Main Menu
User Menu

Morgan, Henry

Sir Henry Morgan


Henry Morgan sa narodil okolo roku 1635 v Llanrumney ( dnes súčasť Cardiffu) vo Walese. Až do roku 1655 nemáme o ňom takmer žiadne informácie. Práve v tomto roku vyslal Oliver Cromwell vyslal admirala Penna and generala Venablesa do Karibiku. Za úlohu mali vytlačiť Španielov z Jamajky a urobiť z nej anglickú kolóniu. Tejto výpravy sa zúčasnil aj junior officer * Henry Morgan. Podobne ako jeho strýkovia Major-General Sir Thomas Morgan, (prívrženec Cromwella) Colonel Sir Edward Morgan (rojalista) aj on bol vojakom.
V roku 1662 sa zúčasniť výpravy proti kubánskym mestám. Počas Druhej Anglicko-hohandskej vojny v rokoch 1665-1667 bol second in command * v bukanierskych operáciach namierených proti holandským kolóniam v Karibiku.
V roku 1663 sa z Port Royal na Jamajke vyplával s piatimi bukanierskými loďami Morgan na svoju prvú výpravu. Napriek tomu, že vo výprave boli aj skúsenejší námorní kapitáni, veliteľom výpravy sa stal Morgan. Rozhodli o tom jeho vojenské skúsenosti. Cieľom výpravy totiž bolo plienenie španielských miest, teda pozemné vojenské akcie. Morgan zamieril k poloostrovu Jukatan. Svoje lode zakotvil v meste Frontera a vydal sa na 50 kilometrový pochod proti mestu Villa Hermosa. Mesto sa mu podarilo dobiť a vyplieniť, ale Španieli zajali jeho lode. Morganovi sa podarilo ukoristiť Španielom dve lode, na ktoré naložil korisť a vydal sa na ďalšiu plavbu. Jeho cieľom bola Nikaragua. Opäť svoje lode zakotvil pri pobreží a vydal sa proti mestu Grand Granada. V okolí mesta sa nachádzali strieborné bane. Mesto ležalo 200 kilometrov od pobrežia a cesta k nemu viedla cez prales. No ani to Morgana neodradilo od jeho úmyslov. Mesto bez väčších problémov dobil a vyplienil. Na Jamajku sa vrátil s obrovskou korisťou.
V roku 1668 Morgan zaútočil na ďalšie vnútrozemské mesto, tentoraz na Kube. Bolo ním Puerto del Principe. V máji 1668 sa mu podarilo vyplieniť panamské mesto Puerto Bello. Práve tento kúsok mu priniesol okrem veľkej koristi aj pomyselný titul „kráľa bukanierov“. Puerto Bello bolo totiž veľké a dobre opevnené mesto s početnou vojenskou posádkou. V roku 1669 sa Morganovi podarilo vyplieniť venezuelské mestá Marcaibo a Gilbraltar.
V roku 1670 Morgan plienin panamské pobrežie. Do svojho domovského prístavu Port Royal sa opäť vrátil s veľkou korisťou, ale guvernér Jamajky Modyford ho zatkol. Anglicko a Španielsko totiž neboli vo vojne a teda Morgan nemal právo plieniť španielske mestá. Deportovali hio do Anglicka, ale neuveznili ho. Namiesto toho ho kráľ Karol II. v roku 1673 povýšil do šľachtikého stavu a udelil mu hodnosti Lieutenant governor of Jamaica, Vice-Admiral, Commandant of the Port Royal Regiment, Judge of the Admiralty Court and Justice of the Peace *. Kráľ Morgana poveril vyčistením Karibiku od bukanierov. V roku 1674 sa Morgan vrátil na Jamajku. V roku bol pozbavený úradu guvernéra.
V roku 1667 sa Henry oženil so svojou sesternicou Mary Elizabeth. Ich manželstvo bolo bezdetné. Zomrel 25. Augusta 1688 na Jamajke.* Keďže nepoznám presné preklady Morganových hodností, zámerne ich ponechávam v angličtine.


Zdroj : www.thepiratesrealm.com
www.data-wales.co.uk
www.bbc.co.uk
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#197640Verze : 0
Jeste dodam, ze za sveho pusobeni na Jamaice v hodnosti guvernera velmi aktivne pusobil proti piratum, kterym sam drive byl. Port Royal byl coby mesto postavene prevazne na pisku zcela znicene behem zemetreseni 7.7.1692.Zdroj : www.wikipedia.com
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#197671Verze : 0
MOD
Second in Command - zástupca veliteľa ....(doslova druhý vo velení).
junior officer - druhý dôstojník (funkcia používaná v námorníctve)


