Main Menu
User Menu

Lidový komisariát obrany [1934-1945]

Народный Комиссариат обороны / People's Commissariat for Defence

     
Název:
Name:
Lidový komisariát obrany
Originální název:
Original Name:
Народный Комиссариат обороны
Datum vzniku:
Raised/Formed:
20.07.1934
Předchůdce:
Predecessor:
Lidový komisariát vojenských a námořních věcí
Datum zániku:
Disbanded:
25.02.1946
Nástupce:
Successor:
Lidový komisariát ozbrojených sil
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
20.07.1934-25.02.1946 Rada lidových komisařů
Dislokace:
Deployed:
20.07.1934-25.02.1946 Moskva, ? /
Přednosta / náčelník:
Chief:
20.07.1934-20.11.1935 Vorošilov, Kliměnt Jefremovič ( )
20.11.1935-07.05.1940 Vorošilov, Kliměnt Jefremovič (maršál Sovětského svazu)
07.05.1940-19.07.1941 Timošenko, Semjon Konstantinovič (maršál Sovětského svazu)
19.07.1941-06.03.1943 Stalin, Josif Vissarionovič ( )
06.03.1943-27.06.1945 Stalin, Josif Vissarionovič (maršál Sovětského svazu)
27.06.1945-25.02.1946 Stalin, Josif Vissarionovič (generalissimus Sovětského svazu)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:
Automaticky vyplněné položky:
15.03.1934-26.07.1938 Běloruský vojenský okruh
20.07.1934-17.05.1935 Kavkazská armáda
20.07.1934-22.11.1934 Správa vojenského letectva Dělnicko-rolnické rudé armády
20.07.1934-17.05.1935 Ukrajinský vojenský okruh
22.11.1934-17.11.1939 Letecká správa Dělnicko-rolnické rudé armády
11.01.1935-30.12.1937 Baltská flota
11.01.1935-DD.12.1937 Černomořská flota
17.05.1935-21.06.1941 Charkovský vojenský okruh
17.05.1935-02.06.1935 Dálnovýchodní vojenský okruh
17.05.1935-26.07.1938 Kyjevský vojenský okruh
17.05.1935-13.06.1941 Uralský vojenský okruh
17.05.1935-15.09.1941 Zabajkalský vojenský okruh
02.06.1935-28.06.1938 Zvláštní dálnovýchodní armáda
22.09.1935-26.07.1940 Generální štáb Dělnicko-rolnické rudé armády
08.01.1936-21.05.1938 Armáda zvláštního určení
15.03.1937-21.05.1938 Dálnovýchodní armáda zvláštního určení
04.09.1937-17.07.1939 57. zvláštní střelecký sbor
21.05.1938-05.11.1940 1. armáda zvláštního určení
21.05.1938-05.11.1940 2. armáda zvláštního určení
21.05.1938-05.11.1940 3. armáda zvláštního určení
28.06.1938-04.09.1938 Dálnovýchodní front
28.06.1938-11.07.1940 Kalininský vojenský okruh
26.07.1938-15.09.1939 Běloruský zvláštní vojenský okruh
26.07.1938-15.09.1939 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
28.07.1938-13.06.1941 Orelský vojenský okruh
04.09.1938-01.07.1940 1. armáda
04.09.1938-01.07.1940 2. armáda
05.07.1939-21.06.1940 Zabajkalská frontová skupina
15.09.1939-14.11.1939 Běloruský front
15.09.1939-14.11.1939 Běloruský vojenský okruh
15.09.1939-14.11.1939 Kyjevský vojenský okruh
15.09.1939-14.11.1939 Ukrajinský front
11.10.1939-09.06.1940 Oděský vojenský okruh
14.11.1939-11.07.1940 Běloruský zvláštní vojenský okruh
14.11.1939-09.06.1940 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
07.01.1940-28.03.1940 Severozápadní front
26.03.1940-13.06.1941 Archangelský vojenský okruh
09.06.1940-07.07.1940 Jižní front
09.06.1940-07.07.1940 Kyjevský vojenský okruh
01.07.1940-23.06.1941 Dálnovýchodní front
09.07.1940-21.06.1941 Kyjevský zvláštní vojenský okruh
10.07.1940-17.08.1940 Pobaltský vojenský okruh
11.07.1940-13.06.1941 Oděský vojenský okruh
11.07.1940-21.06.1941 Západní zvláštní vojenský okruh
26.07.1940-10.07.1941 Generální štáb Rudé armády
17.08.1940-21.06.1941 Pobaltský zvláštní vojenský okruh
05.11.1940-23.06.1941 1. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
05.11.1940-23.06.1941 2. letecký sbor
05.11.1940-23.06.1941 3. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
05.11.1940-23.06.1941 4. letecký sbor
05.11.1940-23.06.1941 5. letecký sbor dálkového bombardovacího letectva
