Main Menu
User Menu

11. ženijní prapor [1951-1991]

11th Engineer Battalion

     
Název:
Name:
11. ženijní prapor
Originální název:
Original Name:
11. ženijní prapor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.01.1951
Předchůdce:
Predecessor:
11. ženijní prapor
Datum zániku:
Disbanded:
31.10.1991
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.01.1951-31.10.1954 11. pěší divize
01.11.1954-08.05.1955 11. střelecká divize
09.05.1955-30.09.1958 19. střelecká divize
01.10.1958-31.10.1991 19. motostřelecká divize
Dislokace:
Deployed:
01.01.1951-31.10.1991 Plzeň, kasárny Slovany /
Velitel:
Commander:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR, ( )
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
VÚ 5924
Zdroje:
Sources:
https://www.vojenstvi.cz/
URL : https://www.valka.cz/11-zenijni-prapor-1951-1991-t160400#488675Verze : 0
MOD