Main Menu
User Menu

Gemer

okr. Revúca

     
Název:
Name:
Gemer
Originální název:
Original Name:
Gemer
Další názvy:
Other Names:
(1198) Gomur, (1216) Gumur, (1226) Gumur, (1240) Gumur, (1289) Gemer, (1786) Gömör, (1808) Gemer; maďarsky Gömör, Sajógemer, Sajógömör.
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Revúca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
48°26'57.96"N 20°18'56.28"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1198
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Hrad - lokalita stredovekého hradu
Kaštieľ barokovo-klasicistický z 18. storočia, postavený na staršom základe
Kostol evanjelický neogotický z roku 1882
Pomník kráľa Mateja Korvína od B. Hollóa z roku 1917
Muzea:
Museums:
-
Osobnosti:
Personalities:
Rodisko :
Cinka Panna (1711 – 1772), cigánska hudobníčka


Študovali:
Peter M. Bohúň (1822 – 1879), maliar
Leopold Bruck (1800 – 1866), pedagóg
Samo B. Hroboň (1820 – 1894), básnik
Samo Chalupka (1812 – 1883), básnik
Ján Kalinčiak (1822 – 1871), spisovateľ
Janko Kráľ (1822 – 1876), básnik
Štefan Leška (1757 – 1818), spisovateľ
Janko Matuška (1821 – 1877), básnik
Pavel Šramko (1743 – 1831), básnik, filológ
Samuel Štefanovič (1822 – 1910), novinár
Samo Tomášik (1813 – 1887), spisovateľ
Ctiboh Zoch (1815 – 1865), filológ, historik
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
V rokoch 1938 - 1945 bola obec pripojená k Maďarsku.
Zdroje:
Sources:
www.e-obce.sk ; www.obecgemer.ocu.sk
URL : https://www.valka.cz/Gemer-t126791#429373Verze : 0
MOD