Main Menu
User Menu

Webb, Noel William Ward

Captain Noel William Ward Webb


Britské stíhací eso se 14. sestřely


Narodil se 12. prosince 1896 v Margate, v hrabství Kent. V březnu 1916 vstoupil do Royal Flying Corps (Královský letecký sbor). Po ukončení výcviku byl 4. července téhož roku zařazen k 25. squadroně RFC, která operovala s letouny Bristol Fighter. Na této dvousedadlovce získal prvních pět vítězství. V červnu 1917 byl přeložen k 70. squadroně RFC, kde létal s letouny Sopwith Camel. Během následujících dvou měsíců sestřelil dalších devět nepřátel. Jednou z jeho obětí bylo i eso Jasta 11 Otto Brauneck (10 vítězství, z toho 4 balóny). 16. srpna 1917 však Ward sám zahynul v palbě kulometů Wernera Vosse.


Během své služby dosáhl celkem 14 vítězství, hodnosti kapitána (Captain) a byl vyznamenán Military Cross, přičemž později obdržel i Bar k tomuto kříži. 9. ledna 1918, takřka půl roku po jeho smrti, byla v London Gazette uveřejněna citace k udělení tohoto Bar:


„Za zjevnou odvahu a oddanost úkolům vzdušného boje. Zničil tři nepřátelské stroje a další čtyři srazil dolů ve zcela neřízeném pádu. Svým elánem a odvahou dal vynikající příklad, který inspiroval piloty jeho letky k úspěšným útokům na formace nepřítele, jež byly častokrát početnější než oni sami.“
URL : https://www.valka.cz/Webb-Noel-William-Ward-t23727#88748Verze : 1
MOD