Umělá inteligence nebo přirozená blbost?

Diskuse

Omlouvam se za bulvarni nadpis, ale myslim si, ze je na case i u nas trochu pootevrit tuto "pandorinu skrinku" a to v nasledujici oblasti:


- umela inteligence, resp. technicke prostredky schopne v urcite mire "porozumet" psanemu slovu a nejak jej transformovat postoupily do te miry zdatnosti, ze zvazuji, jak je vyuzit v nasem prostredi


- cilem neni a jeste nejakou dobu nebude to, aby to clanky a texty psalo za nas, to prosim ne. Vychazim zejmena z toho, ze vsechny jazykove modely, ktere se pouzivaji na pozadi techto technickych prostredu maji "omezenou znalost", neni to tak, ze by ta vecicka dokazala vymyslet cokoliv, tak to neni. Dokaze preformulovat neco, co uz nekde "cetla", proste to napsat vlastnimi slovy (a nekdy ani to ne, proste to vykopiruje kus puvodniho textu ze sveho zdroje, ze sve pameti). V pripade treba programovacich jazyku je schopne urciteho "uceni" ci "abstrakce" a tedy dodat pozadovany kod, i kdyz zadny takovy kod ve vnitrnostech stroje neexistuje, ale to samozrejme neplati o historii, kterou si proste nelze vymyslet. A druha vec je, ze to je sice RELATIVNE presne, ale ne STO PROCENT presne, a to je vyrazny rozdil. A sami dobre vime, ze hledat chyby v cizim textu je podstatne pracnejsi, nez si je sam vyrobit, ehm, nez to sam napsat poradne Very Happy


- oblasti, ve ktere si myslim, ze by nam to mohlo pomoct, jsou aktualne dve:
 - doporuceni na konci clanku na "podobne clanky". To se ted ridi jen tim, ze to napovida clanky ze stejne kategorie, takze pokud ctete clanek zarazeny v sekci prvni svetova valka, nabidne vam to dalsi clanky ze sekce prvni svetova valka. Nic vic. Stroj ma ale schopnost nejak si clanek "popsat" soustavou cisel, vektorem, ktery ma asi sto parametru, a podle toho zjistovat, jak moc si dalsi nase clanky jsou podobne ci odlisne. Muze tedy doporucit clanek o pilotovi z druhe svetove, kdyz si cteme clanek o pilotovi z prvni svetove, spise nez doporucit clanek treba o chemickych zbranich z prvni svetove, protoze tam ta podobnost "neni takova".


strucna ukazka, vzal jsem devet anotaci nasich clanku a vlozil do systemu a nechal ho "ohodnotit", ktere jsou si podobne vice a ktere mene: 


vstup:


1. Jugurtha byl numidský král. Když numidský král Micipsa, který Jugurthu adoptoval, v roce 118 př. n. l. zemřel, nastoupil na jeho místo Jugurtha a jeho dva adoptivní bratři Hiempsal a Adherbal. Jugurtha zařídil, aby byl Hiempsal zabit, a po občanské válce v roce 112 př. n. l. porazil a zabil Adherbala.


2. Rodina bojových obrněných vozidel ASCOD (Austrian Spanish Cooperation Development) je výsledkem dohody o spolupráci mezi rakouskou společností Steyr-Daimler-Puch AG a španělskou General Dynamics Santa Bárbara Sistemas (obě společnosti jsou nyní divizemi General Dynamics European Land Systems). V roce 2004 byla představena modernizovaná varianta ASCOD 2, která byla zavedena do výzbroje britské a filipínské armády.


3. Vozidlá typovej rady Navistar International 7000-MV využívajú rovnaký podvozok ako civilné automobily typovej rady Navistar International WorkStar. Vo výrobe sú od roku 2005 a používa ich rad krajín z celého sveta, vrátane USA či Kanady (v rámci projektu MSVS - Medium Support Vehicle System).


4. Mimoriadne zaujimavé využitie veže raritnej veže Sd. Kfz. 234/2 povojnovou československou armádou


5. V roce 1944 se mladý Mandela stal členem Afrického národního kongresu (ACN), který usiloval o právo černých obyvatel kolonie Jižní Afrika na vlastnictví půdy a plnoprávné postavení. Jako vzor jim posloužil Indický národní kongres a jeho metody nenásilného odporu, hlásaného M. Gándhím.


