Main Menu
User Menu

Útočná peruť 85 [1953-1994]

Attack Squadron 85 "Black Falcons" / VA-85

     
Název:
Name:
Útočná peruť 85
Originální název:
Original Name:
Attack Squadron 85
Datum vzniku:
Raised/Formed:
04.02.1953
Předchůdce:
Predecessor:
Útočná peruť 859
Datum zániku:
Disbanded:
30.09.1994
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
04.02.1953-19.05.1963 Palubní letecká skupina 8
19.05.1963-25.05.1963 Palubní letecká skupina 1
25.05.1963-20.12.1963 Palubní letecká skupina 8
20.12.1963-06.04.1964 Palubní letecké křídlo 8
06.04.1964-23.07.1965 COMFAIRNORFOLK
23.07.1965-12.08.1968 Palubní letecké křídlo 11
12.08.1965-23.09.1965 COMFAIRNORFOLK
23.09.1965-10.06.1966 Palubní letecké křídlo 11
10.06.1966-25.09.1966 COMFAIRNORFOLK
25.09.1966-DD.06.1967 Palubní letecké křídlo 11
DD.06.1967-01.10.1967 COMFAIRNORFOLK
01.10.1967-01.04.1969 Palubní letecké křídlo 6
01.04.1969-DD.05.1970 Palubní letecké křídlo 14
DD.05.1970-01.08.1970 COMFAIRNORFOLK
01.08.1970-01.01.1983 Palubní letecké křídlo 17
01.01.1983-31.12.1984 Palubní letecké křídlo 3
31.12.1984-01.01.1988 Palubní letecké křídlo 17
01.01.1988-30.09.1994 Palubní letecké křídlo 1
Dislokace:
Deployed:
04.02.1953-15.02.1954 Virginia Beach, NAAS Oceana
15.02.1954-30.09.1994 Virginia Beach, NAS Oceana

Velitel:
Commander:
04.02.1953-DD.03.1954 Williams, Joe W. Jr. (Lieutenant Commander)
DD.03.1954-06.05.1955 Mencin, Adolph (Commander)
06.05.1955-DD.09.1956 Jaep, Charles H. III (Commander)
DD.09.1956-DD.09.1957 Heishman, Jack C. (Commander)
DD.09.1957-05.09.1958 Bramilla, M. G. Jr. (Commander)
05.09.1958-25.03.1959 Coppola, E. M. (Commander)
25.03.1959-29.11.1960 Lee, Howard C. (Commander)
29.11.1960-DD.12.1961 Carrier, William Jr. (Commander)
DD.12.1961-21.12.1962 Scott, N. O. Jr. (Commander)
21.12.1962-05.02.1963 Mundt, Clinton H. (Commander)
05.02.1963-DD.02.1964 McKee, John C. (Commander)
DD.02.1964-15.04.1964 Barie, A. H. (Commander)
15.04.1964-22.12.1965 Cartwright, Billie J. (Commander)
22.12.1965-21.04.1966 Keller, J. E. (Commander)
21.04.1966-20.06.1967 Hays, Ronald J. (Commander)
20.06.1967-28.06.1968 Patterson, J. C. (Commander)
28.06.1968-06.09.1968 Coskey, Ken L. (Commander)
06.09.1968-06.06.1969 Hunter, Charles B. (Commander)
06.06.1969-05.06.1970 Hope, Herbert A. Jr. (Commander)
05.06.1970-08.05.1971 Westbrock, Donald H. (Commander)
08.05.1971-30.05.1972 Timberlake, David W. (Commander)
30.05.1972-01.05.1973 Hall, Michael R. (Commander)
01.05.1973-01.07.1974 Page, Arthur M. (Commander)
01.07.1974-07.11.1975 Boecker, Donald V. (Commander)
07.11.1975-25.02.1977 Allen, Richard C. (Commander)
25.02.1977-DD.05.1978 Bubeck, Charles R. (Commander)
DD.05.1978-26.06.1979 Bremner, Bruce B. (Commander)
26.06.1979-07.08.1980 Zlatoper, Ronald J. (Commander)
07.08.1980-10.12.1981 Wright, Daniel P. (Commander)
10.12.1981-18.02.1983 Dow, John I. (Commander)
18.02.1983-17.08.1984 Hughes, Kirby E. II (Commander)
17.08.1984-01.07.1985 Bernard, Paul L. (Commander)
01.07.1985-16.09.1986 Day, Robert W. (Commander)
16.09.1986-11.03.1988 Tolhurst, Robert A. (Commander)
11.03.1988-05.06.1989 Stone, James B. Jr. (Commander)
05.06.1989-16.08.1990 Ellerman, Dean W. Jr. (Commander)
16.08.1990-01.09.1991 Crenshaw, Lewis W. Jr. (Commander)
01.09.1991-22.09.1992 Miko, Ralph C. (Commander)
22.09.1992-29.09.1993 Weber, Bruce A. (Commander)
29.09.1993-30.09.1994 Scheffler, John W. (Commander)
Výzbroj:
Armament:
04.02.1953-DD.MM.RRRR Douglas AD-4 Skyraider
DD.01.1954-DD.MM.RRRR Douglas AD-6 Skyraider / Douglas A-1H Skyraider
06.03.1964-DD.MM.RRRR Grumman A-6A Intruder
18.11.1970-DD.MM.RRRR Grumman KA-6D Intruder
09.12.1971-DD.MM.RRRR Grumman A-6E Intruder
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Grossnick, Roy A.: Dictionary of American Naval Aviation Squadrons Volume I - The History of VA, VAH, VAK, VAL, VAP and VFA Squadrons; Naval Historical Center, Department of the Navy, Washington, D.C., 1995
URL CZ: https://www.valka.cz/Utocna-perut-85-1953-1994-t205177#582627Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Attack-Squadron-85-Black-Falcons-VA-85-t205177#582627Version : 0
MOD