Main Menu
User Menu

Pavličenko, Ljudmila Michajlovna

Lyudmila Mikhailovna Pavlichenko

Людмила Михайловна Павличенко

Pplk. Ljudmila Michajlovna Pavličenko - nejúspěšnější odstřelovačka druhé světové války


(1916 - 1974)Hrdinka Sovětského svazu


Narodila se 12. července 1916 v Bíle Cerkvi, malém městečku na Ukrajině. Její otec, účastník občanské války, se osobně znal se slavným Čapajevem. Ljuda, jak jí říkali, se musela s rodiči několikrát stěhovat. Po střední škole odešla studovat historii na univerzitu v Kyjevě. V té době se stala členkou střeleckého kroužku Osoaviachimu, kde vynikla přesnou střelbou. Uvažovala tehdy dokonce o tom, že se přihlásí jako dobrovolnice do Španělska.


Když vypukla válka, vstoupila jako dobrovolnice do Rudé armády a stala se příslušnicí 25. pěší tzv. „čapajevské“ divize Samostatné přímořské armády. Měla být přidělena k zdravotníkům, to však odmítla a sama se přihlásila k odstřelovačům. Během bojů v okolí Oděsy vyřadila 187 nepřátelských vojáků. Když se nepřítel zmocnil města, odešla s 25. divizí bránit Sevastopol, kde před válkou krátce pracovala v knihovně. Ljudmila se s puškou Tokarev SVT-40 s optickým hledím aktivně zapojila do obrany města. V květnu 1942 měla na osobním kontě již 257 německých a rumunských vojáků a důstojníků, z toho 36 odstřelovačů, včetně německého „esa“, v jehož sniperské knížce byly záznamy potvrzující zabití více než 400 francouzských, britských a sovětských vojáků. Při obraně města zahynul její druh a učitel v hedné osobě - Rudoarmějec Vasilij Kovtun, a sama Ljuda byla raněna. Po návratu ke své jednotce se znovu zapojila do bojů a zarovnala své skóre na celých 309 nacistů. Se zbytkem obránců města pak byla evakuována na Malou zemi.


V říjnu 1942 se stala členkou delegace studentů, pozvaných na návštěvu Velké Británie, Spojených států a Kanady. Ve městě Coventry předala šek na obnovu zničeného města, vybraný jako projev solidarity od sovětských občanů. Jako vůbec první občanka SSSR byla přijata v Bílém domě samotným prezidentem F. D. Roosveltem. Při návštěvě kanadského Toronta dostala jako dárek Colt semi-automatic. Po návratu do vlasti dělala instruktorku ve škole pro odstřelovačky nedaleko od Moskvy.


25. října 1943 byla majoru L. M. Pavličenkové udělena Zlatá hvězda Hrdiny SSSR.


Po válce dokončila univerzitu a poté pracovala pro vojenské námořnictvo, zúčastnila se několika mezinárodních setkání veteránů a byla též činná ve Výboru veteránů Velké vlastenecké války. Podruhé se provdala a založila si rodinu. V roce 1957 ji při návštěvě SSSR v rámci "oteplování" vztahů navštívila v jejím moskevském bytě Eleanor Roosvelt, se kterou se za svého pobytu v USA velmi sblížila. Jako členka Asociace družby s národy Afriky se počátkem 60. let zúčastnila expedice po západoafrických zemích.


Zemřela po záchvatu mrtvice v roce 1974, bylo jí 58 let.
Pavličenko, Ljudmila Michajlovna - L. Pavličenko v hodnosti majora námořnictva koncem 60. let

L. Pavličenko v hodnosti majora námořnictva koncem 60. let
Pavličenko, Ljudmila Michajlovna - Na snímku L. Pavličenková s V. Pčelincevem na návštěvě Bílého domu,1942

Na snímku L. Pavličenková s V. Pčelincevem na návštěvě Bílého domu,1942
Pavličenko, Ljudmila Michajlovna - Fotografie L. Pavličenko s věnováním pořízená ve Spojených státech,1942

Fotografie L. Pavličenko s věnováním pořízená ve Spojených státech,1942
Pavličenko, Ljudmila Michajlovna - Poštovní známka z roku 1976 s vyobrazením Hrdinky SSSR L.Pavličenko

Poštovní známka z roku 1976 s vyobrazením Hrdinky SSSR L.Pavličenko
Pavličenko, Ljudmila Michajlovna - L. Pavličenko s puškou SVT-40 s optickým hledím

L. Pavličenko s puškou SVT-40 s optickým hledím
URL : https://www.valka.cz/Pavlicenko-Ljudmila-Michajlovna-t21091#79989Verze : 0
zdroj: histomil.com
URL : https://www.valka.cz/Pavlicenko-Ljudmila-Michajlovna-t21091#536348Verze : 1
MOD
Za pomoci modernej techniky kolorované fotografie Ľudmily Pavličenko.


img-fotki.yandex.ru

URL : https://www.valka.cz/Pavlicenko-Ljudmila-Michajlovna-t21091#563065Verze : 1
MOD
Diskuse