System cleneni sekce Jednotky - vysvetlivky

Vazeni kolegove,
s tim, jak se konci restrukturalizace sekce Jednotky, dovolte, abych vas seznamil s principy cleneni teto sekce a odpovedel na nektere otazky ohledne pouziteho nazvoslovi.


V sekci Jednotky je cleneni v mnoha urovnich.


Tou prvni je deleni na svetadily, posleze na "staty".

V uvozovkach je to proto, ze teprve az pod timto spolecnym nazvem najdeme oddelene jednotlive historicke utvary na uzemi techto statu, popripade vyznamne etapy ve vojenske historii techto statu - napr. mobilizaci ci nektera valecna obdobi, exilove armady apod.Pokud se jedna o statni utvar nebo vyznamne obdobi armady, je sekce dale delena nasledujicim zpusobem :


Ústřední vojenské orgány
Vyšší jednotky
Pěchota
Dělostřelectvo
Jezdectvo
...
(zde muze byt mechanizovane vojsko, tankove, ...)
...
Technické jednotky
Letectvo
Námořnictvo


Tyto sekce mnohdy jeste uvidite delene na


Vojsková tělesa
Vojskové oddíly
Vojskové setniny


k tomuto nazvoslovi se jeste vratime.


U vojensky silnych statu, jako je USA, SSSR, druhoválečné Německo apod, je dane období nejprve deleno na vyznamne slozky (pozemni armada, namornictvo, letectvo), az pote na vyssi jednotky, pechotu, delostrelectvo apod).Co tedy patri do jednotlivych sekci ? Podivejme se napriklad na sekciBranná moc Republiky československé (1918-1938)
https://forum.valka.cz/index.php/f/500294


kde to je vse krasne videt :


Ústřední vojenské úřady - to jsou veskere ridici organy armady - ministerstva, urady, odbory, inspektoraty apod.


Vyšší velitelství - sem patri vsechny vyssi jednotky, ktere maji vlastni velitelstvi, stab, velitele jednotlivych druhu zbrani a prednosty sluzeb. Tedy zejmena : teritorialni velitelstvi, fronty, armady, sbory, divize a brigady.


Dale v cleneni dle konkretniho druhu zbrane (pechota, jezdectvo, delostrelectvo ...) na


Vojsková tělesa - jsou samostatnou jednotkou/utvarem, maji samostatne hospodarske a technicke rizeni. Podlehaji primo vyssim jednotkam a jsou plne autonomni. Tedy zejmena : pluky a samostatne prapory, korouhve a oddily


Vojskové oddíly - jsou meziclankem mezi telesem a setninou tam, kde doslo k narustu poctu setnin v telese. Ma pouze velitelskou pusobnost, hospodarsky i evidencne je zabezpecovan urcenou setninou. Jedna se zejmena o : prapory, korouhve, oddily a peruti ve svazu pluku.


Vojskové setniny - zakladni ucetni jednotka. Jedna se zejmena o roty, eskadrony, baterie, letky, samostatne cety. Ma sveho vykonaka, vede zakladni evidenci muzstva, zbrani a techniky.Pro nase ucely, zejmena evidenci konkretnich letounu u peruti jsme pouzili pro perute USA(A)F a RAF uroven vojenske setniny, to je asi jeden z mala pripadu, kdy jsme se odklonili od vyse zmineneho principu.U vetsiny zemi je jiz rekonstrukce k dnesnimu dni hotova, tam, kde najdete jen deleni


Ústřední vojenské orgány
Vyšší jednotky
Pěchota
Dělostřelectvo
Jezdectvo
...


bez detailniho deleni na telesa, oddily a setniny, se predpoklada, ze do Pechoty, delostrelectva, jezdectva ... pujdou jednotky ekvivaletni voj. telesum, tedy pluky a samostatne prapory - usoudili jsme, ze detailnejsi deleni na nizsi jednotky nema vzhledem k mnozstvi dostupnych informaci k dane zemi a obdobi smysl. Samozrejme toto neni "dano navzdy" a pokud se nekdo najde, kdo zpracuje treba cinskou armadu na uroven praporu nebo rot, klidne mu detailni sekce zalozim Very Happy Proste zatim si nebereme vetsi sousto, nez sme schopni zvladnout, i tak toho neni malo.