Chcelo by to ešte opraviť zopár chýb, použiť miesto and spojku "a" a doplniť túto vetu -" V roku 1674 sa Morgan vrátil na Jamajku. V roku bol pozbavený úradu guvernéra."
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#197676Verze : 0
MOD
další hodnosti
Lieutenant governor - viceguvernér (tedy guvernérův zástupce)
Commandant of the Port Royal Regiment - v přesném překladu je to velitel pluku v Port Royal, významově to ale bude spíše vojenský velitel přístavu (to odpovídá i hodnosti viceguvernéra)
Judge of the Admiralty Court and Justice of the Peace - jde zřejmě o dvě různé funkce, jednou je soudce soudu Admirality (tedy námořního) a druhým je "smírčí soudce" což je funkce civilní.
vice-admiral je stejný jako dnes
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#197728Verze : 0
junior officer je obecně síše nižší důstojník, první důstojník v námořnictvu je uváděn obvykle jako "mate" nebo i first officer, obvykle je i uváděna loď. Vzhledem k jeho původnímu působení bych se spíše přikláněl k tomu že šlo o nižšího důstojníka. Ale ono převádět hodnosti, tím spíše staré které byly dost neustálené, a tituly je ošidné, berte to proto spíše jako orientaci, i velmi honosný titul pokud nebyl podpořen patřičnou mocí nebo penězi byl jen titulem.
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#197729Verze : 0
Ještě několik drobností k osobě sira Henryho.
Jeho matka byla německé národnosti a narodil se jako nejstarší syn.
Že si anglická koruna jeho skutků považovala dokazuje, že na památku dobytí panamského města Porto Bello, kdy kromě ohromné kořisti Morgan osvobodil také velké množství anglických zajatců, byla v Londýně pojmenována ulice - dnes slavná tržní "Portobello Road".
Ve funkci guvernéra i po odvolání z ní až do své smrti se věnoval rozvoji pěstování a šlechtění cukrové třtiny a od roku 1680 začíná s velkoprodukcí jamajského rumu. Jeho jméno se na nálepku tohoto světově oblíbeného rumu zvláštní chuti dostalo až r. 1944, kdy jej tak nazvala společnost Seagram Company, která začala produkovat jamajský rum pod jménem "Captain Morgan Rum Company". I když štítek láhve zobrazuje Morgana jako " piráta ", Henry Morgan v celém svém životě byl osobně vždy velmi uražený, když jej lidé označovali za piráta. Považoval se za "privateera" , tedy toho, kdo zajímá nepřátelské lodě a jehož vlastní národ jej za to platí tím, že mu povoluje útočit a škodit nepřítelské přepravě a základnám. Kořist z těchto (dnešní terminologií řečeno) "záškodnických akcí " je jeho jedinou odměnou. A že to s urážkou při pojmenování "pirát" myslí vážně, dokazuje i jeho vyhraný spor o urážku na cti v roce 1683 vedený proti holandskému nakladatelství "Alexandre Exquemelin" za tvrzení o jeho osobě v knize : "De Americaensche Zee-Roovers" (Američtí námořní lupiči), kdy dosáhl omluvy, odvolání i finančního odškodnění.
Na nálepce lahví je spíše znázorněn jiný proslulý welšan - skutečný welšský pirát Bartholomew Roberts, zvaný "Černý Bart" (welšsky Barti Ddu)


Zdroj informací i ilustrace : www.wikipedia.com
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#198304Verze : 0
Pkud mne paměť neklame tak Exquemelin nebyl vydavatelem ale autorem dotyčné knihy o pirátech (sám pirátem byl a jeho přezdívka "Půlzadek" je známa) Tato kniha je jedním z nejzákladnějších pramenů právě pro bádání o "podivných námořnících". Morgan samozřejmě na exquemelinovi nic nevysoudil (a ani nemohl), ve skutečnosti to bylo tak že dotyčná kniha v holandštině nazvaná "De Americaensche Zee-Rovers" byla přeložena do španělštiny a následně do angličtiny. Morganův soud se týkal pouze anglického vydání a v mimosoudním jednání získal 200 liber náhrady od každého z vydavatelů a to že kniha musela být stažena, a po opravě vydána znovu bez kapitol kde ho Exquemelin (zdá se že neoprávněně) napadal.
S tím jestli byl Morgan pirátem či ne je to složité, Původně měl takzvaný "kaperský list", ten znamenal že jeho držitel smí za předepsaných podmínek vystrojit loď a s ní útočit na plavidla zeme jež je s vydavatelem listu ve válečném stavu. Je otázkou jak moc se toto oprávnění vztahovalo na osady a hlavně (to bylo i důvodem jeho zatčení) Morgan útočil i na lodě španělska i v době kdy už válka s ním nebyla Anglií vedena(byl kolem toho diplomatický incident týkající se vydrancování Panamy). Nicméně zřejmě o míru nevěděl, nebo se mu to povedlo dokázat alespoň naoko a proto byl v Anglii místo trestu nakonec povýšen a na Jamaicu se vrátil jako vítěz. Jak moc se na tom projevily známosti které díky svému strýci Morgan měl (třeba s vévodou z Albermarle) je otázkou, soud se táhl několik let a politická situace se mezi tím změnila (Španělsko už zase nebylo "přítel") takže možná i proto nebylo vhodné úspěšného válečníka trestat. Španělé (ale i jiní) mu vyčítali velkou brutalitu s níž se choval k zajatcům, to že bez milosti vraždil kněží a také to že zotročoval zajatce, nic z toho nebylo úplně neobvyklé, ale u Morgana to zřejmě bylo známější než u ostatních velitelů z té oblasti. Nicméně musel být mimořádně dobrý organizátor, protože jeho úspěchy byly do značné míry dány velikostí sil které dokázal shromáždit a vést. Zajímavé je že ve funkci pak piráty celkem úspěšně potlačoval.


zdroj : https://www.data-wales.co.uk/morgan.htm
columbia.thefreedictionary.com
https://www.cavazzi.com/morgan/
URL : https://www.valka.cz/Morgan-Henry-t52617#198307Verze : 0