Main Menu
User Menu

Nagmachon

obrněný transportér - pásový

NAGMACHON


Takticko-Technická Data

Posádka
- 2 (řidič, velitel) a 10 vojáků výsadku

Výzbroj
- 2x FN MAG/M240 ráže 7,62 mm
- 4x TAAS IS-10 vrhač zadýmovacích granátů, každý s deseti granáty

Rozměry
- délka : 7.840 mm
- šířka : 3.380 mm (včetně bočního představného pancéře)
- výška : ???? mm
- světlá výška : ?? mm

Hmotnost
- +/- 45 t (bez bunkru)

Pohon
- pohonná jednotka : Teledyne-Continental AVDS-1790-2AC
- výkon : 750 ks při 2.400 ot.min.

Převodovka
- Allison CD-850-76A1


Vývoj
Během konce 70. a začátkem 80. let izraelská armáda vyřadila z výzbroje tanky Sho't Kal (Centurion) bez věže. Následně bylo rozhodnuto vyvinout obrněný transportér využívající jako základ právě korbu tanků Sho't Kal, který by mohl poskytovat větší ochranu osádce a výsadku než transportéry M113 a archaické M3 "Halftrack" americké výroby. Vozidlo bylo vyvinuto k transportéru NagmaSho't. Prostředek nebyl příliš vhodný jako klasický obrněný transportér, protože při sesedání z vozidla byl výsadek prakticky nekrytý. Našlo se pro ně nakonec dobré využití jako ženijní vozidlo a jako transportér pro ženisty.
Od vozidla NagmaSho't byl vyvinut Nagmachon, určený od počátku jako protipovstalecká platforma (COIN - COunter INsurgency).

Popis
Nagmachon, stejně jako jeho předchůdce NagmaSho't, je přestavěn z tanku Sho't Kal (Centurion), má nahrazenou věž za pevnou nepohyblivou nástavbu. Spodní strana korby je zesílena pro lepší ochranu před výbušnými příložnými náložemi. Vozidlo Nagmachon lze od svého předchůdce, transportéru NagmaSho't, rozeznat i podle přídavných panelů dynamického pancéřování (Explosive Reactive Armor - ERA), kterých je více, a také podle zvýšeného místa pro řidiče. Dále je Nagmachon vybaven velkým bočním představným pancířem (tzv. bazooka plates), vyvinutým z panelů dynamického pancéřování. V zadní části je pár poklopů, které se odklápějí směrem nahoru.

Nagmachon může být vybaven rozličnými ženijními zařízeními, včetně rozrývacího - odminovacího zařízení, známého jako Nochri a protiminového systému Magov. Se svým těžkým pancéřováním se z něj stala dokonalá platforma pro čištění cest skrze minová pole a oblasti s nástražnými výbušninami. Ačkoli vozidla mohou být využita při plnění ženijních úkolů, většinou se využívají v součinosti s pěchotou.

Protože se osádka vystavuje nepřátelské palbě, tři panely pancéře byly připojeny ke střeše nástavby. Tyto panely byly vybaveny průzory s neprůstřelným sklem. Mezi panely jsou umístěny dva kulomety FN MAG (ráže 7,62 mm).

Dále je Nagmachon vybaven čtyřmi vrhači granátů IS-10. Každý z nich pojme 10 zadýmovacích granátů typu CL-3030. Nepotvrzené zprávy uvádějí, že je možné z vrhačů IS-10 odpalovat i jiné typy náloží.

Později byl Nagmachon dovyzbrojen velmi pozoruhodným "bunkrem" na vrchu pevné nástavby. Tato nástavba umožňuje vést z kulometů FN MAG (ráže 7,62 mm) palbu po "měkkých" cílech, přičemž průzory zajišťují celokruhový výhled do okolí. Tento rys je zejména vhodný pro bezpečnostní hlídky a pro operace v městské zástavbě, názývané MOUT-Tasks (Mission On Urban Terrain).

Informace, jakož i níže uvedené obrázky byly (jsou) čerpány z internetových stránek - http://www.israeli-weapons.com/ ; http://www.imi-israel.com/ ; http://www.clubi.ie/exalted/centurio.htm ; http://www.wikipedia.org/
URL : https://www.valka.cz/Nagmachon-t47258#184659Verze : 0
MOD
Vozidla Nagmachon
Nagmachon -


Nagmachon -


Nagmachon -


URL : https://www.valka.cz/Nagmachon-t47258#184661Verze : 0
MOD