Main Menu
User Menu

Podhorie

okr. Banská Štavnica

     
Název:
Name:
Podhorie
Originální název:
Original Name:
Podhorie
Další názvy:
Other Names:
Teplá - (1388) Theplafew; (1786) Tepla; maďarsky Lenge, Tepláfó.


Žakýl – (1352, 1388) Zekel, (1786) Zakil, (1920) Žakil, (1927) Žakýl; maďarsky Sekély, Saskószékely, Zsakil.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Banská Štiavnica
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°29'53.9"N 18°55'11.36"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1388
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Teplá:
- Kostol rímsko-katolícky v neskorogotickom slohu, v roku 1718 zbarokizovaný,
- Zvonica z roku 1873.


Žakýl:
- Žakýlsky hrad, nazývaný aj ako Pustý hrad sa nachádza na vrchu Brezový vrch (812 m.n.m.), asi 1,5 km na sever od obce Podhorie. Prvá a zároveň aj posledná nepriama zmienka o hrade je až z roku 1560
Muzea:
Museums:
Ľudové múzeum Podhorie - trvalá expozícia dedinského života, sprístupnená verejnosti
Osobnosti:
Personalities:
Teplá –
pôsobisko:
František Richard Osvald (1845 – 1926); literárny historik.
Jozef Horák (30. január 1907, Banská Štiavnica-Štefultov, - + 11. jún 1974, Prešov,) spisovateľ (pseudonymy Ivan Mráz, Ján Adam, Ján Adamov, Jožo H. Tepliansky)
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec Podhorie vznikla v roku 1964 zlúčením obcí Teplá a Žakýl.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk
www.podhorie.sk
URL : https://www.valka.cz/Podhorie-t147060#471596Verze : 0
MOD