Main Menu
User Menu

51. armáda [1941-1945]

51st Army

51-я армия (51 А) - I. формирование

     
Název:
Name:
51. armáda
Originální název:
Original Name:
51-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
14.08.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
09.07.1945
Nástupce:
Successor:
Uralský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
20.08.1941-DD.10.1941 Hlavní velitelství vojsk jihozápadního směru
01.10.1941-22.11.1941 Jižní front
22.11.1941-30.12.1941 Zakavkazský front
30.12.1941-28.01.1942 Kavkazský front
28.01.1942-20.05.1942 Krymský front
20.05.1942-25.07.1942 Severokavkazský front
25.07.1942-29.07.1942 Jižní front
29.07.1942-01.08.1942 Severokavkazský front
01.08.1942-06.08.1942 Stalingradský front
06.08.1942-28.09.1942 Jihovýchodní front
28.09.1942-01.01.1943 Stalingradský front
01.01.1943-20.10.1943 Jižní front
20.10.1943-16.05.1944 4. ukrajinský front
16.05.1944-01.07.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
01.07.1944-08.02.1945 1. pobaltský front
08.02.1945-29.03.1945 2. pobaltský front
01.04.1945-09.07.1945 Leningradský front
Dislokace:
Deployed:
20.08.1941-DD.07.1945 východoevropské válčiště
Velitel:
Commander:
14.08.1941-02.11.1941 Kuzněcov, Fjodor Isidorovič (Geněral armii / Генерал армии)
02.11.1941-18.12.1941 Batov, Pavel Ivanovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
18.12.1941-10.05.1942 Lvov, Vladimir Nikolajevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
10.05.1942-16.05.1942 Kotov, Grigorij Pětrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
17.05.1942-09.06.1942 Kiričenko, Nikolaj Jakovlevič (Geněral-major / Генерал-майор)
10.06.1942-02.07.1942 Kuzněcov, Alexej Michajlovič1) (Polkovnik / Полковник)
02.07.1942-22.07.1942 Trufanov, Nikolaj Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
22.07.1942-26.07.1942 Čerevičenko, Jakov Timofejevič (Geněral armii / Генерал армии)
26.07.1942-05.09.1942 Kolomijec, Trofim Kalinovič1) (Geněral-major / Генерал-майор)
05.09.1942-27.09.1942 Kuzněcov, Alexej Michajlovič1) (Polkovnik / Полковник)
27.09.1942-07.10.1942 Kolomijec, Trofim Kalinovič1) (Geněral-major / Генерал-майор)
07.10.1942-11.02.1943 Trufanov, Nikolaj Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
11.02.1943-31.07.1943 Zacharov, Georgij Fjodorovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
01.08.1943-09.07.1945 Krejzer, Jakov Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
14.08.1941-04.11.1941 Ivanov, Michail Michajlovič (Geněral-major / Генерал-майор)
04.11.1941-24.11.1941 Šišenin, Gavriil Danilovič (Geněral-major / Генерал-майор)
24.11.1941-23.01.1942 Savinov, Ivan Stepanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
23.01.1942-02.06.1942 Kotov, Grigorij Petrovič (Polkovnik / Полковник)
02.06.1942-07.04.1943 Kuznecov, Alexej Michajlovič (Polkovnik / Полковник)
07.04.1943-31.10.1944 Daševskij, Jakov Sergejevič (Geněral-major / Генерал-майор)
31.10.1944-09.07.1945 Daševskij, Jakov Sergejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
11.09.1941-25.12.1941 1. stíhací letecký pluk
23.10.1941-14.12.1941 9. střelecký sbor
DD.11.1941-DD.05.1942 Kerčský obranný prostor
01.12.1941-DD.MM.RRRR 435. stíhací letecký pluk
DD.MM.1941-DD.MM.1942 154. samostatná spojovací letka
01.01.1942-DD.MM.1942 40. tanková brigáda
13.05.1942-DD.04.1943 91. střelecká divize
07.06.1942-30.09.1942 932. smíšený letecký pluk
DD.10.1942-04.05.1943 4. jezdecký sbor
04.12.1942-01.02.1943 13. tankový sbor
17.12.1942-27.12.1942 38. střelecká divize
18.12.1942-DD.03.1943 3. gardový mechanizovaný sbor
09.01.1943-DD.02.1943 4. gardový mechanizovaný sbor
DD.02.1943-DD.03.1943 4. gardový jezdecký sbor
DD.02.1943-DD.03.1943 5. gardový jezdecký sbor
02.03.1943-20.05.1943 Samostatná armádní spojovací letka 51. armády
DD.03.1943-21.05.1943 99. samostatná střelecká brigáda
DD.04.1943-DD.MM.RRRR 3. gardový střelecký sbor
20.05.1943-09.05.1945 581. samostatná armádní spojovací letka
DD.08.1943-DD.07.1945 10. střelecký sbor
03.11.1943-22.11.1943 67. střelecký sbor
DD.03.1944-DD.06.1945 1. gardový střelecký sbor
DD.07.1944-DD.08.1944 16. střelecká divize
DD.08.1944-DD.09.1944 1. tankový sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 19. tankový sbor
DD.08.1944-DD.09.1944 3. gardový mechanizovaný sbor
27.01.1945-DD.04.1945 1. střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 151. samostatná průzkumná letka
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 507. samostatná průzkumná letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
1) dočasne poverený
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/51-armada-1941-1945-t35968#496664Verze : 3
MOD