Main Menu
User Menu

Vaľkovňa

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Vaľkovňa
Originální název:
Original Name:
Vaľkovňa
Další názvy:
Other Names:
Huta Sumyatzensis (1791), Massa (1797), Nová Maša (1919) Vaľkovňa; maďarsky Nándorvölgy.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°50'04.38"N 20°04'06.37"E
Místní části:
Local Municipalities:
Osady Nová Maša, Švábolka, Vaľkovňa a Zlatno
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1612
Vojenské objekty:
Military Objects:
železiareň, ruina budovy starej maše, Nová Maša, postavená v 1.polovici 19.storočia, klasicizmus
- Kostol evanjelický augsburského vyznania, filiálny, postavený v roku 1904, novogotika
- železiareň, budova valcovne, postavená bola v 2.polovici 18.storočia, klasicizmus, pôdorys má tvar U
- železiareň, budova valcovne, postavená bola v 2.polovici 18.storočia, klasicizmus, obdĺžnikový pôdorys
- zvoničky: v Zlatne pri cintoríne zo zvonom z roku 1804, v Švábolke na cintoríne, v Novej Maši so zvonom z roku 1813
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
-
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec vznikla v roku 1954, keď ku osade Vaľkovňa pri valcovniach, postavených v roku 1834, boli pripojené tri osady obce Šumiac - Nová Maša (vznikla v 2. polovici 18. storočia okolo maše), Švábolka (pôvodne samota s hostincom, pri ktorom koncom 18. storočia postavili 3 železiarske hámre, v roku 1833 valcovňu plechov) a Zlatno (z konca 18. storočia pri 3 železiarskych hámroch, v roku 1848 tu bola postavená valcovňa).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecvalkovna.szm.com
URL : https://www.valka.cz/Valkovna-t126416#428610Verze : 0
MOD