Main Menu
User Menu

Martin Smíšek

Diskuse
Komentáře k článkům tohoto autora ...
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2778Verze : 0
MOD
Krug = VYNIKAJÍCÍ!!! Shocked Nikdy mě tak nic nepotěší, jako když někdo něco napíše o mé milované PVO. Děkuji. Jen drobounká připomínečka (nic ve zlém), jako komplet jsou označovány prostředky PVO, u nichž jsou všechny části soustředěny do 1 části, např. S-2 Strela, prostředky složené z více částí (odpalovací a naváděcí zařízení jsou zvlášť) jsou označovány jako komplex.


Ještě jednou děkuji. Jen tak dál, už se těším na další. #Turn-l
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2788Verze : 0
MOD
Nějaké slušné fotografie a barevné bokorysy kompletů LUNA (Frog 7) jsou v publikaci od nakl. Concord "The Scud", autor S. Zaloga, číslo 7037.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2856Verze : 0
Concordy muzu dodat, pred nekolika dny jsem se dohodl s vydavatelem, brzo budou v obchodě ! Smile
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2858Verze : 0
MOD
Safra to je rychlost. Shocked
K věci: konkrétně sháním publikaci nakl. Concord, s názvem "The War in Afghanistan 1979-1989", katalogové číslo 1009. Tu bych závazně vzal - vyobrazení přebalu tohoto titulu na zadní straně publ. BMP.


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2860Verze : 0
Ok. Dam vědět, až se to objedná, počítám tak do 14-21 dnů by to tu mohlo být.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2868Verze : 0
MOD
Mnohokrát děkuji pane!


Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2869Verze : 0
Coze? Concordy uz jsou k mani? Uz jsem te nechtel chvalit, aby jsi nam moc nespychl, protoze jsem to delal uz x-krat v jinych castech fora, ale musim rict excelentni prace. Az to reknu Carlosovi, tak od nas muzes ocekavat celkem slusnou objednavku Concordu.


Jupiiiiiiiii !!!
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#2896Verze : 0
MOD
Dobře a přehledně zpracovaný článek, který mi napomohl v mé badatelské činnosti si vyjasnit jednu dost zajímavou otázku. Navíc přehledná obrazová příloha vysvětlí ostatní, co se z textu nevyčte.
Díky
Fridrich
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#3446Verze : 0
Velice zajímavý článek, osobně oceňuji komplexní zpracování informace o celém komplexu. Příteli, některá doplnění a upřesnění, informací o 2K11 je relativně dosti, ale často jsou dosti zamlžené.


Přibližně uvádíte- navádění rakety bylo povelové a v konečné fázi použito samonavedení.


Ano- takový byl záměr, který se však realizoval pouze pokusně u protiraketové varianty Krugu.
Z osobního kontaktu (1977-1981) s lidmi, kteří se podíleli na vývoji a zkouškách vím, že se nepodařilo včas dokončit samonaváděcí hlavici, a proto do vojsk pouze verze s povelovým navedením.
Do vojsk se dostala verze s povelovým navedením i když "delší" rakety měli ve špičce místo na RL samonaváděcí hlavici.
Nyní stručné doplnění k protiraketové variantě komplexu KRUG( podrobná informace je na stránce mého kolegu Saida Aminova http://www.pvo.ru).
Povelový systém Krugu byl doplněn aparatůrou podsvětu cíle z řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN 1S91 komplexu 2K12 Kub a na raketě byla poloaktivní samonaváděcí radiolokační hlavice 1SB4 z rakety 3M9 uvedeného 2K12. Byl tedy realizován kombinovaný řídící systém navedení Krugu - v počáteční fázi povelový a v konečné u cíle poloaktivní samonavedení. I toto poloaktivní samonavedení mělo být původně realizováno podsvětem ze stanice navedení raket SNR 1S32, později se však přešlo na zmíněnou variantu nepřetržitý režim podsvětu od Kubu. Na polygonu Emba se prováděly zkoušky na cíle typu R-11M(8K11). Koncem 60. let se začalo s vývojem univerzálního komplexu (protiletadlového a protiraketového) S-300V a vývoj na této variantě KRUG-M byl zastaven. Krug byl přijat ve variantě protiletadlové do výzbroje armády v roce 1971. V letech asi 1975-77 jsem se s ním setkal neoficiálně a od 1977 již profesionálně.


