Main Menu
User Menu

Halič

okr. Lučenec

     
Název:
Name:
Halič
Originální název:
Original Name:
Halič
Další názvy:
Other Names:
Holuch (1299), Gach (1386), Galch (1424), Gaach (1435), Halič (1808); maďarsky Gács.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Lučenec
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°21'17.83"N 19°34'25.82"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1299
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zámok pôvodne renesančný
- Hrad z roku 1612, vybudovaný na mieste stredovekého zámku zo začiatku 15. storočia, barokový prestavaný v roku 1762 A. Meyerhoferom; zachované renesančné vyrezávané a maľované stropy, rokokové štuky stropov a kachle, v parku fragmenty barokových plastík;
- Bývalá manufaktúra na majoliku baroková z polovice 18. storočia
- Bývalý soľný sklad barokovo-klasicistický z konca 18. storočia
- Bývalá manufaktúra na súkno klasicistická zo začiatku 19. storočia
- Kostol rímsko-katolícky klasicistický z roku 1835
- Kaplnka klasicistická na cintoríne z roku 1843
- Hrobka rodiny Forgách
- Pomník SNP z roku 1959
- Pomník padlým v 2. svet. vojne
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Do roku 1922 bol Halič sídlom okresu. V rokoch 1938-1945 bola Halič pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.halic.sk
URL : https://www.valka.cz/Halic-t44042#429330Verze : 0
MOD
Halič
(okr. Lučenec )


V období 1.republiky součást politického a soudního okresu Lučenec.


Sčítání lidu v roce 1930: 1 440 obyvatel (z toho 1 258 osob národnosti československé, 50 osob národnosti maďarské, 62 osob národnosti a 6 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v červnu 1923.

Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
1. baterie Dělostřeleckého oddílu 260 (červen 1923 – duben 1936),
I. oddíl Dělostřeleckého pluku 10 (od dubna 1936).


Po potřeby vojska byly na okraji městečka v letech 1925-1926 adaptovány Dělostřelecké kasárny.
Zdroj: J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Halic-t44042#173631Verze : 1
Vstup do haličského zámku z obdobia rokov 1926 - 1928, nad kočom je možné vidieť tabuľu s nápisom Dělostřelecký oddíl 260, 1. baterie.


Foto: archív - Ján Hikker


sportnet.sme.sk

URL : https://www.valka.cz/Halic-t44042#655020Verze : 1
MOD