Main Menu
User Menu

21. armáda [1941-1943]

21st Army / 21-я армия

     
Název:
Name:
21. armáda
Originální název:
Original Name:
21-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
13.06.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Povolžský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
01.05.1943
Nástupce:
Successor:
6. gardová armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
13.06.1941-23.06.1941 Lidový komisariát obrany
23.06.1941-02.07.1941 Hlavní stan hlavního velení
02.07.1941-26.07.1941 Západní front
26.07.1941-25.08.1941 Střední front
25.08.1941-06.09.1941 Brjanský front
06.09.1941-12.07.1942 Jihozápadní front
12.07.1941-30.09.1942 Stalingradský front
30.09.1942-22.10.1942 Donský front
22.10.1942-28.11.1942 Jihozápadní front
28.11.1942-03.02.1943 Donský front
03.02.1943-15.02.1943 Hlavní stan nejvyššího velení


15.02.1943-14.03.1943 Střední front
14.03.1943-01.05.1943 Voroněžský front
Dislokace:
Deployed:
13.06.1941-15.06.1941 Kujbyšev, ? /
15.06.1941-02.07.1941 přesun
02.07.1941-01.05.1943 východoevropské válčiště
Velitel:
Commander:
13.06.1941-06.07.1941 Gerasimenko, Vasilij Filippovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
06.07.1941-10.07.1941 Buďonnyj, Semjon Michajlovič (Maršal sovětskovo sojuza / Маршал Советского Союза)
10.07.1941-24.07.1941 Kuzněcov, Fjodor Isidorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
24.07.1941-07.08.1941 Jefremov, Michail Grigorjevič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
07.08.1941-24.08.1941 Gordov, Vasilij Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
24.08.1941-27.09.1941 Kuzněcov, Fjodor Isidorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
27.09.1941-04.10.1941 Čerevičenko, Jakov Timofejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
04.10.1941-15.10.1941 Kuzněcov, Fjodor Isidorovič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
15.10.1941-05.06.1942 Gordov, Vasilij Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.06.1942-15.10.1942 Danilov, Alexej Iljič (Geněral-major / Генерал-майор)
15.10.1942-01.05.1943 Čisťakov, Ivan Michajlovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
13.06.1941-27.09.1941 Gordov, Vasilij Nikolajevič (Geněral-major / Генерал-майор)
27.09.1941-05.06.1942 Danilov, Alexej Iljič (Geněral-major / Генерал-майор)
05.06.1942-01.10.1942 Peňkovskij, Valentin Antonovič (Polkovnik / Полковник)
01.10.1942-01.05.1943 Peňkovskij, Valentin Antonovič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
13.06.1941-17.08.1941 25. mechanizovaný sbor
13.06.1941-23.08.1941 66. střelecký sbor
DD.08.1941-DD.09.1941 28. střelecký sbor
18.09.1941-DD.03.1942 1. gardová střelecká divize
DD.01.1942-DD.03.1942 3. gardový jezdecký sbor
01.03.1942-DD.11.1942 76. střelecká divize
DD.06.1942-22.07.1942 13. tankový sbor
DD.08.1942-DD.10.1942 4. gardová střelecká divize
DD.10.1942-12.12.1942 14. gardová střelecká divize
27.11.1942-08.12.1942 26. tankový sbor
27.11.1942-DD.04.1943 52. gardová střelecká divize
03.01.1943-01.05.1943 121. samostatná spojovací letka - 2. formování

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
Po prikazu Rodiny. Red. I. M. Čisťakov. Moskva, Vojenizdat 1971.
URL : https://www.valka.cz/21-armada-1941-1943-t163934#496576Verze : 0
MOD