Main Menu
User Menu

Gemerské Teplice

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Gemerské Teplice
Originální název:
Original Name:
Gemerské Teplice
Další názvy:
Other Names:
Gemerský Milhosť – (1258) Polgla, (1383) Mygleztapulcha, (1427) Myglizpataka, (1808) Migles, maďarsky Miglész, Miglészpataka.


Jelšavská Teplica – (1258) Thapolcha, (1337) Thoplucha, Toplucha, (1563) Teplycza, (1572) Joswa Taplocza, (1573) Teplicze alias Tapolcza, (1594) Tepla, (1773) Jelsowská Teplica, (1786) Jelssawa Teplicza, (1808) Jelssawská Teplica, maďarský Jolsvatapolca, Jolsvataplóca.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°36'04.17"N 20°16'21.1"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1258
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Gemerský Milhosť:
- Kostol evanjelický z roku 1804
- Pamätná tabuľa padlým vo svetových vojnách
Jelšavská Teplica:
- Kostol evanjelický tolerančný z roku 1786
- Pamätná tabuľa Sama Tomášika z roku 1925
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Jelšavská Teplica:
Rodisko:
Ján Pavel Tomášek (1802-1888), pedagóg a publicista
Samo Tomášik (1813–1887), spisovateľ


Pôsobisko:
Samo Chalupka (1812–1883), básnik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
-
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Obec vznikla v roku 1964 zlúčením obcí Gemerská Milhosť a Jelšavská Teplica. V rokoch 1938 - 1945 boli obce pripojené k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.gemerske-teplice.sk
URL : https://www.valka.cz/Gemerske-Teplice-t126794#429378Verze : 0
MOD