Main Menu
User Menu

Jednotky

Vojenské jednotky, rozdělené dle země původu

Články

I./ZG 2 nad Polskem

Přepadením Polska 1. září 1939 roku rozpoutalo fašistické Německo šestileté období celosvětové války. Pozemní, námořní i vzdušné síly obou těchto zemí se spolu utkaly v nerovném boji. Strategie „Blitzkriegu“ podpořená odpovídající vojenskou silou ve službě zrůdné ideologie uvrhla Polsko na okraj zániku. Jednou ze tří hlavních složek německých branných sil byly vzdušné síly – Luftwaffe.

Obrana Brestu v září 1939

V roce 1939 byl Brest hlavním městem poleského vojvodství. Byl významným dopravním uzlem a vojenským centrem středního úseku východní části Polska. V březnu 1921 se na základě polsko-sovětské smlouvy stal součástí Polska i se svými pevnostními stavbami.

První letecká bitva poslední světové války

Jak začala II. světová válka ve vzduchu? Nebyly to masivní útoky stovek bombardérů a úporné boje stíhacích uskupení, které známe z pozdějších období této války. Aktéři jejího začátku na obou bojujících stranách však vykázali spoustu odhodlání, které se zdá z pohledu intenzity pozdějších událostí nicotné, málo známé, ale přesto velmi zajímavé.

Srovnávací tabulka hodností

Tabulka hodností US army, britské armády, jednotek SS a německé armády spolu s přibližnými ekvivalenty v českých hodnostech

Znáte rozdíl mezi komandos, rangers a zelenými barety?

Zemí, kde se první moderní speciální jednotky zrodily, byla Velká Británie. (Zdůrazňuji slovo „moderní“!) Roku 1940 bylo ustaveno deset zvláštních jednotek pro norské tažení s posláním znemožnit Němcům, aby si v Norsku vybudovali ponorkové základny. Tak vznikli pověstní komandos. Název převzali Britové z portugalštiny prostřednictvím Búrů, kteří jej za búrské války v Jižní Africe použili pro název svých milic...

Témata

Podkategorie

Evropa

Ozbrojené síly států Evropy. Pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, speciální jednotky. Od generálního štábu po jednotlivé roty.

Afrika

Ozbrojené síly států Afriky. Pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, speciální jednotky. Od generálního štábu po jednotlivé roty.

Amerika

Ozbrojené síly států Severní a Jižní Ameriky. Pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, speciální jednotky. Od generálního štábu po jednotlivé roty.

Asie

Ozbrojené síly států Asie. Pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, speciální jednotky. Od generálního štábu po jednotlivé roty.

Austrálie a Oceánie

Ozbrojené síly států Austrálie a Oceánie. Pozemní armáda, námořnictvo, letectvo, speciální jednotky. Od generálního štábu po jednotlivé roty.

NATO

Struktura a jednotky Severoatlantické aliance

Ostatní státy - netříděno

Ostatní nezařazené jednotky, mezinárodní útvary a mise
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2020 : 85.000,- Kč Příjmy doposud : 46.948,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!