Main Menu
User Menu

Liptovský Ján (Liptovský Svätý Ján)

okr. Liptovský Mikuláš

     
Název:
Name:
Liptovský Ján
Originální název:
Original Name:
Liptovský Ján
Další názvy:
Other Names:
Zenth Iwan (1358), Zentyan, Zentyuan, Sendywan, Zentiwan (1380), S. Johannes (1386), od Swateho Jána (1471), Zenth Janus, v chotarzech Swato Janiskich (1479), Szwati Janszky (1515), Swaty Ján (1773), Liptovský Svätý Ján (1927), Liptovský Ján; maďarsky Szentiván, nemecky St. Johann
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Liptovský Mikuláš
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°02'58.64"N 19°40'42.16"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1358
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol rímsko-katolícky pôvodne gotický (z čias okolo roku 1380), v 17. storočí opevnený, v 18. storočí zbarokizovaný, v ohradnom múre budova knižnice, v roku 1808 pristavaná veža. V interiéri je gotická plastika a maľby
- Kaštiele (11) renesančné
- Kúrie (2) väčšinou renesančné
- Kostol evanjelický z roku 1785, po roku 1907 neogoticky prestavaný
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Ján Čajak ml. (1863-1944), spisovateľ
- Martin Szentiványi (1633-1705), jezuita, filozof, profesor


Pôsobisko:
- Ján Čajak st. (1830-1867), básnik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.liptovskyjan.sk
URL : https://www.valka.cz/Liptovsky-Jan-Liptovsky-Svaety-Jan-t44341#505271Verze : 0
MOD
Liptovský Ján (Liptovský Svätý Ján)
(okr. Liptovský Mikuláš)


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Liptovský Svätý Mikuláš.


Sčítání lidu v roce 1930: 817 obyvatel (z toho 806 osob národnosti československé, 7 osob národnosti maďarské a 2 osoby národnosti německé).


Posádka byla ustanovena v červenci 1920. Zrušena v listopadu 1921.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
rota Horského praporu IV


Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Liptovsky-Jan-Liptovsky-Svaety-Jan-t44341#174478Verze : 0