Salmanassar I.

Asyrský král Salmanassar I.


Asyrský král vládnoucí v letech 1274 - 1245 př.n.l.. Byl to syn Adad-Nárárího I.. Za jeho vlády prožívá Asýrie dobu rozkvětu a vzestupu. Položil základy syrské politiky, dvorských zvyklostí, nakládání s podmaněnými městy, s jejich rodinami, zacházení se zajatci atd. Největším vojenským úspěchem Salmanassara I. bylo vítězství nad Mitanni, které se po porážce Adad-Nárárího I. znovu vzchopilo za podpory Chetitů a kmene Achlamú. Mitannijské území bylo připojeno k Asyrskému státu. Poprvé se za jeho vlády dozvídáme o novém státu - Uratu, který porazil, ale nepodmanil. Založil pozdější hlavní město Asýrie - Kalach.


Zdroj:
Prosecký, Jiří. Heller, Jan. Charvát, Petr. Nováková, Nea. Peečířová, Jana. Pecha, Lukáš. Sadek, Vladimír. Součková, Jana. Encyklopedie Starověkého Předního Východu
Praha: Libri 1999 ISBN 80-85983-58-3
URL : https://www.valka.cz/Salmanassar-I-t66915#236638Verze : 0
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!