6. Na počátku 70. let sovětské vojenské letectvo vyjádřilo přání nahradit MiG-21 modernějším dvoumotorovým stíhacím letounem s většími schopnostmi vzdušného boje. Jakovlev předložil řadu návrhů pod označením Jak-45.


7. Voják rakousko-uherské monarchie, Srbska, Ruska a Československa. Legionář, generál a vězeň a oběť gestapa.


8. Hiero II. byl řecký syrakuský tyran v letech 275 až 215 př. n. l. a nemanželský syn syrakuského šlechtice Hieroklea, který se hlásil k rodu Gelonů. Byl bývalým generálem Pyrrha z Epiru a významnou postavou první punské války. Figuruje v příběhu slavného myslitele Archiméda, který vykřikl "Heuréka".


9. David Ben Gurion byl první izraelský premiér; tuto funkci zastával s přestávkou po třináct let. Ben Gurionovo nadšení sionismem vyvrcholilo v roli, kterou sehrál při založení Izraele. Poté, co jej vedl k vítězství během války za nezávislost, pomáhal založit státní instituce a dohlížel nad absorpcí statisíců Židů z celého světa.



vystup





kazde anotaci vyse odpovida cislo a umisteni v dvourozmernem prostoru. Body blize k sobe tvori neco jako "klastr podobnych textu", vsimnete si treba seskupeni 1 a 8 v grafu napravo, tedy clanku o osobnostech z doby pred nasim letopoctem. Vedle pak 5-7-9, taktez osobnosti, ale spise z doby nedavno minule. A na druhe strane zbrane, 3 a 2 - obrnena vozidla, a o kus dale 6, letadlo a 4 tankova vez ... je to jen maly vzorek dat, ale myslim ze je zrejme, ze je to i na ceskych a slovenskych textech pomerne solidne urcit "podobnost" a na zaklade te bych mohl na konci kazdeho clanku doporucit dalsi clanky podobne.



druha oblast, ktera me napadla pri zkoumani te prvni, je vytvoreni automaticke "anotace" clanku, resp. sesumirovani o cem v danem clanku jde. Opet, zaklada se to na schopnosti AI text si precist a dle nejakeho zadani (kratke, stredni, dlouhe, ve vetach nebo v bodech) vypsat souhrn. Zajimave je, ze je to schopne vstrebat a pochopit cesky a slovensky text, ale odpoved je zatim jen v anglictine, coz ale neni problem, staci mi to pak prohnat jeste DeepL prekladacem a dodat tak ceskou verzi tehoz. Pro zajimavost opet prikladam tri "summary" ktere to vytvorilo na zaklade textu nasich tri relativne nedavnych clanku:


Citace :

David Ben Gurion was born in Plonsk, Poland, in 1886 and moved to Palestine in 1906, where he founded the Jewish settlement "Homeland" on the principles of Jewish nationalism and world socialism. He was an active member of the Jewish labour movement, which focused primarily on agriculture and establishing Jewish settlements. Ben Gurion played a crucial role in the establishment of the State of Israel in 1948, serving as its first Prime Minister and Minister of Defence. He led the country through its first Arab-Israeli war and established strong ties with the Soviet Union. Ben Gurion resigned from office in 1963 due to health issues, but he remained an influential figure in Israeli politics until his death in 1973.




Citace :

Captain Mario Visintini was born on 26th February 1913 and was known as a famous fighter pilot of the Eastern African Campaign. He failed the medical tests for the Italian Academy of Aeronautics so he joined a civil piloting course in Taliedo near Milan and later joined the Regia Aeronautica as an auxiliary pilot. He was assigned to the 91st Squardriglia, 10th Gruppo, 4th Stormo in Gorizia and received his military pilot's badge in 1937. He volunteered to serve in Spain and upon his return to Italy in November 1939, he was assigned to 412. Squadriglia, CR.42 fighter squadron in Eastern Africa. He achieved success during the war and flew missions against British targets at Ghedarefu, Gaz Ragebu and Agordatu, where according to British sources, the RAF and SAAF lost 10 aircraft. He died on January 11th, 1941 when his CR.42 crashed into Mount Nefasit in Eritrea.



