Main Menu
User Menu

HUN - Kecel - Muzeum bojové techniky

V městečku Kecel jižně od Budapešti je umístěna expozice bojové techniky maďarského vojenského muzea. Jde o poměrně velký areál čtvercového půdorysu kde je pod širým nebem vystaveno odhadem asi 300 – 400 kusů bojové techniky. Vlevo od vchodu je několik letadel a na ně navazují systémy jako PL rakety nebo letecká výzbroj, Hlavní těžiště je ale proti vchodu kde stojí v řadách snad vše co v Maďarsku po roce 1945 jezdilo. Jso zde různé typy jak domácích tak zahraničních nákladních aut, s různými nástavbami, pancéřové transportéry, a tanky. Vzadu za nimi jsou i meziválečné povozy a kolesny k dělům. Před exponáty jsou tabulky se stručným popisem. Napravo od vchodu jsou pak umístěny dělostřelecké systémy počínaje děly z výzbroje Rakouska-Uherska až po raketomety, dále jejich tahače a jako doplnění je těsně podél plotu vystavena řada min užívaných na dunaji řezů kanonů. Pokud jste fandové na ruskou poválečnou techniku najdete jí tu opravdu hodně, já jako fanda na dělostřelectvo jsem tu našel několik kanonů které aš naší výroby u nás nejsou v muzeu k vidění třeba KPÚV 37. Prohlídka muzea je bez průvodce fotografovat se dá cokoli. V budově muzea je obchod se suvenýry a výstavka modelů.
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#53949Verze : 0
Takhle nějak to tam vypadá
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#53955Verze : 0
Jojo, taky jsem tam v létě 2003 byl. Mě tam zaujala předevší msovětská šilka a pouštní terénní vůz z Afghanistánu. Také tam je mezi jinými i náš L-29 Delfín.
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#53956Verze : 0
z naší techniky tam není jenom Delfín... Laughing
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#53964Verze : 0
Jsem rád že jsem v tomhle příjemném muzeu nebyl sám Smile ten první obrázek je bohužel jen rekvizita z nějakého filmu postavené na moderním podvozku. Pokud byste někdo měl přesnou adresu a dal ji sem byl bych rád (nemusel bych ji doma hledat Wink )
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#53971Verze : 0
jo...z tohoto pohledu je to dobře vidět
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#54128Verze : 0
také jsem vyštrachal několik fotek, takže nejdřív pár celkových pohledů
HUN - Kecel -  Muzeum bojové techniky - pohled na letadla

pohled na letadla
HUN - Kecel -  Muzeum bojové techniky - pohled na část (malou) děl

pohled na část (malou) děl
HUN - Kecel -  Muzeum bojové techniky - pohled mezi dvě řady techniky - jsou to ty kratší řady

pohled mezi dvě řady techniky - jsou to ty kratší řady
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#54175Verze : 0
a ještě pár zajímavostí, kde třeba najdete kolesnu ke kanonu?
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#54176Verze : 0
Dovolím si doplnit několik údajů k zde zveřejněným fotografiím: Obrázek s názvem "kanon.jpg" - vlastně se nejedná o kanón, ale o druhoválečnou německou houfnici s názvem 10,5 cm le.F.H. 18. Následující obrázek "kolesna.jpg" nepředstavuje uvedené dělostřelecké zařízení. Zde se jedná o HLOMOZNU. Vlastní kolesna sloužila jako přepravní základna lafety zbraně. Pořadí uvedených vozidel bylo toto: 1/ Vlečný prostředek: - při hipotrakci: koně, voly, sloni, atd. - při mototrakci: jakékoliv vozidlo s odpovídající tažnou silou 2/ Hlomozna - vlečené vozidlo, určené k přepravě střeliva a části obsluhy zbraně. 3/ Kolesna - vlečené vozidlo, zlepšující možnosti přepravy zbraně na větší vzdálenosti. Zbraň ke kolesně většinou upnuta za rameno lafety. 4/ Zbraň v pochodové poloze - vlastně se jednalo o třetí vlečené vozidlo v řadě. Teprve během poslední války většina armád přestává používat hlomozny, které nahrazuje doprovodnými muničními vozidly.
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#77503Verze : 0
MOD
to Jiří Tinťěra musím vám oponovat, jde totiž o kolesnu a ne Hlomoznu. Kolesna je zařízení umožňující připojit dělo (obvykle starší za vlečný prostředek (zde se jedná o úpravu staré hipomobilní kolesny pro zapřažení za auto nebo traktor) za tuto kolesnu , která obvyhle má místa pro obsluhu a někdy i pro část vezeného střeliva (to je i v tomto případě) se pak zapřahá dělo nebo hlomozna. Hlomozna je zařízení jež slouží k pžepravě dotace munice, případně dalšího materiálu. Obvykle ji nelze zapřáhnout jinak než za kolesnu. Zde jde o tu první část soupravy (proto má vzadu závěe pro připevnění děla (nebo hlomozny), tento závěs na Hlomozně obvykle není, mimoto, hlomozna bývá obvykle o dost větší (veze se v ní podstatne více nábojů. Vzhledem k tomu že jde o první část celé soupravy, nelze jinak než ji nazvat kolesnou Smile
URL : https://www.valka.cz/HUN-Kecel-Muzeum-bojove-techniky-t14280#77537Verze : 0