13.05.1941-25.06.1941 19. armáda
13.06.1941-23.06.1941 21. armáda
13.06.1941-23.06.1941 22. armáda
13.06.1941-15.12.1944 Archangelský vojenský okruh
13.06.1941-10.09.1941 Oděský vojenský okruh
13.06.1941-01.12.1941 Orelský vojenský okruh
13.06.1941-09.07.1945 Povolžský vojenský okruh
13.06.1941-21.08.1942 Severokavkazský vojenský okruh
13.06.1941-09.07.1945 Sibiřský vojenský okruh
21.06.1941-26.11.1941 Charkovský vojenský okruh
21.06.1941-23.06.1941 Jihozápadní front
21.06.1941-23.06.1941 Jižní front
21.06.1941-10.09.1941 Kyjevský vojenský okruh
21.06.1941-09.07.1945 Moskevský vojenský okruh
21.06.1941-23.06.1941 Severozápadní front
21.06.1941-23.06.1941 Západní front
21.06.1941-20.09.1941 Západní vojenský okruh
24.06.1941-21.09.1941 Leningradský vojenský okruh
26.11.1941-05.09.1942 Stalingradský vojenský okruh
01.12.1941-09.07.1945 Jihouralský vojenský okruh
28.01.1942-15.05.1942 Zakavkazský vojenský okruh
02.07.1943-09.07.1945 Severokavkazský vojenský okruh
02.07.1943-15.10.1943 Stalingradský vojenský okruh
21.08.1943-09.07.1945 Orelský vojenský okruh
25.09.1943-09.07.1945 Charkovský vojenský okruh
15.10.1943-01.01.1945 Běloruský vojenský okruh
15.10.1943-09.07.1945 Kyjevský vojenský okruh
30.10.1943-23.03.1944 Pobaltský vojenský okruh
23.03.1944-09.07.1945 Oděský vojenský okruh
16.05.1944-09.07.1945 Lvovský vojenský okruh
15.12.1944-09.07.1945 Bělomořský vojenský okruh
01.01.1945-09.07.1945 Bělorusko-litevský vojenský okruh
DD.05.1945-DD.06.1945 1. gardová armáda
DD.05.1945-DD.06.1945 1. úderná armáda
DD.05.1945-DD.06.1945 2. gardová armáda
DD.05.1945-DD.06.1945 3. gardová armáda
DD.05.1945-DD.06.1945 4. úderná armáda
09.07.1945-25.02.1946 Bakuský vojenský okruh
09.07.1945-04.02.1946 Baranovičský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Bělomořský vojenský okruh
09.07.1945-04.02.1946 Donský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Gorkijský vojenský okruh
09.07.1945-04.02.1946 Kazaňský vojenský okruh
09.07.1945-04.02.1946 Kubáňský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Leningradský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Lvovský vojenský okruh
09.07.1945-04.02.1946 Minský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Oděský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Pobaltský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Povolžský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Přikarpatský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Smolenský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Tauridský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Tbiliský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Východosibiřský vojenský okruh
09.07.1945-25.02.1946 Zabajkalsko-amurský vojenský okruh
09.07.1945-29.01.1946 Zvláštní vojenský okruh
03.08.1945-25.02.1946 18. letecká armáda
03.08.1945-25.02.1946 Generální štáb Rudé armády
03.08.1945-25.02.1946 Jižní skupina vojsk
03.08.1945-25.02.1946 Severní skupina vojsk
03.08.1945-25.02.1946 Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
03.08.1945-25.02.1946 Střední skupina vojsk
10.09.1945-25.02.1946 Dálnovýchodní vojenský okruh
26.01.1946-25.02.1946 Archangelský vojenský okruh
DD.01.1946-26.01.1946 2. úderná armáda
04.02.1946-25.02.1946 Běloruský vojenský okruh

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
Komandnyj i načalstvujuščij sostav Krasnoj Armii v 1940-1941 gg. Struktura i kadry centralnogo apparata NKO SSSR, vojennych okrugov i obščevojskovych armij. Dokuměnty i matěrialy. Moskva, Letnij sad 2005.
Mělťuchov, Michail Ivanovič: Upuščennyj šans Stalina. Moskvě, Věče 2000.
URL : https://www.valka.cz/Lidovy-komisariat-obrany-1934-1945-t120764#496667Verze : 2
MOD