Main Menu
User Menu

Telgárt

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Telgárt
Originální název:
Original Name:
Telgárt
Další názvy:
Other Names:
Tiergarten, Thyrgart (1549), Tergharth (1566), Thiergarth (1573), Tergard (1612), Telgard, Telgarth (1650), Tergold oder Tiergarten (1782), Tergarth (1773), Telgárt (1863), Švermovo (1948); maďarsky Telgárt, Garamfő.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°51'06.12"N 20°11'18.39"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1326
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- kostol gréckokatolícky sv. Ducha, z roku 1794, barok
- pamätná cintorín SNP z roku 1959
- pomník padlým v SNP, postavený z roku 1954, autorom je J. Hučko
- Telgártska slučka (2300 m) – železničný tunel vybudovaný r. 1936 podľa architekta Kornela Stodolu.
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V obci sú 2 studené zemité a zemito – sadrové kyselky.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.telgart.eu.sk
URL CZ: https://www.valka.cz/Telgart-t126414#428607Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Brezno-t126414#428607Version : 0
MOD
Pomník padlým v SNP v Telgárte.


Zdroj: vlastné fotografie

URL CZ: https://www.valka.cz/Telgart-t126414#533110Verze : 1
URL EN: https://www.armedconflicts.com/okr-Brezno-t126414#533110Version : 0
MOD