Main Menu
User Menu

Štiavnické Bane

okr. Banská Štavnica

     
Název:
Name:
Štiavnické Bane
Originální název:
Original Name:
Štiavnické Bane
Další názvy:
Other Names:
(1352) Sygluspergh, (1388) Pergh, (1457) Sigelsperg, (1559) Pergh, (1173) Pergh, (1808) Pjark, (1920) Piarg, (1948) Štiavnické Bane; maďarsky Hegybánya; nemecky Siglisberg, Siegelsberg, Windschacht, Johannesberg, Perg.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Štiavnica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°26'21.99"N 18°51'54.98"E
Místní části:
Local Municipalities:
Horná roveň – Kalvária, Vindšachta, Dolný a Horný Fuchsloch
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1559
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Zrúcaniny opevnenia renesančnej bane Vindšachta zo16. storočia, zachovaná hlásna veža a bašta,
- Budova baní zo 17. storočia,
- Kostol rímsko-katolícky z roku 1736 v barokovom slohu s budovou bývalého kláštora z roku 1754; účasť D. Stanettiho,
- Kaplnky (prícestné) v barokovom slohu z 18. storočia z roku 1855,
- Pomník Slovenského národného povstania z roku 1959.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Jozef Karol Hell (*15. 5. 1713 – +11. 3. 1789); konštruktér, vynálezca
Maximilián Hell (*15. 5. 1720 – +14. 4. 1792); astronóm, fyzik
Alexander Javorka (*12. 3. 1883 – +28. 9. 1961); botanik
Vojtech Tuka (*4.7.1880 - +20.8.1946)


Pôsobisko:
Ján Kalinčiak (*1822 – +1871), pôsobil tu v roku 1845; spisovateľ,
Ján Palárik (*1822 – +1870), pôsobil tu v rokoch 1850 – 1852; dramatik,
Juraj Palkovič (*1763 – +1835), pôsobil tu v roku 1788; prekladateľ, mecén.
Ján Botto Maginhradský
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.stiavnickebane.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Stiavnicke-Bane-t147065#471602Verze : 0
MOD