Weckeho policejní oddíl ke zvláštnímu použití [1933-1933]

Polizeiabteilung Wecke z.b.V.
Polizeiabteilung zur besonderen Verwendung Wecke
Weckeho policejní oddíl ke zvláštnímu použití
Když nacisté 30. ledna 1933 nastoupili k moci, ovládl Hermann Göring pruské ministerstvo vnitra z titulu své funkce říšského komisaře pro pruské ministerstvo vnitra (Reichskommissar für das preußische Innenministerium; v češtině též jako komisařský ministr vnitra). Tím opanoval i pruskou zemskou policii. Jedním z jeho mnoha kroků v této oblasti bylo zřízení zvláštní policejní jednotky, která by byla oddaná nacistické straně.


Dne 23. února 1933 tak byl v souladu s Göringovým rozkazem zformován policejní oddíl ke zvláštnímu použití Wecke. Jméno jednotky bylo odvozeno od příjmení jejího velitele. Tím byl podplukovník policie Walther Wecke, veterán z první světové války a člen NSDAP. Oddíl čítal přes čtyři stovky policistů. Sídlil nejprve v Kreuzbergu a poté v Charlottenburgu (berlínské čtvrti).


Oddíl spolupracoval s tajnou státní policií (gestapem), která v této počáteční fázi byla rovněž podřízena Göringovi. Nasazován byl na přepady levicové opozice nacistickému režimu, zejména komunistů. Jednotka tak byla jedním z nástrojů, kterými Göring "čistil" Prusko. A ovládnutí Pruska byla jedním z prvních a současně nejdůležitějších předpokladů nacistického kompletního ovládnutí Německa.


Osvědčený oddíl byl rozšířen a k 1. červnu 1933 byl přejmenován na Policejní skupinu ke zvláštnímu použití Wecke.
Zdroje:
WILLIAMSON, Gordon: The 'Hermann Göring' Division, Osprey Publishing Ltd., Oxford 2003.
http://www.axishistory.com
http://de.wikipedia.org
http://www.ritterkreuztraeger-1939-45.de
http://www.geocities.com/~orion47
URL : https://www.valka.cz/Weckeho-policejni-oddil-ke-zvlastnimu-pouziti-1933-1933-t68573#240384 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více