Vetsina sekci ma nastavene sve sablony, takze muzete pouzit sablonu pro zakladani novych jednotek, popripade prevest do sablon informace ve stavajicich tematech. Sablona vas povede v tom, co k tomu kteremu typu jednotky potrebujeme dat dohromady - z ceho jednotka vznikla a v co se po svem zaniku pretvorila, kdo ji velel, kde byla dislokovana a tak dale. Sablona si vse sama patricne naformatuje a graficky zobrazi, takze na vas uz je jen davat dohromady udaje plnit tech nekolik set sekci v Jednotkach Very Happy


Detailni informace o sablonach najdete zde :


https://www.valka.cz/topic/view/87568/
URL : https://www.valka.cz/System-cleneni-sekce-Jednotky-vysvetlivky-t88614#329441Verze : 0
MOD
Diskuse
Jakou tabulku mám použít pro rakouské "divisiony" ?


Dneska známe divizi jako formaci složenou obvykle z 2-3 brigád a nějakých těch obslužných jednotek. Rakušáci ale měli division jako jednotku na úrovni mezi praporem a rotou. Divizi v dnešmím slova smyslu označovali jako vojskovou/armádní divizi (Truppen-Division)
https://leccos.com/index.php/clanky/divize


Tehdejší prapor se skládal ze 6 setnin (= rot). Division představoval 2 setniny. Takže 1 Batallion = 3 Divisionen = 6 Kompagnien.


Na jednu stranu by se nabízel oddíl, ale třeba dělostřelecký oddíl je, pokud vím, spíše ekvivalentem pěšího praporu (a dělostřelecká baterie ekvivalentem pěší roty). U pěchoty si pod slovem oddíl představím něco ještě níže než je rota a ne naopak.


U vozatajstva jsem použil pro Traindivision překlad jako vozatajský oddíl / Supply Train Battalion a šablonu "Jednotka - Vojskové těleso".
https://www.valka.cz/topic/view/90822/


Ostatně československá jezdecká korouhev se skládala ze dvou eskadron (rot) a odpovídala praporu.
https://www.valka.cz/topic/view/43588/
https://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=3184Vzhledem ke kořenům vozatajstva to tam asi měnit nebudu, ale dle diskusí na zahraničních forem (Angláni, Frantíci, Ital Smile ), je možné oba německé termíny Division překládat do angličtiny jako Division. Halt jsou to synonyma. Takže než vymýšlet novotvary, je prý lepší použít vysvětlivek pod čarou Smile .(P.S.: V té souvislosti mě pobavilo, že toto existovalo i u Britů v době napoleonských válek - ten division ze dvou rot nazývali ... grand division Smile )


+


malá citace:
Z taktického hlediska vytvářely 2 eskadrony division (Division - zde němčina i jiné jazyky nemá rozlišení pro menší jednotku, sestávající ze dvou setnin, eskadron a pod. na jedné straně a pro větší útvar, složený na př. ze dvou brigád; v dalším se přidržíme pojmu division pro první celek a pojmu divise pro druhý, byť to nebylo v českých pramenech v minulosti z nepochopitelných důvodů zvykem). Při normovaném stavu 6-ti eskadron to pak byly celkem tři divisiony, označované jako plukovníkův (Oberst-Division), podplukovníkův (Oberstlieutenants-Division) a majorův division (Majors-Division). V rámci divisionů byly eskadrony v letech l769 až 1770 označovány jako „pravá“ a „levá“, jako na př. „Oberst-Division, rechte Escadron“, „Oberst-division, linke Escadron“ a pod. Pak byly označeny pořadovými čísly 1 a 2, tedy ku př. „Oberst-Division 1. Escadron“ až po „Majors-Division 2. Escadron“. Později byly označovány ve zkrácené formě jako „Oberst erste“ až po „Majors zweite“.
URL : https://www.valka.cz/System-cleneni-sekce-Jednotky-vysvetlivky-t88614#382623Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!