Main Menu
User Menu

61. armáda [1941-1945]

61st Army

61-я армия (61 А)

     
Název:
Name:
61. armáda
Originální název:
Original Name:
61-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
02.11.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
31.07.1945
Nástupce:
Successor:
Donský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
02.11.1941-24.12.1941 Hlavní stan nejvyššího velení
24.12.1941-13.01.1942 Brjanský front
13.01.1942-03.04.1942 Západní front
03.04.1942-28.05.1942 Brjanský front
28.05.1942-07.02.1943 Západní front
07.02.1943-11.03.1943 Brjanský front
11.03.1943-28.03.1943 Západní front
28.03.1943-15.08.1943 Brjanský front
15.08.1943-07.09.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
07.09.1943-16.10.1943 Střední front
16.10.1943-17.02.1944 Běloruský front
17.02.1944-02.04.1944 2. běloruský front
02.04.1944-12.04.1944 Běloruský front
12.04.1944-30.07.1944 1. běloruský front
30.07.1944-13.09.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
13.09.1944-16.10.1944 3. pobaltský front
16.10.1944-20.12.1944 1. pobaltský front
20.12.1944-25.12.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
25.12.1944-29.05.1945 1. běloruský front
29.05.1945-DD.06.1945 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
DD.06.1945-09.07.1945 Severokavkazský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
15.11.1941-DD.06.1944 východoevropské válčiště
DD.06.1944-DD.05.1945 středoevropské válčiště
DD.05.1945-DD.06.1945 ?
DD.06.1945-09.07.1945 Rostov na Donu, ? /

Velitel:
Commander:
10.11.1941-18.12.1941 Kuzněcov, Fjodor Isidorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
18.12.1941-28.06.1942 Popov, Markjan Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
28.06.1942-26.07.1944 Bělov, Pavel Alexejevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
26.07.1944-09.07.1945 Bělov, Pavel Alexejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
02.11.1941-15.01.1942 Gluchov, Michail Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
15.01.1942-12.12.1942 Korženjevič, Feodosij Konstantinovič (Geněral-major / Генерал-майор)
12.12.1942-17.05.1943 Samarskij, Dmitrij Ivanovič (Geněral-major / Генерал-майор)
17.05.1943-27.08.1943 Saľnikov, Michail Nikolajevič (Polkovnik / Полковник)
27.08.1943-13.09.1944 Pulko-Dmitrijev, Alexandr Dmitrijevič (Geněral-major / Генерал-майор)
13.09.1944-09.07.1945 Pulko-Dmitrijev, Alexandr Dmitrijevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.11.1941-13.05.1942 Vzdušné síly 61. armády
01.05.1942-01.07.1942 60. střelecká divize
27.06.1942-01.09.1942 3. tankový sbor
DD.06.1942-DD.04.1943 9. gardový střelecký sbor
DD.09.1942-DD.10.1942 1. gardová motostřelecká divize
01.04.1943-01.08.1943 415. střelecká divize
DD.05.1943-DD.06.1945 9. gardový střelecký sbor
11.07.1943-28.07.1943 20. tankový sbor
18.09.1943-DD.05.1945 89. střelecký sbor
DD.09.1943-DD.10.1943 7. gardový jezdecký sbor
DD.12.1943-24.02.1944 7. gardový jezdecký sbor
DD.01.1944-DD.03.1944 55. střelecká divize
01.02.1944-01.03.1944 415. střelecká divize
01.04.1944-01.05.1944 15. střelecká divize
01.05.1944-01.08.1944 415. střelecká divize
DD.10.1944-DD.11.1944 3. gardový mechanizovaný sbor
01.03.1945-01.04.1945 11. gardová těžká tanková brigáda
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 440. samostatná armádní spojovací letka
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 80. střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003
Ivlev, I.I.: Vsje obščevojskovyje armii SSSR i Rossiji 1929-2021, Litres, Samizdat 2021 (Ивлев И. И.: Все общевойсковые армии СССР и России в 1929-2021 гг. ЛитРес: Самиздат, 2021)
pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/61-armada-1941-1945-t45687#521647Verze : 0
MOD