Main Menu
User Menu

Ratková

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Ratková
Originální název:
Original Name:
Ratková
Další názvy:
Other Names:
(1413) Rathko, (1427) Rathkow, (1786) Ratkowa; maďarsky Ratkó.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°35'29.73"N 20°05'50.24"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1413
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Kostol evanjelický gotický z 15.-16. storočia, interiér klasicistický asi z roku 1830
- Zvonica barokovo-klasicistická z roku 1807
- Škola bývalá evanjelická klasicistická z roku 1818
- Radnica klasicistická z roku 1827
- Pamätník D. Bacháta z roku 1940
- Zvonica v obci Repištia, neskoroklasicistická z roku 1869
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
Daniel Bachát-Dumný (1840 – 1906), spisovateľ
Samo Beláni (1824 – 1852), maliar
Cyril Gallay (1857 – 1913), prekladateľ, publicista
Izabela Textorisová (1886 – 1949), botanička


Pôsobisko:
Ladislav Bartholomaeides (1754 – 1825), historik a geograf, pôsobil tu v roku 1603
Matúš Roškovecius (16. – 17. storočie), básnik
Michal Semian (1741 -1812), básnik, pôsobil tu v rokoch 1773 - 1774
Andrej Šmál (1706 – 1766), historik, tu zomrel


Študovali:
Pavel Šramko (1743 – 1813), básnik, filológ
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V roku 1963 bola obec Repištia (1247) pripojená ku Ratkovej Zaniknuté obce v okolí - Forovo (1427) a Proša (1427).
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.ratkova.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Ratkova-t127159#430468Verze : 0
MOD