Main Menu
User Menu
Reklama

Zbraně a vybavení

Sekce zbraní - obrněných i neobrněných vozidel, letadel, lodí, ponorek, ručních i jiných, ale i uniforem, munice a dalšího vybavení.

Články

Blesky na obloze 09 - F-35 Lightning II - JSF dostává formu

JSF je program, který v sobě zahrnuje takové množství protichůdných požadavků, jaké nebylo nikdy předtím postaveno před žádný tým konstruktérů. Pro jejich splnění bylo nutné pečlivě zvolit základní konfiguraci, aby po minimálních úpravách vyhovovala všem ozbrojeným složkám participujícím na programu.

Dogfights - Letecké souboje

Letecké souboje vždy přitahovaly pozornost. Od dob první světové války byly jejich účastníci považováni za hrdiny, psali se o nic příběhy a stávali se idoly celých generací. Realita leteckých bojů je však mnohem prozaičtější. Ať byla motivace pilotů k boji jakákoli na jedné straně stál vždy vítěz a na druhé poražený ve zmrzačeném nebo hořícím letounu padajícím k zemi. Tento seriál se zabývá souboji od jejich začátku po moderní dobu, kdy obloze neochvějně vládnou proudové motory.

Humánní zbraně - fikce nebo skutečnost?

Podle informací prestižního časopisu Time to tak vypadá, že američtí vojáci přestanou za pár let střílet. I v "horkém" Afghánistánu se dává přednost demonstracím a zastrašování, a smrtící palba je až tím posledním prostředkem. Přesto dochází k fatálním incidentům, jakým byl například letecký útok na svatební slavnost v Afgánistánu, což vede k dalekosáhlým diplomatickým důsledkům, a to je důvod, proč Pentagon vynakládá enormní úsilí na vývoj nezabíjejících zbraní.

Obrněné automobily Austin v Rusku

Po vypuknutí Velké války se začala, tak jako v ostatních zemích zapojených do konfliktu, i v Rusku pomalu rozbíhat výroba obrněných automobilů a nejvyšší velení se zoufale pokoušelo dohnat promarněný čas vzniklý velmi zpátečnickým přístupem od vzniku prvního obrněného vozidla v ruské armádě...

Obrněný bitevní letoun BŠ-2 (CKB-55)

V souvislosti s neúspěšnými španělskými zkušenostmi s bojovým využitím průzkumných letadel a stíhaček pro přímou leteckou podporu vojsk v podmínkách silné nepřátelské protivzdušné obrany 16. prosince 1937 náčelník výzbroje a materiálně–technického zásobování VVS KA při tvorbě plánu experimentální konstrukce letadel na rok 1938 a odborníci - vojenský inženýr 1. stupně P. A. Losjukov a vojenský inženýr 2. stupně P. V. Rudincev, se vší svou ostrostí nastolili otázku okamžitého zahrnutí do plánu výstavbu speciálního útočného letounu, „... operujícího v malé výšce a disponujícího výkonnými útočnými a obrannými zbraněmi a s motorem, který vyvíjí maximální výkon u země ...“

Odkud se vzala jména ruských a sovětských zbraní

Článek pojednává o původu jmen a názvů některých sovětských a ruských lodí, letadel, zbraní a zbraňových systémů tak, jak to vidí Dmitrij Litovkin v jednom článku z deníku Izvestija. Překlad původního text je doplněn dalšími informacemi, postřehy a obrázky tak, aby byl srozumitelný i českému čtenáři, který vojenskou problematiku příliš detailně neovládá.

Vojenská terminologie

Tento text si klade za cíl poskytnout všem, kteří to potřebují, vysvětlení různých vojenských termínů
a principů funkce vojenských zařízení.

Témata


Podkategorie

Obrněná technika

Sekce věnovaná obrněné technice všeho druhu, zastoupeny jsou především tanky, stíhače tanků, obrněné transportéry, průzkumná vozidla, speciální nástavby, polopásová vozidla, obrněné automobily, obrněné vlaky a další

Neobrněná technika

Sekce věnovaná neobrněné technice všeho druhu, zastoupeny jsou především nákladní vozy, nástavby, štábní vozidla, motocykly, přívěsy a návěsy, tahače a buldozery, obojživelná vozidla a další

Dělostřelectvo a rakety

Sekce věnovaná dělostřelectvu, hlavňovému i raketovému. Taktické, operační i strategické systémy, pevnostní dělostřelectvo, samohybné i tažené dělostřelectvo.

Protivzdušná obrana

Sekce věnovaná oblasti protivzdušné obrany, hlavňové i raketové prostředky, řídící a naváděcí systémy.

Letouny

Vojenská letadla s pevnými nosnými plochami - stíhačky, bombardéry, bitevní letadla, víceúčelové stroje. V členění dle států.

Vrtulníky

Vojenské vrtulníky v členění dle států.

Lodě

Lodě, které jsou určeny k provádění bojových operací na moři, k pobřežní ochraně z moře, k provádění útočných operací z moře, k ochraně a zásobování jiných válečných lodí, k transportu nebo jako nosiče zbraní.

Ponorky

Sekce věnovaná ponorkám, od dieslových po jaderné

Spojovací prostředky

Sekce pro přenosné spojovací prostředky, vysílačky, telefony, radiostanice.

Ruční zbraně

Od revolverů po kulomety, šavle, bodáky, granáty, miny a náboje

Uniformy a vybavení

Hodnosti, uniformy, helmy a další vybavení

Zbraně hromadného ničení

Chemické, biologické a jaderné zbraně hromadného ničení

Vesmírná technika

Technika pro cesty do vesmíru a popis jednotlivých misí
Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!