Main Menu
User Menu

Přeučil, Augustin

     
Příjmení:
Surname:
Přeučil
Jméno:
Given Name:
Augustín
Jméno v originále:
Original Name:
Augustín Přeučil
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
rotný
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
03.07.1914 Třebsín /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
14.04.1947 Praha /
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
-
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
- československý stíhací pilot v RAF a konfident Gestapa
- 18.09.1941 dezertoval ve Hurricanu Mk.I PA-A, přistál na Belgickém pobřeží a nejenže stroj nezničil, ale i udal rodinu, která mu chtěla pomoct utéct (4 lidé zatčeni, 2 popraveni), byl odměněn sumou 10 000 říšských marek a nadále spolupracoval s Gestapem
- po válce byl zatčen a odsouzen k smrti oběšením v Pankrácké věznici
Související články:
Related Articles:

Zdroje:
Sources:
cs.wikipedia.org
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Preucil-Augustin-t41984#643946Verze : 1
Augustin PŘEUČIL

* 1914 - + 1947

pilot, zrádce - konfident Gestapa

Augustin Přeučil byl předválečným čsl. vojenským pilotem. Po okupaci ČSR se pokusil o útěk do zahraničí, nikoliv však do zahraničního odboje, ale do exilu do Brazílie. Na hranicích byl chycen Němci a zverbován jako agent Gestapa. Podruhé se dostal do Polska s vědomím Němců při fingovaném útěku a vstoupil do řad čsl. zahraniční vojenské skupiny. Sloužil u letectva ve Francii, kde však již s ním začaly být dle vzpomínek pamětníků problémy (hazardní hry, alkohol, dluhy). Po pádu Francie se dostal s čsl. letci do Anglie, kde byl přijat do RAF. Sloužil postupně krátce u 43. a 605. Fighter Squadron, později u nebojových jednotek, naposledy u 55. OTU v Usworth. Neustále udržoval kontakty s Němci, kterým konspirativně podával zprávy z prostředí čsl. letectva. Na podzim 1941 byl vyzván k úletu z Anglie, jelikož Němci měli zájem o novou verzi stroje Hawker Hurricane Mk. II C s výzbrojí 4 kanonu ráže 20 mm. Tyto stroje však Přeučilova jednotka neměla, létal pouze na starším Hurricanu Mk. I s kulometnou výzbrojí. Ulétl do Belgie dne 18.9. 1941 na stroji Hawker Hurricane Mk. I s/n W9147, kód PA-A a přistál na poli u obce Ortho, poblíž Bastogne. Letoun oproti předpisům nezničil, naopak později udal místní občany, kteří mu jako "sestřelenému letci" poskytli pomoc. Přeučilův stroj byl později vystaven v leteckém muzeu v Berlíně a byl zničen při spojeneckém náletu.

Přeučil nadále pracoval jako spolupracovník Gestapa a velice aktivně se podílel na usvědčování českých letců v zajetí, parašutistů a podobně. Poskytl Němcům závažné informace z prostředí čsl. letectva v Anglii, aktivně se účastnil výslechů letců a podle vzpomínek pamětníků (V. Bufka, P. Uruba a jiných) si v ničem s gestapáky nezadal. Lze uvést, že společně s parašutistou Karlem Čurdou způsobil československému zahraničnímu odboji asi nejtěžší rány.

Po válce byl A. Přeučil na základě zatykače velmi rychle zadržen a po prokázání jeho činnosti odsouzen po zásluze k trestu smrti a dne 14.4. 1947 popraven.

Myslím, že je ctí československému odboji, že takových zrůd jako byl Přeučil v něm byl jen mizivý zlomek, zcela zanedbatelný v porovnání s množstvím čestných a hrdinných vlastenců, kteří dobrovolně bojovali a umírali za všeobecně platné lidské hodnoty!

cs.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Preucil-Augustin-t41984#165134Verze : 3


Hawker Hurricane Mk.I, s/n W9147, volací znak PA-A, 55. OTU RAF, základna Usworth. Na tomto stroji 18. září 1941 dezertoval z Británie do Němci okupované Belgie agent Gestapa Sgt. Augustín Přeučil. Přeučil při přistání postavil mašinu "na hlavu" a poškodil tak konce vrtulových listů. Stroj už proto později nelétal, byl vystaven v Berlíně jako součást Německé letecké sbírky. V noci z 23. na 24. 11. 1943 byla značná část sbírky včetně tohoto Hurricanu zničena při britském náletu. Stroj nese obvyklou kamufláž té doby, horní a boční plochy kryjí nepravidelná pole tmavé zelené a tmavé zemité, spodní plochy Sky. Zajímavostí je vlaječka hodnosti Wing Commander pod kabinou, některého z předchozích uživatelů.


Linked from : https://www.valka.cz/topic/postview/504195
URL : https://www.valka.cz/Preucil-Augustin-t41984#504196Verze : 0
MOD