Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč
♡ Chci přispět

Miles Teg

Miles Teg

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 41
Z toho faktografických příspěvků : 36
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Mezopotámie I. - Neolit

  Území Předního východu bylo osídleno již ve starší době kamenné, a to druhem Homo Sapiens Neandretalis (jeskyně Šanídár - SV Irák - 50 - 40 tisíc let př.n.l.) Paleolitičtí si opatřovali obživu sběrem rostliné a živočišní potravy (zrní, plody, sběr drobných živočichů) i lovem (gazely, jeleni, kanci).

  4.133
 • Mezopotámie II. - Chalkolit

  Chalkolit lze pokládat za jakési přípravné období, v němž se objevují některé základní rysy mezopotámské civilizace v zárodečných formách. Hlavní změna však je v přesunu centra vývoje postupně do jižní Mozopotámie.

  4.624
 • Mezopotámie III. - Vznik mezopotámské civilizace

  Toto klíčové období je po archeologické stránce charakterizováno kulturou Uruckou (3500 – 3200 př.n.l.) a Džemdetnasrskou (3200 – 3000 př.n.l.), které navazují na obejdské kultury.

  4.822
 • Mezopotámie IV. - Ranědynastické období

  V 1. pol. 3. tis. př.n.l. docházelo postupně v Mezopotámii k formování městských států, v jejichž čele stály dědičné vladařské dynastie. Proto se tato fáze nazývá ranědynastickým obdobím.

  4.310
 • Mezopotámie V. - Akkadské období

  V akkadském období byl poprvé vytvořen větší státní útvar, který na delší dobu (asi 150 let) sjednotil celou Mezopotámii a přechodně ovládl i okolní oblasti (Asýrie, Elam). Jeho tvůrci navazovali na dřívější krátkodobé sjednocovací pokusy, které se datují již do ranědynastického období (např. Eanatum z Lagaše).

  5.304
 • Mezopotámie VI. - Období II. dynastie z Lagaše

  Lagaští králové ovládali zřejmě je městský stát nevelkého rozsahu, který získal samostatnost nebo vznikl po pádu Akkadské dynastie.

  3.528
 • Mezopotámie VII. - Období III. dynastie z Uru

  Vláda třetí dynastie urské znamenala významný přelom v mezopotámaských dejinách, neboť po dlouhém období rozdrobenosti bylo opět nastoleno centrální vedení pro celou Babylonii. Urští vladaři věnovaly mnoho usilí vybudování systému centrální správy, který by umožnil co nejefektivnější využívání hospodířských zdrojů země.

  5.089
 • Mezopotámie VIII. - Starobabylonské a staroasyrské období

  Pro toto období mezopotámských dějin, které vyplňuje první polovinu 2. tisíciletí př.n.l., máme k dispozici prakticky nepřeberné množství písemného materiálu, který nám umožňuje dostatečně nahlédnout do událostí tohoto období. O ekonomických a sociálních poměrech nás informují desetitisíce administrativních záznamů, smluv, soukromých a úředních dopisů, právnických sbírek a jiných textů.

  5.450

Medaile a vyznamenání

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (1)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

Medaile za zásluhy o forum 1. stupně

Medaile za zásluhy o forum 2. stupně

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!