Citace :

Work on the Regulus cruise missile began in 1948, and production of the Regulus I missile, in two versions, began in 1953. The Regulus I was originally planned as a nuclear bomb delivery system, but was later deployed as a medium-range, nuclear-capable cruise missile. The primary launcher was the US submarine, with surface ships also used as launchers. The Regulus I program ended in 1959 with the completion of 514 missiles, and the missiles were phased out in favor of aircraft in 1960 and 1964. This article provides a detailed overview of the history of the Regulus program, including developmental history and the various ships that served as launchers.



uzitecne by to bylo na dvou mistech, jednak pri psani clanku, aby clovek nemusel vymyslet anotaci, a druhak v miste, kde se nominuje tema tady z fora jako clanek, a clovek tam musi vlozit NAZEV clanku a ANOTACI. A moc lidi ty nominace nedela, myslim ze prave kvuli tomu, ze vymyslet tu jednu dve vety jsou vlastne hroznej problem Very Happy V nove verzi valka.cz sice anotace na uvodni strance u clanku nezobrazuju, ale je to spise pokus, jestli je to bez nich lepsi nebo horsi, mohou se kdykoliv vratit, takze urcite chci toto pole u clanku zachovat. Fungovalo by to tak, ze pri nominovani nebo napsani clanku by si AI "precetla" nas text a dodala souhrn, ktery by clovek samozrejme mohl dle potreby doladit, jen by to nemusel psat cele od zacatku.



Zajima me tedy vas nazor, prijde vam tato cesta uzitecna, je uz v tomto stavu "Skynet" dostatecne schopny, aby nam byl k uzitku, nebo si myslite, ze to zatim nevyuzijeme?
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742889 Verze : 4
Toť otázka - právě u těch anotací.
Ano, AI ušetří námahu a z článku dokáže vytáhnout do krátkého odstavce vše podstatné
Ne, koliduje so se Tvým požadavkem mít v anotaci text, který na první pohled zaujme a inspiruje k otevření článku
Ale proč to nezkusit
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742895 Verze : 0
Jsem pro, minimálně za pokus to stojí. Jak pro anotace, tak i nabízení podobných článků.


Sám bych rád viděl něco, co projde naši obsáhlou databázi a vytáhne "kandidáty" na články i když u nich není nastaven procentík, nebo je zbytečně nízký. "Ruční" procházení je velmi únavné...
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742900 Verze : 2
Janko : to asi zatim nedokaze, ale muzeme se podivat na to jinak - na clanek obvykle nominujeme veci, ktere maji (krome obsahove zajimavosti samozrejme) i nejakou minimalni delku. Takze muzu zkusit udelat nejake udelatko, ktere se podiva ktera temata jsou "plna textu", kde je toho vic jak N znaku ci slov ci neceho podobneho, a kde zaroven neni nic nanominovano. Vyloucit z toho diskusni temata a prispevky, a uvidime jestli to da nejaky zajimavy seznam. Ktery se samozrejme bude muset projet ruco, ale uz bude alespon trochu zuzen ten vyber, kde hledat.


Ze to nedokaze psat texty "poutave" je samozrejme fakt, ale zvazuji, jestli mame mezi nami tolik kreativcu, kteri by se do toho pousteli. Ono co se tyce clanku, tak si myslim ze to maji hodne na bedrech prave Janko a Rad, a to spise po organizacni, resp. jazykove strance. Je nas bohuzel tolik kolik nas je, a nevim jestli se nam na to podari najit nekoho dalsiho, kdo by treba prave v teto oblasti pusobil. A kde nejsou ruce, holt musi nastoupit mozek Smile
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742901 Verze : 0
Už dlhšie sa hrám s Bardom a skúšal som ho zneužiť pri tvorbe nejakých vecí na valku. Z hľadiska všeobecnej histórie je ako tak použiteľný, detaily mu nejdú (množstvo informácií je v klasickej knižnej podobe, ku ktorým nemal a nemá prístup a aj množstvo webových zdrojov je pre neho nedostupných). Takže AI používam najmä na tvorbu popisov k videu a učesanie prekladov - popisov k svojim videám na youtube + na to, aby môjho synátora učil matiku (o pár mesiacov maturuje a je z nej troška mimo).
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742913 Verze : 0
No AI je v pohode, ale ked nieco vypluje zo seba tak to jednoznacne este musi clovek nejako ucesat aby to nebolo... strojove. No a ked sa to spravi pekne tak to moze davat pocit ze to je aj kreativne Smile
URL : https://www.valka.cz/Umela-inteligence-nebo-prirozena-blbost-t273699#742932 Verze : 0
Diskusní příspěvek Faktografický příspěvek
Přílohy

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více