Main Menu
User Menu

Hronec

okr. Brezno

     
Název:
Name:
Hronec
Originální název:
Original Name:
Hronec
Další názvy:
Other Names:
Hronecz (1357), Horonecz (1390), Plantatio Pauli (1405), Kysgaran (1424), Ranitz (1547), Rohnitz (1802)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Brezno
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°47'41.11"N 19°34'55.13"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1357
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
- Pomník padlým partizánom, postavený v roku 1955
- Cestný most z liatiny z roku 1810, klasicizmus
- Železničný most, lokalita Selecká, z roku 1908
- Železničná budova v Hronci z roku 1912
- Kostol rímskokatolícky sv. Klimenta z roku 1826
- cyrilo-metodský zvon, odliaty v roku 1850
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko:
- Žigmund Nikel-Séči(1841 Hronec - 1895 Banská Štiavnica), lesný inžinier, profesor, lesný radca
- Alojz Sokol (1871 Hronec - 1932 Bernecebaráti - Maď.), atlét, bronzový medajlista behu na 100m na 1. olympijských hrách v Aténach v roku 1896
- Ján Fischer (1896 Hronec - 1963 Bratislava), hudobný skladateľ a pedagóg
- Ladislav Chudík (1924 Hronec ), herec
Pôsobisko:
- Tomáš Hromada(1793 Brezany - 1870 Žarnovica), rímsko-katolícky kňaz, národný buditeľ
- Adolf Huszár (1843 Jakub pri Banskej Bystrici - 1885 Budapešť, sochár
- Štefan Padlička (1867 Pohronská Polhora - 1940 Brezno), sochár, rezbár
- Ignác Lucký (1868 Trstená - 1938 Hronec), rímsko-katolícky kňaz, farár – dekan
- Rudolf Kloska (1877 Horné Hámre - 1964 Banská Bystrica), maliar
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Počas SNP bola v Hronci vojenská nemocnica. Nachádza sa tu štátna prírodná rezervácia Hrončocký grúň. V rokoch 1850-1883 bola ku Hroncu pričlenená obec Štavničky (v súčasnosti súčasť mesta Podbrezová)
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.hronecobec.sk
URL : https://www.valka.cz/Hronec-t126256#428322Verze : 0
MOD