Main Menu
User Menu

10. tankový sbor [1942-1945]

10th Tank Corps / 10-й танковый корпус

     
Název:
Name:
10. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
10-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
19.04.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
DD.07.1945
Nástupce:
Successor:
10. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
19.04.1942-15.05.1942 Moskevský vojenský okruh
15.05.1942-DD.07.1942 Západní front
DD.07.1942-DD.09.1942 16. armáda
DD.09.1942-DD.11.1942 Moskevský vojenský okruh
DD.11.1942-DD.01.1943 Západní front
DD.01.1943-DD.04.1943 Jihozápadní front
DD.04.1943-DD.05.1943 66. armáda
DD.05.1943-DD.07.1943 5. gardová tanková armáda
DD.07.1943-DD.08.1943 Voroněžský front
DD.08.1943-DD.09.1943 47. armáda
DD.09.1943-DD.11.1943 40. armáda
DD.11.1943-DD.07.1944 Kyjevský vojenský okruh
DD.07.1944-DD.08.1944 Moskevský vojenský okruh
DD.08.1944-DD.10.1944 3. pobaltský front
DD.10.1944-DD.12.1944 2. pobaltský front
DD.12.1944-DD.02.1945 5. gardová tanková armáda
DD.02.1945-10.06.1945 3. běloruský front
10.06.1945-DD.07.1945 Severní skupina vojsk
Dislokace:
Deployed:
19.04.1942-15.05.1942 Gorkij, ? /
15.05.1942-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-DD.07.1945 Lodž, ? /

Velitel:
Commander:
19.04.1942-03.05.1942 Burkov, Vasilij Gerasimovič (plukovník)
03.05.1942-07.06.1943 Burkov, Vasilij Gerasimovič (generálmajor tankového vojska)
07.06.1943-21.08.1943 Burkov, Vasilij Gerasimovič (generálporučík tankového vojska)
21.08.1943-20.01.1944 Alexejev, Vasilij Michajlovič (generálmajor tankového vojska)
20.01.1944-11.03.1944 Panfilov, Alexej Pavlovič (generálmajor tankového vojska)
11.03.1944-26.04.1944 Panfilov, Alexej Pavlovič (generálporučík tankového vojska)
26.04.1944-02.06.1944 Šapošnikov, Matvej Kuzmič (plukovník)
02.06.1944-10.11.1944 Šapošnikov, Matvej Kuzmič (generálmajor tankového vojska)
10.11.1945-DD.07.1945 Sachno, Michail Gordějevič (generálmajor tankového vojska)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
19.04.1942-DD.07.1942 Meňšov, Vasilij Vladimirovič (plukovník)
DD.07.1942-DD.06.1943 Vorončenko, Vladimir Parfenovič (plukovník)
DD.06.1943-DD.03.1944 Lavriněnko, Matvej Illarionovič (plukovník)
DD.03.1944-DD.07.1945 Omeljustyj, Nikolaj Michajlovič (plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.12.1943-DD.07.1945 Dněperský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
24.01.1945 Řád Suvorova, 2. třída
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Burkov, Vasilij Vasiljevič: Děsjatyj tankovyj Dněprovskij. Moskva, Vojenizdat 1986.
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/10-tankovy-sbor-1942-1945-t44562#553926Verze : 3
MOD