Main Menu
User Menu

Výcvikové zařízení [2004-2006]

Training Facility

     
Název:
Name:
Výcvikové zařízení
Originální název:
Original Name:
Výcvikové zariadenie
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.07.2004
Předchůdce:
Predecessor:
Výcviková základňa PVO
Datum zániku:
Disbanded:
01.04.2006
Nástupce:
Successor:
zrušené
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.07.2004-01.04.2006 Veliteľstvo výcviku
Dislokace:
Deployed:
01.07.2004-01.04.2006 Ľubica, Kasárenský areál Záľubica

Velitel:
Commander:
01.07.2004-01.11.2005 Matta, Ľubomír (Podplukovník)
01.11.2005-01.01.2006 Bukovan, Štefan1) (Major)
01.01.2006-01.04.2006 Nyeki, Juraj 2) (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
VÚ 1301


1) zástupca veliteľa - poverený velením
2) náčelník štábu - poverený velením
Zdroje:
Sources:
Ján Lichner, Jaroslav Nižňanský, Imrich Purdek, Milan Šmida, Pavol Vitko - V službách vlasti, demokracie a mieru, Magnet Press, ISBN 978-80-89169-14-6
URL : https://www.valka.cz/Vycvikove-zarizeni-2004-2006-t37659#307132Verze : 0
MOD
Znak VZr:
Výcvikové zařízení [2004-2006] - Návrh znaku z roku 2005

Návrh znaku z roku 2005
URL : https://www.valka.cz/Vycvikove-zarizeni-2004-2006-t37659#144495Verze : 0
MOD
Výcvikové zariadenie Kežmarok vzniklo 1.júla 2004 odčlenením od Výcvikovej základne PVO Poprad.


Je podriadené Veliteľstvu výcviku.


Ulohou Výcvikového zariadenia je zabezpečovať výcvik jednotiek OS SR vo VVP Záľubica (Kežmarok, Javorina).
VVP vznikol v roku 1952 na území vojenského obvodu Javorina medzi mestami Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča. Primárne bol určený na výcvik a streľby protilietadlového delostrelectva, neskôr pre výcvik a streľby jednotiek a prostriedkov protivzdušnej obrany pozemného vojska.


- do 30.6.2003: mjr. Ing. jozef SLOVÍK (ešte ako VVP VZ PVO Poprad - Záľubica)
1.7.2004 - Vznik VZr Kežmarok ako samostatného útvaru
1.7.2004 - 31.10.2005 : pplk. Ing. Ľubomír MATTA
1.11.2005 - 31.12.2005: mjr. Ing. Štefan BUKOVAN
1.1.2006 - 31.3.2006 : mjr. Mgr. Juraj NYEKI
31.3.2006 - zánik VZr Kežmarok
URL : https://www.valka.cz/Vycvikove-zarizeni-2004-2006-t37659#142377Verze : 0
MOD
Od roku 1952 do roku 2004 VVP velili:


1952 - vznik VVP
20.5.1952 - 6.10.1954 - pplk. František VACEK
7.10.1954 - 1.11.1964 - pplk. Karol KOSTOLNÝ
2.11.1964 - 14.3.1970 - pplk. Imrich JERGE
15.3.1970 - 28.1.1980 - pplk. Jiří SPLÍTEK
29.1.1980 - 30.9.1986 - pplk. Dušan JECH
1.10.1986 - 31.8.1999 - plk. Jozef HUDÁČ
1.9.1999 - 30.9.2001 - pplk. Ing. Miloš VAŠEK
30.9.2001 - zánik VVP ako samostatného útvaru
1.10.2001 - 30.6.2003 - mjr. Ing. Peter VEBER
1.7.2003 - 30.6.2004 - kpt. Ing. Jozef SLOVIK
30.6.2004 - zánik VVP ako súčasť VZ PVO Poprad


V priestoroch VVP, konkrétne na protilietadlovej strelnici Ruskinovce sídlila časť Strednej skupiny vojsk ZSSR dočasne dislokovaných na území ČSSR - 3. vojenská strelnica protilietadlového delostrelectva. Na tejto strelnici cvičili jednotky protilvzdušnej obrany Sovietskej armády vyzbrojené kompletmi ZSU-23-4, ZSU-57-2, S-2M, S-1, S-10
URL : https://www.valka.cz/Vycvikove-zarizeni-2004-2006-t37659#144497Verze : 0
MOD