Příteli, toto je krátké doplnění tvé záslužné práce, prosím- neber to jako výtku.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#5026Verze : 0
To Jirka
Dotaz blba> co je to stupnice odpalu ?
Vcelku chapu, ze integrace napriklad AMRAAM do avionickeho systemu je projekt tak na 2 roky, ale proc nemuze ALCA pouzivat Maverick ? Vzdyt prece probehly zkousky ve Francii a v Norsku ?
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#5791Verze : 0
To Jirka
Děkuji za vysvětlení. Rozhodně bych si nedovolil zpochybňovat informace od "insidera". To teda znamená, že ALCA umí nosit jen klasické železné bomby a přídavné nádrže. Sidewindery může střílet v podstatě jen "naslepo" bez pomoci avioniky když se ozve IČ snímač. #Puppy dog
Btw. v záříjovém ATM je článek o kanónu PLAMEN. Zdá se, že problém je jeho disfunkce při selhání výstřelu, jinak to vypadá dobře. Pokud vím, tak ten mechanismus má několik startovacích pyropatron, aby se mohl zase rozjet, ale to v tom článku není.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#6215Verze : 0
Kompletně jsem překopal článek o ShM-120 PRAM. K článku o Krugu jsem přidal nějaké fotografie "Fridrichova oblíbence" (1S12), takže se na to prosím mrkněte.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#6435Verze : 0
MOD
Pokud iračané bojově použily 9K52 luna-M za války v perském zálivu,tak jsou u mě "molodci"!
když jsem sloužil jako záklaďák "za doktora Husáka",tak jsem se dostal k těm Lunám-M./krycí název "pastelka"/.Nový materiál se tomu říkalo,ten starý materiál byly luny na pásových podvozcích.Pro ČSSR byly vyčleněny tyto hlavice raket:tříštivotrhavá,chemická,jaderná(ty nebyly na našem území-v případě hrozícího konfliktu se měly letecky přepravovat z Ruska/SSSR/ na letiště v Ruzini a od každého útvaru měly pro ně vyrazit přepravníky a pak je dovézt na předem utajená místa setkání),cvičná - naplněná betonem.Hlavním terčem "našich" raket jak nám vtloukali do hlavy,byla odpalovací zařízení nepřítele(NATO),zejména rakety Lance,Honest john,Persing.samozřejmě až po vypátrání armádním průzkumem.Přesnost střelby -teda výpočtů dráhy letu,což jsem měl na starost já byla +/- 100m,někdy líp.Pokud bylo hůř,(dráhu letu počítaly dva nezávislé subjekty a musela se shodovat,jinak nebyl dán povel k palbě)muselo se počítat znovu - norma na výpočet pomocí kalkulačky a tabulek,kterých byl plný kufr/asi padesát tlustých sešitů/ byla 25minut(asi 1000 poč. operací)rychlost větru u země i ve výšce 50km,teplota to samé,směr,vliv otáčení země,hmotnost prach.náplně,hmotnost hlavice.odpor vzduchu,balistika,topograf.souřadnice atd.atd..Ruskému PC, které zabralo celý náklaďák to trvalo asi 10minut.Tehdy se věřilo,že když je raketa neřízená,nemůže ji žádný rušící element vychýlit z dráhy letu.Doba hoření motoru byla podle situace/potřeby dostřelu/ asi 80sec.a pak raketa stoupala do výšky okolo 50km setrvačností a pád po balistické dráze.Později když američané zavedli systém Patriot a mohli tak raketu sestřelit,nacvičovali jsme odpal dvou raket na jeden cíl v rozmezí pár sekund, aby alespoň ta druhá na cíl doletěla.Nevím jestli takovou taktiku použili i Iráčané,protože "ruská škola"střelby byla trochu jiná-přímo bez kontroly pálit rovnou od boku.To bylo také terčem kritiky jednoho ruského generála,který nás navštívil,když jsme měli VS na Kopečku u Olomouce vedle ZOO,že oni nic nekontrolují... "davaj ogoň"..Jinak podvozky ZIL 135,byly dost poruchové a měly velkou spotřebu benzínu 100l/100km.Vojna u této zbraně nebyla moc náročná fyzicky, ale makačka "na bednu".Zdraví vás starší počtář,velitel výpočetního družsta.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#54995Verze : 0
Chtěl bych jen upřesnit, že v letounu není sedačka VS-2B ale VS 2C se stejnými parametry, pouze modernizovaná na západní standarty.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#87429Verze : 0
Podle číselníků sovětské a ruské vojenské techniky je zařízení 9G22 (9G22M) plnič okysličovadla PLRK 2K11 Krug (2K11M Krug-M).
Na obrázku je opravdu vzduchový vůz, určitě ale nemá označení 9G22.
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#248426Verze : 0
Znovu jsem se díval a označení, co je uvedené v článku by mělo sedět. Nemáte tím plničem okysličovadla na mysli 9G28?
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#248456Verze : 0
MOD
Začnu tím, že se omlouvám.


Informace podle zveřejněných indexů, kterou jsem převzal, byla nesprávná.
V případě zařízení 9G22 (xx) se jedná opravdu o plnič vzduchu (česky řečeno vzduchový vůz, "vzducháč").
Mám ji ověřenu člověkem (před cca 1/2 hodinou) cestou téměř osobního kontaktu (Skype), který mně za tu prvotní dezinformaci dal pěkně "za uši".
URL : https://www.valka.cz/Martin-Smisek-t458#248470Verze : 0