemljakov, Vasilij Ivanovič (Polkovnik / Полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.11.1941-DD.03.1942 Kulvinskij, Pavel Vasiljevič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.03.1942-DD.07.1942 Bylinskij, Nikolaj Fjodorovič (Polkovnik / Полковник)
DD.07.1942-DD.12.1942 Rabinovič, Nison Moisejevič (Podpolkovnik / Подполковник)
DD.12.1942-20.08.1944 Solovjov, Michail Petrovič (Podpolkovnik / Подполковник)
24.08.1944-09.05.1945 Kaširskij, Jevdokij Pavlovič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
03.04.1944-DD.MM.1946 Čertkovská
Vyznamenání:
Decorations:
18.04.1944 Rad červenej zástavy
23.10.1943 Rad Lenina
05.04.1945 Rad Lenina
10.08.1944 Rad Suvorova 2. stupňa
26.04.1945 Rad Kutuzova 2. stupňa
08.04.1944 Rad Bohdana Chmelnického 1. stupňa
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://goo.gl/sth8bW
https://tankfront.ru/ussr/tbr/gvtbr01.html
URL CZ: https://www.valka.cz/1-gardova-tankova-brigada-1941-1946-t61953#523610Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Guards-Tank-Brigade-t61953#523610Version : 0
MOD
Jednotka vznikla premenovaním zo 4. tankovej brigády rozkazom NKO ZSSR No 337 z 11.11.1941.


Zostava:
velenie brigády
rota velenia
1. gardový tankový pluk (01.04.1942 preformovaný na 1. a 2. samostatný tankový prápor)



09.09.1943 bola brigáda preformovaná podľa nových tabuľkových počtov No 010/500-010/506. Dostala ďalší
tankový prápor a celková zostava bola nasledovná:


velenie brigády
rota velenia
1. tankový prápor
2. tankový prápor
3. tankový prápor
motorizovaný samopalnícky prápor
protilietadlová guľometná rota
rota technického zabezpečenia
medicínsko-sanitárna čata


Nadriadený stupeň:
Samostatná skupina generálmajora Katukova
od 05.1942 do 08. 1942 – 1. tankový zbor
od 10.1942 do konca vojny – 3. mechanizovaný zbor (8. gardový)


Čestný názov:
Čertkovská – udelený 03.04.1944


Vyznamenanie:
Rad Červenej zástavy – udelený 18.04.1944
Rad Lenina – udelený 23.10.1943 a 05.04.1945
Rad Suvorova 2. stupňa – udelený 10.08.1944
Rad Kutuzova 2. stupňa – udelený 26.04.1945
Rad Bohdana Chmelnického 1. stupňa – udelený 08.04.1944


Zdroj:
www.rkka.ru
URL CZ: https://www.valka.cz/1-gardova-tankova-brigada-1941-1946-t61953#247236Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Guards-Tank-Brigade-t61953#247236Version : 0
Príslušníci brigády, ktorým bol udelený titul „Hrdina Sovietskeho Zväzu“:


gardový nadporučík Beljajev, Vjačeslav Vasilijevič – menovaný 27.02.1945 (veliteľ čaty)
gardový podporučík Bodrov, Alexej Fedotovič – menovaný 27.02.1945 posmrtne (veliteľ tanku)
gardový kapitán Bočkovskij, Vladimir Alexandrovič – menovaný 26.04.1944 (zástupca veliteľa tankového práporu)
gardový major Gavriško, Nikolaj Josifovič – menovaný 26.04.1944 (veliteľ tankového práporu)
gardový nadporučík Golovin, Ivan Vasiljevič – menovaný 27.02.1945 (veliteľ roty)
gardový major Žukov, Vladimir Alexandrovič – menovaný 27.02.1945 (veliteľ práporu)
gardový plukovník Gorelov, Vladimír Michajlovič – menovaný 26.04.1944 (veliteľ brigády)
gardový seržant Zemljanov, Andrej Jegorovič – menovaný 24.05.1944 (veliteľ veže)
gardový podporučík Ignaťjev, Andrej Nikolajevič – menovaný 24.05.1944 (veliteľ tanku)
gardový kapitán Manukjan, Andranik Alexandrovič – menovaný 27.02.1945 (náčelník prieskumu)
gardový poručík Svjaščenko, Jurij Grigorijevič – menovaný 31.05.1945 (veliteľ čaty) - posmrtne
gardový nadporučík Sirik, Dmitrij Ivanovič – menovaný 26.04.1944 (veliteľ roty) – posmrtne
gardový podporučík Terencev, Vladimir Petrovič – menovaný 27.02.1945 (veliteľ tanku)
gardový plukovník Temnik, Abram Matvejevič – menovaný 31.05.1945 (veliteľ brigády) – posmrtne
gardový starší seržant Tichomirov, Alexander Vasiljevič – menovaný 27.02.1945 – mechanik-vodič, zahynul 16.04.1945
gardový poručík Šalandin, Valdemar Sergejevič – menovaný 10.01.1944 (veliteľ čaty) – posmrtne



Zdroj:
www.rkka.ru
URL CZ: https://www.valka.cz/1-gardova-tankova-brigada-1941-1946-t61953#247239Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Guards-Tank-Brigade-t61953#247239Version : 0