Main Menu
User Menu

II. výsadkový sbor [1944-1945]

II Airborne Corps / II. Fallschirm-Korps

     
Název:
Name:
II. výsadkový sbor
Originální název:
Original Name:
II. Fallschirm-Korps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.01.1944
Předchůdce:
Predecessor:
XIII. letecký sbor
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.02.1944-DD.04.1944 Hlavní velitelství Západ1)
DD.05.1944-DD.08.1944 7. armáda
DD.10.1944-DD.10.1944 1. výsadková armáda
DD.10.1944-DD.11.1944 Studentova armádní skupina
DD.11.1944-DD.05.1945 1. výsadková armáda
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR

Velitel:
Commander:
DD.01.1944-31.03.1944 Meindl, Eugen (Generalleutnant)
01.04.1944-08.05.1945 Meindl, Eugen (General der Fallschirmtruppe)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.02.1944-08.05.1945 Blauensteiner, Ernst ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.01.1944-26.03.1944 Oddíl útočných děl Luftwaffe 2
DD.01.1944-DD.06.1944 Sborový dělostřelecký pluk letectva 2
DD.01.1944-DD.06.1944 Výsadkový protiletadlový dělostřelecký pluk 2
DD.02.1944-DD.09.1944 3. paradesantní divize
26.03.1944-26.06.1944 Brigáda útočných děl Luftwaffe 2
DD.05.1944-DD.06.1944 5. paradesantní divize
26.06.1944-28.03.1945 Výsadková brigáda útočných děl 12
DD.06.1944-DD.07.1944 17. divize tankových granátníků SS Götz von Berlichingen
DD.06.1944-DD.07.1944 275. pěší divize
DD.06.1944-DD.07.1944 352. pěší divize
DD.06.1944-28.03.1945 Výsadkový dělostřelecký pluk 12
DD.07.1944-DD.08.1944 266. pěší divize
DD.08.1944-DD.08.1944 276. pěší divize
DD.08.1944-DD.08.1944 326. pěší divize
DD.08.1944-DD.08.1944 5. paradesantní divize
DD.08.1944-04.09.1944 708. pěší divize
DD.08.1944-DD.09.1944 89. pěší divize
DD.09.1944-09.10.1944 Erdmannova paradesantní divize
09.10.1944-03.01.1945 7. paradesantní divize
22.10.1944-DD.MM.1944 Lidový dělostřelecký sbor (motorizovaný) 388
DD.10.1944-DD.01.1945 84. pěší divize
DD.10.1944-DD.03.1945 Divize ke zvláštnímu použití 406
15.01.1945-10.04.1945 8. paradesantní divize
DD.01.1945-DD.02.1945 Divize ke zvláštnímu použití 606
28.03.1945-08.05.1945 Výsadková brigáda útočných děl 121
28.03.1945-08.05.1945 Výsadkový dělostřelecký pluk 121
28.03.1945-DD.05.1945 Výsadkový protiletadlový dělostřelecký pluk 121
DD.03.1945-08.05.1945 7. paradesantní divize
10.04.1945-08.05.1945 11. paradesantní divize
DD.04.1945-08.05.1945 245. pěší divize
DD.04.1945-08.05.1945 346. pěší divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
Sbor byl takřka úplně zničen u Falaise v roce 1944.
1)v záloze
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Zweiter Band: Die Landstreitkräfte 1-5, Verlag E. S. Mittler & Sohn GmbH, Frankfurt/Main
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945. Vierzehnter Band: Die Landstreitkräfte: Namensverbande / Die Luftstreitkräfte (Fliegende Verbände) / Flakeinsatz im Reich 1943-1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1980
https://www.ww2.dk/ground/fallschirm/fskorps2.htm
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.feldgrau.com/iifk.html
URL : https://www.valka.cz/II-vysadkovy-sbor-1944-1945-t2986#422573Verze : 0
MOD