Main Menu
User Menu

154. pěší brigáda [1936-1942]

154th Infantry Brigade

     
Název:
Name:
154. pěší brigáda
Originální název:
Original Name:
154th Infantry Brigade
Datum vzniku:
Raised/Formed:
24.08.1936
Předchůdce:
Predecessor:
154. brigáda
Datum zániku:
Disbanded:
20.02.1942
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
24.08.1936-20.02.1942 77. divize
Dislokace:
Deployed:
24.08.1936-DD.MM.RRRR New York, ?

Velitel:
Commander:
24.08.1936-DD.09.1938 Spooner, Herbert T. (Colonel)
DD.09.1938-DD.10.1938 Brett, George P. Jr. (Major)
DD.06.1939-DD.10.1939 Anderson, Arthur H. (Captain)
DD.04.1940-10.03.1941 Swezey, Charles M. (Lieutenant Colonel)
10.03.1941-30.07.1941 MacLeod, William R. (Major)
30.07.1941-DD.12.1941 Herrick, Harold A. (Lieutenant Colonel)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Clay, Steve E.: U.S. Army Order of Battle 1919–1941. Volume 1. The Arms: Major Commands and Infantry Organizations. Combat Studies Institute Press, 2010
URL : https://www.valka.cz/154-pesi-brigada-1936-1942-t198631#569464Verze : 5
MOD